Inwestowanie na giełdzie – jak zacząć i co warto o nim wiedzieć?

Inwestowanie na giełdzie i zarabianie w ten sposób to cel wielu młodych ludzi. Jednak należy pamiętać, że na giełdzie można łatwo zyskać, ale można również dużo stracić. Często używa się określenia „gra na giełdzie”.

Oznacza ono strategię, która charakteryzuje się dużymi i ryzykownymi inwestycjami, które mogą przynieść zarówno zysk, jak i stratę. W takim ujęciu inwestowanie na giełdzie jest faktycznie grą. Wiele osób wybiera jednak trading, czyli właściwe inwestowanie, które wymaga dużej wiedzy i sporych nakładów pracy. Często również te pojęcia bywają używane zamiennie. Co jeszcze warto wiedzieć o giełdzie?

Na czym polega inwestowanie na giełdzie?

Na początku należy powiedzieć sobie kilka słów na temat tego, czym właściwie jest giełda i czym się zajmuje. Jest to miejsce, które pośredniczy w transakcjach kupna i sprzedaży papierów wartościowych, czyli między innymi akcji spółek, ale również bonów, obligacji, weksli i wielu innych. To czym są akcje również jest bardzo ważne, ponieważ od zrozumienia tej kwestii, zależy skuteczność giełdowych działań.

Akcje są sposobem, na jaki spółki zyskują finansowanie. Zakup akcji oznacza w pewnym sensie zakup niewielkiej części danego przedsiębiorstwa. Jeżeli dana firma przezywa okres prosperity, to jej akcje stają się bardziej wartościowe, jeżeli jednak popada w kłopoty, to ich ceny znacznie spadają. Stąd, aby móc przewidzieć zmiany w cenach akcji, kupić je taniej, a sprzedać drożej, konieczna jest duża wiedza nie tylko na temat tego, jak działa giełda, ale również dotycząca funkcjonowania gospodarki.

Inwestowanie na giełdzie jak zacząć?

Aby w ogóle móc grać na giełdzie, konieczne jest posiadanie rachunku inwestycyjnego, nazywanego również rachunkiem maklerskim. Taki rachunek wykupuje się u brokera (domu maklerskiego, biura maklerskiego), który jest de facto pośrednikiem pomiędzy giełdą, prywatnymi inwestorami (nie ma możliwości inwestowania bezpośredniego).

Samo prowadzenie rachunku nie kosztuje zazwyczaj nic, aczkolwiek brokerzy pobierają niewielki procent od każdej transakcji kupna i sprzedaży. Należ przy tym pamiętać, że rachunku maklerskiego nie może założyć każdy. Po pierwsze należy mieć ukończone osiemnaście lat. Po drugie konieczne jest potwierdzenie swojej wiedzy na temat funkcjonowania giełdy. W Polsce odbywa się to za pomocą formularza unijnego MIFID. Mając założony rachunek można już rozpocząć inwestowanie. Warto dodatkowo pamiętać, że rachunek można mieć u więcej niż jednego brokera, co czasem bywa korzystne.

Inwestowanie dla nieco bardziej doświadczonych graczy

Początkujący gracze inwestują najczęściej dość przypadkowo i ulegają emocjom, które sprawiają, że najczęściej się traci. Należy pamiętać, że pieniądze na giełdzie nie biorą się znikąd. Aby ktoś musiał zarobić, kto inny musi stracić. Do skutecznego, a więc zyskownego inwestowania w papiery wartościowa konieczna jest dość duża wiedza, którą zdobywa się z czasem.

Początkujący inwestorzy nie powinni więc nastawiać się na zysk. Jeżeli jednak uda się przetrwać początkowy, trudny okres, to z czasem jest już znacznie lepiej. Wiedza i doświadczenie pozwalają na przykład na korzystanie z możliwości, jakie dają bardziej zaawansowane instrumenty finansowe. Podejmowanie decyzji inwestycyjnych opartych przede wszystkim na wiedzy, pozwala na prowadzenie inwestycji zdecydowanie bardziej bezpiecznych. Należy również pamiętać, że pewne możliwości dają fundusze inwestycyjne. Zarabia się na nich mniej, ale inwestycjami zajmują się specjaliści, a więc zysk jest o wiele bardziej prawdopodobny.

Skąd czerpać wiedzę na temat giełdy?

Jak już wspomniano, do skutecznego inwestowania konieczna jest wiedza. Dowiedzieć się, jak inwestować na giełdzie można z różnych źródeł. Najbardziej podstawowym są różnego rodzaju kursy i szkolenia. Bardzo często organizowane są one prze same biura brokerskie, które w ten sposób przyciągają klientów. Istnieje oczywiście też tematyczna literatura i ogromny zasób wiedzy w internecie. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że uczyć się nie można nigdy przestać. Rynek ciągle się zmienia, a więc i sytuacja na giełdzie nie stoi w miejscu. Jedynie ciągłe trzymanie ręki na pulsie, pozwala zarabiać na inwestycjach w papiery wartościowe.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!