ICO, czyli formy finansowania społecznościowego

Dowiedz się wszystkiego na temat zbiórek ICO – tym jak funkcjonują i w jakim celu są one przeprowadzane.

Czym są zbiórki ICO?

ICO (ang. Initial Coin Offering), które również utożsamiają się ze sformułowaniem crowdsale czy cryptocrowdfunding – czyli są jedną z form finansowania społecznościowego firm, które niedawno weszły na rynek, tj. startupy. Mogą dotyczyć również określonych projektów, które wydają się być innowacyjne i przyszłościowe dla rozwoju innowacji. Zbiórki te, organizowane są w celu dalszego rozwoju innowacyjnego pomysłu. Taki sposób ma określone wytyczne w zakresie regulacji prawnych, a także ściśle podlega nadzorowi przez odpowiednie organy. 

Aby odpowiednio zorganizować ICO, dużo zależy od uzyskania odpowiednich relacji inwestorskich, a także istotne jest ułożenie odpowiedniego konceptu dla określonej firmy, która będzie wydawać się niestandardowa i z potencjałem na przyszłe lata. Tak też, w białej księdze ogłasza się szczegółowy projekt, plan i model startupu. Warto zaznaczyć, że ta forma pozyskiwania funduszy staje się jedną z najbardziej popularnych wśród podmiotów tworzących platformy blockchain, dzięki czemu firmy te mogą pozyskiwać fundusze w postaci kryptowalut/tokenów.

Tokeny pełnią tutaj rolę „przedsprzedaży” projektowej, które mają w przyszłości zapewnić pozyskanie finansów potrzebnych do realizacji koncepcji. Najczęściej gromadzonymi środkami jest Ethereum i Bitcoin, ze względu na swój potencjał i wartość kursową. Warto zaznaczyć, że ICO może obejmować również pozyskiwanie funduszy za pośrednictwem walut tradycyjnych. Funkcjonowanie i utworzenie zbiórki nie jest skomplikowane, ze względu na prostotę i możliwość odniesienia szybkiego sukcesu finansowego. Co więcej, ICO tworzy nie tylko możliwość zyskowną, ale może również przyczynić się do rozgłosu projektu, a w konsekwencji może przyciągnąć większą liczbę klientów i inwestorów. 

W związku z powyższym, forma zbiórek w postaci ICO staje się coraz bardziej popularna ze względu na możliwości nie tylko finansowe, ale również marketingowe. Każdy potencjalny pomysłodawca wie, jak istotne staje się na pewnym etapie nie tylko sposób finansowania i pozyskiwania inwestorów, ale także rozgłos, który umożliwia rozwój dalszych projektów w przyszłości.

Do czego służy ICO?

ICO służy więc przede wszystkim do tworzenia przez określoną jednostkę wartość tokenów, gdzie te, będą sprzedawane w zamian za kryptowalutę. W głównej mierze służy do pozyskiwania inwestorów, sponsorów, a w szczególności finansów na dalszy rozwój projektu. Jak wspomniano wyżej, ogłoszenie projektu publicznie pomaga pozyskać społeczność zainteresowaną danym projektem, a także może przyczynić się do licznego wsparcia ze strony użytkowników.

Kto może przeprowadzić ICO?

ICO może zostać przeprowadzone przez firmę, która ma wygenerowany nowy koncept na projekt czy świadczoną usługę. Zbiórki takie organizowane są ze względu na brak własnych zasobów pieniężnych i w ten sposób firma, próbuje zainicjować chęć rozwoju, a w konsekwencji liczy na to, że potencjalni inwestorzy po zapoznaniu się z ich projektem, wesprą ich finansowo. ICO jest więc przeprowadzane głównie przez firmy prywatne, które dokumentują swoje chęci projektowe i chęć osiągnięcia sukcesu. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!