6 Zastosowań kryptowalut, które mogą zmienić Twój biznes

Kryptowaluty kojarzą Ci się z pralnią brudnych pieniędzy lub tajemniczymi milionerami, którzy szybko dorobili się na nich fortuny? Nie rozpatrujesz ich w kontekście użycia przez przedsiębiorstwa dla celów biznesowych? Błąd! Być może nie dostrzegasz w wirtualnej walucie szansy na rozwój Twojej firmy, bo zwyczajnie nie wiesz, jak można ją zastosować, by zyskać biznesową przewagę nad konkurencją. Przedstawimy Ci w artykule kilka pomysłów, jak wykorzystać kryptowaluty na użytek biznesowy. Niektóre z pomysłów mogą Cię zaskoczyć, ale jeszcze bardziej będziesz zdziwiony efektami, jeśli zdecydujesz się wdrożyć któryś z nich w życie!

Infografika

Usługi finansowe

Najprostsze i najbardziej oczywiste z możliwych zastosowań, czyli przyjmowanie płatności w kryptowalucie. Dotyczy to głównie biznesów internetowych. Jeśli działasz w e-commerce, powinieneś wprowadzić możliwość płatności Bitcoinami lub innymi kryptowalutami. Można to zrobić korzystając z usług pośredników jak Bit-pay albo samodzielnie wymieniać otrzymane kryptowaluty na walutę, w której się rozliczamy. Co nam to da? Transakcje przy użyciu kryptowalut mają mniejsze prowizje niż przy użyciu karty kredytowej lub portfela internetowego, więc cena będzie troszkę niższa. Płatności mogą być anonimowe, co powoduje też trudności w ewentualnym wyłudzaniu zwrotu. Oczywiście da się w uzasadnionych przypadkach zaaranżować zwrot za płatność przy użyciu Bitcoinów, ale jest to trochę trudniejsze niż w innych internetowych płatnościach, co może być korzyścią dla sprzedawcy. Coraz więcej sklepów akceptuje Bitcoiny i inne kryptowaluty i może warto dołączyć do tej fali. Z pewnością informacja o tym, że można w naszym sklepie płacić kryptowalutami rozejdzie się szybko wśród lokalnej społeczności Bitcoinowej, co da nam darmową reklamę i być może zwiększy liczbę klientów

Wprowadzenie modelu biznesowego oparty na mikropłatności

Mikropłatności mogą być podstawą stworzenia innowacyjnych modeli biznesowych. Przykładowo, można stworzyć portal z systemem oceny projektów open-source, artykułów, filmów za pomocą właśnie drobnych płatności przy pomocy kryptowalut. Wykonanie takiego przelewu byłoby anonimowe i szybkie. Kliknięcie przycisku do głosowania kosztowałoby niewiele – kilka Satoshi, czyli kilkanaście groszy. Zwycięski projekt mógłby otrzymać część wpływów z glosowania. W podobny sposób można zorganizować portal oferowania drobnych usług z zapłatą w postaci kryptowalut. Zostaje wiele kwestii do dogrania w takim modelu, trzeba mieć dobry pomysł i starannie go zrealizować, jednak mikropłatności kryptowalutami mogą zrewolucjonizować funkcjonowanie portali internetowych opartych na ocenach, głosowaniu czy wymianie usług.

Rozliczenia międzynarodowe w kryptowalucie

Kryptowaluty świetnie nadają się do przelewów międzynarodowych, bo nie generują kosztów transakcji, są bezpieczne oraz anonimowe. Środki wpłacone kryptowalutą błyskawicznie trafiają na konto, nieważne z jakich krajów pochodzą strony transakcji. To może znacząco ułatwić przeprowadzania rozliczeń z kontrahentami za granicą.

Crowdfunding w kryptowalucie

Połączenie dwóch rewolucyjnych rozwiązań – finansowania projektów przez nieznajome osoby z Internetu oraz płatności kryptowalutami. Wymyślasz projekt i zbierasz na niego środki w postaci mikro-dotacji w Bitcoinach lub innych wirtualnych walutach. Gwarantuje to użytkownikom zbiórki anonimowość, a pieniądze szybko pojawiają się na Twoim koncie. Problemem mogą być jedynie wahania kursu kryptowalut, zwłaszcza gdy zbiórka będzie długo trwało. Określony początkowo kapitał do zebrania może pod koniec zbiorki mieć już zupełnie inną wartość w tradycyjnej walucie. Można to jednak wykorzystać też na swoją korzyść – poczekać na zmianę kursu i wtedy wymienić z zyskiem uzbieraną kwotę. Innym obejściem tej kwestii jest od razu zamienianie kryptowaluty na fiducjarny pieniądz lub rewidowanie kwoty do uzbierania zależnie od kursu wymiany walut.

[ulp id=’p8GTBIP3IYXRh7nZ’]

Spekulacja na kryptowalutach

Zakładając, że już będziesz miał pewien kapitał w kryptowalutach, uzyskany z płatności klientów czy z crowdfundingu, nie musisz go od razu zamieniać na walutę tradycyjną. Czemu by nie spróbować zarobić na nim dodatkowych środków? Możesz grać na giełdzie kryptowalut – przy sporym wahaniu kurs da się w ten sposób uzyskać niemałe zyski, większe niż przy spekulacji pieniądzem fiducjarnym.

Dywersyfikacja kapitału

Dywersyfikacja kapitału to jedna z podstawowych metod zabezpieczania go przed kryzysami finansowymi, inflacją i innymi ekonomicznymi zjawiskami. Warto inwestować w różne instrumenty finansowe, by w razie problemów z jednym z nich, nie ucierpiał cały nasz majątek. Dlatego jednym ze źródłem ulokowania kapitału powinny być kryptowaluty, najlepiej Bitcoiny, jako najbardziej znana waluta o najlepszej reputacji.

To tylko kilka z pomysłów, jak używać kryptowalut dla rozwoju biznesu. Pamiętaj, że sama technologia blockchain ma o wiele szersze zastosowanie. W księgach transakcji Bitcoin może reprezentować akcje, mienie, kilowatogodziny energii czy nieruchomości.

 

Zespół Smart Trader

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!