Płynność finansowa – czym jest oraz jak ją uzyskać?

Płynność finansowa jest pojęciem, z którym zetkną się prawdopodobnie każdy przedsiębiorca. Intuicyjnie łączymy płynność finansową z tym, jak radzi sobie firma i czy jest w stanie na bieżąco spłacać swoje zobowiązania. Za pojęciem tym kryje się jednak pewna konkretna treść, z którą warto się zapoznać. Czym dokładnie jest więc płynność finansowa?

Co to jest płynność finansowa?

Płynność finansowa rozumiana jest najczęściej jako zdolność podmiotu gospodarczego (osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółek itd.) do spłaty wszystkich krótkoterminowych zobowiązań, bez żadnych opóźnień. Czym zatem są krótkoterminowe zobowiązania. W przypadku przedsiębiorstwa będą to na przykład wypłaty pracowników, opłaty za wynajęcie lokalu i media, czy faktury do zapłacenia za odebrany towar. Płynność finansowa jest podstawowym parametrem, który pozwala na opisanie kondycji finansowej firmy, czyli jej sytuacji finansowej w szerszym kontekście (nie tylko dotyczącej spłaty krótkoterminowych zobowiązań).

Dla lepszego zrozumienia, warto płynność finansową przedsiębiorstw wyjaśnić na prostych przykładach. Firma, która generuje każdego miesiąca spory zysk, a opłacenie pracowników i wszystkich innych zobowiązań nie stanowi dla niej problemu, ma bardzo dużą płynność finansową. Z kolei przedsiębiorstwo o niskiej płynności finansowej to takie, które nie generuje zysku ponad bieżące potrzeby, a każda sytuacja, która sprawi, że obrót w danym miesiącu będzie niższy niż zazwyczaj, może oznaczać brak środków na konieczne opłaty. Firma, która nie zarabia wystarczająco dużo, żeby opłacić najpilniejsze potrzeby, nie ma płynności finansowej. Warto tu zaznaczyć, że płynność finansowa przedsiębiorstwa nie jest związana tylko z jego zyskami. Jeżeli bieżące wydatki finansowane są z innych źródeł (np. kredyt, jak w przypadku wielu początkujących przedsiębiorstw), to płynność finansowa jest jak najbardziej zachowana.

Jak przedsiębiorstwo może uzyskać płynność finansową?

Mówiąc najprościej, płynność finansowa jest warunkiem koniecznym dla zapewnienia działania przedsiębiorstwa. Brak płynności, który przedłuża się ponad miarę, jest już niewypłacalnością firmy, która z kolei prowadzi prosto do jej zamknięcia. Dlatego właśnie przedsiębiorca powinien zadbać o to, by płynność finansową utrzymywać od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Jak doskonale wiadomo, na początku może być trudno.

Otwarcie firmy wiąże się zawsze z ryzykiem, a nawet najlepiej przemyślany biznesplan może się nie powieść w stu procentach. Wiele firm w początkowym okresie swojego działania przynosi straty, albo zarabia tylko na pokrycie kosztów. Z czasem przychodzą również zyski, ale co zrobić, zanim to nastąpi? Finansowanie początkującej firmy kredytem nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale zdecydowane najłatwiej dostępnym. Ważne jest to, by przedsiębiorca wiedział, skąd bierze się płynność finansowa i umiał tę wiedzę wykorzystać. Świadomość tego, jak działa rachunek zysków i strat, a także w jakim stopniu stopy zwrotu (i wiele innych czynników) wpływają na uzyskanie płynności, jest tu zawsze pierwszym krokiem do jej uzyskania.

Jak odzyskać płynność finansową?

Zdarza się jednak z różnych powodów, że warunki zewnętrzne, albo niewłaściwe zarządzenie przedsiębiorstwem prowadzą je do utracenia płynności finansowej. Co należy wtedy robić? Przede wszystkim nie panikować. Ludzie wtedy podejmują złe decyzje, które mogą tylko pogorszyć sprawę. Pierwszym krokiem jest w tym przypadku analiza wspomnianego już rachunku zysków i strat, która pozwoli zdiagnozować i nazwać najważniejsze problemy.

Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się dokładnie cyklowi operacyjnemu firmy. Być może jest on zbyt długi, jak na bieżące możliwości i warto rozważyć wejście w sektory rynku, które pozwolą go znacznie skrócić. Można też zastanowić się jak zwiększyć zysk, przy takiej samej długości cyklu. Jedno i drugie rozwiązanie wymagają jednak środków na inwestycje, a te najłatwiej uzyskać przy pomocy kredytu. Należy jednak być w tym przypadku ostrożnym i nie ryzykować zanadto. Kredyt, który pozwoli na inwestycje, które pozwolą zwiększyć zyski jest dobrym pomysłem. Przeznaczenie pożyczonych pieniędzy na przetrwanie – już niestety nie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!