Kopanie Bitcoin – jak kopać Bitcoiny?

Przeczytaj czym jest kopanie Bitcoin, z czym wiąże się ten proces i jak jest przeprowadzany.

Kopanie Bitcoina

Kopanie Bitcoina to potocznie nazywane proces wydobywania nowych bloków najstarszej kryptowaluty. Nomenklatura górnicza nie jest użyta przypadkiem. Sam Bitcoin bardzo często nazywany jest cyfrowym złotem, głównie za sprawą procesu pozyskiwania nowych monet, który jest bardzo zbliżony do wydobywania złota. Główne podobieństwa to przede wszystkim ograniczona ilość. Bitcoinów jest 21 mln. Druga sprawa to trudność wydobywania, która rośnie w miarę wyczerpywania się zasobów. Kolejna to sam proces kopania, który może przypominać poszukiwania złota. Skupiając się na samym BTC, działa od w tzw. systemie Proof of Work. Oznacza to, że górnicy (czyli osoby wydobywające BTC) otrzymują nagrody za wykonaną pracę – czyli za wydobycie nowego bloku. Dodatkowo dostają prowizje za zatwierdzanie transakcji. Sam proces pozyskiwania nowego bloku to rozwiązywanie bardzo trudnego równania matematycznego.

Cała sieć została tak zaprojektowana, że trudność równania wzrasta wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej w sieci. Dzięki temu wydobycie każdego bloku odbywa się cały czas mniej więcej co 10 minut, natomiast moc potrzebna do jego wydobycia jest teraz dużo większa niż na początku. Kolejną ważną sprawą jest nagroda za wydobycie nowego bloku. Mniej więcej co 4 lata, a dokładnie  co 210 000 bloków jest ona pomniejszana o połowę, aż do momentu wykopania ostatniego bloku. Proces ten ma utrzymywać inflację na stałym poziomie. Obecna nagroda to 6,25 BTC, a ostatni halving miał miejsce w maju tego roku. Oznacza to, że kolejny podział czeka nas dopiero w 2024 roku.

Koparki Bitcona

Do wydobywania Bitcoina potrzebna jest moc obliczeniowa. Na samym początku istnienia BTC jego kopanie odbywało się metodą CPU, czyli przy użyciu procesorów komputerowych. W tej chwili ze względu na wzrost urządzeń i mocy obliczeniowej w sieci jest to sposób zupełnie nieopłacalny. Kolejnym rozwiązaniem to metoda GPU, czyli kopanie przy użyciu kart graficznych. Wydobywanie Bitcoina w ten sposób wiąże się z koniecznością posiadania komputera i dobrej karty graficznej. Plusem jest możliwość wydobywania większości różnych kryptowalut. Minusem natomiast efektywność, która w tej chwili nie jest zbyt wysoka.

W tej chwili najpopularniejszą i najbardziej opłacalną metodą jest  ASIC. Wydobywanie Bitcoinów za pomocą ASIC oznacza wykorzystanie specjalnych układów scalonych wyspecjalizowanych do kopania BTC. W praktyce wiąże się to z zakupem tak zwanej koparki Bitcoinów, podłączeniem jej do prądu i czekaniem. Starsze modele koparek były głośne i mogły przeszkadzać, nowe natomiast działają już sprawnie i cicho. Dodatkowo ciągle powstają nowe modele, które są ulepszane pod katem mocy obliczeniowej jak i pod kątem wielkości i kultury pracy.

Metody kopania Bitcoinów

Posiadając urządzenie ASIC, czy próbując kopać za pomocą GPU trzeba się zastanowić czy robić to na własną rękę, czy też dołączyć do tak zwanej kopalni kryptowalut. Obie możliwości wiążą się z pewnymi wadami i zaletami. Kopanie jako wolny strzelec z małą mocą obliczeniową może nie być dobrym rozwiązaniem. Cały proces kopania jest ściśle związany ze statystyką. Należy pamiętać, że nawet jeżeli statystycznie moc obliczeniowa jaką posiadamy powinna wykopać nowy blok w ciągu np. 2 lat, to w praktyce może to nastąpić po 6 miesiącach, a może nastąpić nawet po 5 latach.

Kopiąc samemu bierzemy na siebie to ryzyko i może się okazać, że kopiąc 2 lata nie otrzymamy nawet złotówki. Dołączając do kopalni kryptowalut tak naprawdę wynajmujemy swoją moc obliczeniową. Kopalnia łączy moc obliczeniową wszystkich użytkowników, a wydobywając nowy blok dzieli nagrodę proporcjonalnie do włożonej mocy. Różnica jest taka, że posiadając dużo większą moc obliczeniową statystyczny czas potrzebny na wykopanie to np. 40 minut, więc nawet jak potrwa to parę godzin, to po miesiącu kopalnia powinna dostać sumaryczny wynik praktyczny zbliżony do 40 minut. Minus dla użytkowników to prowizja jaką pobiera kopalnia za każdy wydobyty blok. Wybierając odpowiednią firmę warto też zwrócić uwagę jak długo jest na rynku, jakie ma opinie i w jaki dokładnie sposób nalicza prowizję.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!