Analizując wykresy cenowe zapewne zauważyłeś, że ceny poruszając się kreślą na przemian fale wzrostowe i spadkowe. Te fale nie są równe w czasie ani nie są też równe co do zakresu ceny. Każda z tych fal różni się i przedstawia inną historię.
Wolumen skumulowany to inna forma przedstawienia wolumen. Prezentuje on sumę wolumenu na poszczególnych falach wzrostowych i spadkowych. Żeby lepiej to wytłumaczyć posłużmy się przykładem.

 

Na poniższym wykresie świecowym przedstawiono kwotowania pary EURUSD na interwale 5 minutowym.

1-wolumen

 

Pod wykresem widzimy histogram (niebieskie słupki), który prezentuje wolumen obrotu wraz z podanymi wartościami. W jednej jednostce czasu (5 minut) ten obrót wynosił 917 kontraktów, w kolejnej 508, następnej 1241 itd.

 

Jeżeli te wartości przeskalujemy do rzędu setnych, otrzymamy takie wartości…

1-wolumen

 

Teraz wolumenowi na poziomie 917 kontraktów odpowiada 9, wolumenowi na poziomie 508 wartość 5, a 1241 to 12 itd.

 

Aby otrzymać wartość skumulowaną należy zsumować te wartości dodając kolejno wolumen na poszczególnych świecach.

1-wolumen

 

 

Na pierwszej świecy początkującej falę spadkową wolumen obrotu wynosi 9, na kolejnej 5 co łącznie daje 14. Na następnej wynosi on 12, co po zsumowaniu poprzednich wartości daje łącznie 26 (9+5+12=26). Na kolejnej czwartej świecy w tej fali spadkowej wolumen również wynosi 12 co daje wartość 38 (9+5+12+12=36). Posługując się takim ciągiem finalnie widzimy że łączny wolumen obrotu na tej fali spadkowej wyniósł 75. Dokładnie wyniósł on 7 500, ponieważ należy pamiętać, że wcześniej wartości te zostały przeskalowane przez 100.

1-wolumen

 

Wartości na końcach poszczególnych fal są dokładnie takie same jak wartości przedstawione na histogramie wolumenu skumulowanego. Te dwa wskaźniki, Waves Volume oraz Cumulative Volume prezentują identyczne dane lecz przedstawione w nieco innej formie.

 

Udanych transakcji
Zespół SmartTrader.pl

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!