Linia trendu – jak ją wyznaczać i do czego służy?

Trend jak powszechnie wiadomo jest jednym z podstawowych pojęć jeżeli chodzi o analizę techniczną i finansową. Najprościej rzecz mówiąc to właśnie trend określa kierunek ruchu cen praktycznie całego rynku albo wybranego papieru. Trend odgrywa kluczową rolę przede wszystkim przy podejmowaniu decyzji o kupnie lub sprzedaży.

Dlaczego trend jest tak waży?

Według jednej z najstarszych zasad analizy finansowej inwestowanie powinno zawsze odbywać się w zgodzie z trendem, a dokładniej mówiąc zgodnie z kierunkiem ruchu cen. Jeżeli chodzi o czas trwania trendu, to możemy podzielić go na długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy. Trend długoterminowy, to nic innego jak trend główny (pierwszorzędny), który trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Trend średnioterminowy, to z kolei trend drugorzędny, który trwa kilka miesięcy. Trend trwający jedynie kilka tygodni nazywany jest trendem krótkoterminowym (trzeciorzędnym).

Co to jest linia trendu?

Linia trendu najprościej rzecz mówiąc to linia, która łączy kolejne punkty wsparcia na wykresie. Jeżeli punkty są coraz wyżej, to wówczas mamy do czynienia z trendem wzrostowym. Gdy punkty są jednak coraz niżej, to wówczas mamy do czynienia z trendem spadkowym. W dzisiejszych czasach to właśnie linie trendu są najczęściej wykorzystywanymi i najpopularniejszymi narzędziami, które wykorzystuje się przy analizie technicznej.

W jaki sposób rysować linie trendu?

Wyznaczanie linii trendu nie jest wcale tak trudnym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Najprostsze i najpopularniejsze linie trendu powstają poprzez połączenie na wykresie ceny punktów wsparcia (tzw. dołków) oraz szczytów cen w wybranym okresie czasu. Zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest prawidłowe interpretowanie linii trendu. Dzięki narysowanym na wykresie linią można wyszukać przydatne formacje, które mają określone znaczenie. W dużej mierze to właśnie dzięki liniom trendu, można odkryć trend spadkowy albo trend wzrostowy. Przy dokładnej analizie można przewidzieć nadchodzące odbicia/przebicia, co ułatwi podejmowanie dobrych decyzji finansowych.

Linia trendu – wady i zalety

Linie trend od wielu lat wykorzystywane są przede wszystkim do przewidywania przyszłych cen. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie na nich opiera się wiele programów do automatycznego handlu. Największą wadą linii trendu jest dość duża liczba opisanych formacji, dlatego też prawidłowa analiza techniczna nie jest prostym zadaniem. Dla wielu inwestorów wadą może okazać się zmniejszona użyteczność przy wykorzystaniu linii trendu przy inwestycjach długoterminowych. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym wyborem jest opieranie się na analizie fundamentalnej.

Jak można wykorzystać linię trendu?

Jak łatwo się domyślić inwestorzy wykorzystują linię trendu przede wszystkim do tego, aby dokonywać różnorodnych transakcji finansowych, które są zgodne z trendem. Na szczególną uwagę zasługują także wybicia z linii trendu, o których należy zawsze pamiętać. Wybicie z linii trendu należy spodziewać się dopiero wtedy, gdy zaczyna on słabnąć. W wielu sytuacjach zazwyczaj dochodzi do fałszywego wybicia. Doświadczeni inwestorzy, dzięki skrupulatnej analizie są w stanie przewidzieć fałszywe wybicie. Charakterystyczną cechą wybicia jest dynamika i bardzo zdecydowane ruchy. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem, powinny czekać na testy linii trendu. Jeżeli rynek odbije się od linii trendu, to mamy wówczas do czynienia najprawdopodobniej ze zmianą trendu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!