W grze na giełdzie równorzędną rolę co wiedza i doświadczenie odgrywa psychologia inwestowania. Zwykłe ludzkie emocje wpływają na proces decyzyjny, który przez to przestaje być racjonalny i wiąże się z ryzykiem popełnienia błędu. W niniejszym dziale dowiesz się, w jaki sposób psychologia rządzi rynkami finansowymi oraz jak radzić sobie z własnymi emocjami podczas tradingu.
Czym zajmuje się psychologia inwestowania?
Inwestowanie na rynkach finansowych polega na podejmowaniu właściwych decyzji, które z założenia powinny być racjonalne, czyli oparte na „twardych” danych analitycznych. To dlatego każdy początkujący trader powinien najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę, choćby z zakresu analizy technicznej i fundamentalnej.
W praktyce jednak, gdy gra toczy się o potencjalnie wysokie zyski i jednocześnie istnieje ryzyko utraty kapitału, proces decyzyjny może być zakłócony przez emocje – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Ponieważ są one wpisane w ludzką naturę, powstała specjalna gałąź nauki, psychologia inwestowania, która zajmuje się badaniem wpływu emocji na decyzje finansowe inwestorów. Znajomość tych zagadnień oraz umiejętność radzenia sobie z emocjami to podstawy gry na giełdzie.
Typowe emocje i błędy inwestorów
Różne emocje towarzyszą nam każdego dnia, jednak te związane z grą na giełdzie są dość specyficzne. Do najważniejszych z nich należą strach i chciwość. Choć każdy gracz obawia się straty i jednocześnie pragnie jak najwięcej zarobić, skrajny lęk lub nadmierna żądza zysku zaciemniają rzeczywisty obraz rynku i mogą prowadzić do decyzji o fatalnych skutkach finansowych. Psychologia inwestowania wskazuje także na inne typowe błędy inwestorów. Przykładem może być zbyt duża pewność siebie i poczucie nieomylności po kilku udanych transakcjach, czy też działanie odwrotne, czyli niechęć do podejmowania jakiegokolwiek ryzyka po nieudanej transakcji. W terminologii fachowej istnieją też takie pojęcia związane z błędami inwestorów jak efekt kotwiczenia, księgowanie mentalne, błąd atrybucji i wiele innych.
O wszystkich „pułapkach umysłu” związanych z inwestowaniem na giełdzie, jak również sposobach radzenia sobie z nimi, dowiesz się w niniejszym dziale. To podstawy skutecznej gry na giełdzie, dlatego lepiej opanować je już na początku swojej przygody z tradingiem.