Litecoin – kurs, notowania i najważniejsze informacje o kryptowalucie

Litecoin, czyli jedna z czołowych kryptowalut, notowana na wielu giełdach i zyskująca znaczną popularność w kryptowalutowym społeczeństwie. Dowiedz się wszystkiego na temat tej kryptowaluty i sprawdź jej notowania.

Czym jest Litecoin?

Litecoin (skrót: LTC) jest kolejnym rodzajem kryptowaluty funkcjonującą w oparciu o sieć P2P (ang. peer-to-peer). Twórcą waluty wirtualnej jest Charlie Lee, który opracował kod źródłowy w roku 2011. Litecoin przypomina niekiedy swoimi cechami Bitcoina, który w zasadzie bazuje na jego podstawie. Kluczowym elementem, dla którego Litecoin został stworzony, są niższe koszty transakcyjne i prawie natychmiastowy transfer pieniędzy. Dla porównania – średni koszt transakcyjny wynosi poniżej 5 centów. Sieć ta jest w pełni rozproszona, która swym zasięgiem obejmuje sferę globalną. Jak wskazują analiza danych, rosnący wolumen a także płynność stwarza potencjalnie obiecującą inwestycję, która może okazać się w przyszłości porównywalna do obecnego Bitcoina. Gwarancją bezpieczeństwa jest tutaj matematyczne rozwiązanie, które zapewnia pełną kontrolę transakcji przepływów pieniężnych. 

Specyfika Litecoina polega na tym, iż znacząco podobny jest do najpopularniejszej kryptowlauty – Bitcoina. Różnicą jest jednak algorytm obiegu monety. W LTC algorytmem jest Scrypt, który zużywa znaczną część pamięci przy wykopywaniu. W związku z tym, wydobywanie LTC wymagało posiadania odpowiednich układów CPU (proces komputerowy) i adekwatnie GPU (karty graficzne). Posiadanie koparek ASIC było niekorzystna w przypadku ewentualnego wydobywania Litecoina.

Litecoin – kurs oraz notowania

Kurs Litecoin możesz sprawdzić na poniższym wykresie. Znajdziesz na nim aktualny kurs Litecoin oraz dane historyczne, pozwalające przeanalizować dane na temat tej kryptowaluty.

Źródło: Tokeneo

Litecoin – co warto o nim wiedzieć?

Charakterystycznym dla LTC jest to, iż przewiduje się, że zawartość ilości kryptowaluty w obiegu szacuje się na 84 miliony coinów, a każda z ich ma być podzielna na 1 milion zmniejszonych jednostek. W konsekwencji, różnica ta jest znacząca w stosunku do BTC, bo aż 4 razy większa. Warto przypomnieć, że w obiegu BTC znajduje się 21 milionów kryptowalut.

Kolejną różnicą jest natomiast czas przetwarzania kolejnych transakcji, Litecoin potrzebuje do tej specyfikacji 2,5 minuty. Natomiast w przypadku BTC jest to nawet 10 minut. Jest to z pewnością istotny element, dla którego kryptowaluta może na przestrzeni zyskać na wartości ze względu na, to iż nie wymaga się odpowiedniego oprogramowania, zatem czas przeznaczony na transakcję jest znacznie krótszy. 

Ostatnim elementem różniącym Litecoina, a Bitcoina, jest specyfika kryptografii. W tym przypadku technika wykorzystywana w Litcoinie gwarantuje zabezpieczenie i różni się sposobem wydobywania. Wydobywanie Litecoina umożliwia dokonanie zwiększonej liczby transakcji, a bloki są wydobywane znacznie częściej. 

Warto dodać, że tak samo jak w przypadku BTC wgląd do kodu źródłowego do transakcji ma każdy użytkownik, co ma gwarantować transparentność wszystkich przepływów pieniężnych. Co więcej, kurs Litecoina ulega zmniejszeniu co 4 lata, aż do finalnego ich wydobycia. 

Gdzie kupić Litecoin?

Litecoin tak jak inne kryptowaluty, notowany jest na wielu giełdach. Dzięki temu mamy możliwość zakupu waluty cyfrowej w bardzo szybki i prosty sposób. Giełdy kryptowalut posiadają zróżnicowane systemy i różne ceny, stąd może pojawić się rozbieżność kursów pomiędzy platformami. Przy kupnie należy o tym pamiętać i sprawdzać kurs na każdej z nich.

Oprócz giełd kryptowalutowych istnieją także kantory kryptowalut, które oferują znacznie szybszy i mniej skomplikowany zakup kryptowalut. Dzięki nim w kilka minut można nabyć waluty cyfrowe i cieszyć się nimi na swoim portfelu.

Kalkulator Litecoin

Jeżeli chcesz sprawdzić ile obecnie wydasz na kupno Litecoin, wprowadź ilość kryptowaluty, która Cię interesuje i odnieś ją do wybranej przez Ciebie waluty fiducjarnej, a kalkulator zrobi za Ciebie wszystko.

Źródło: Tokeneo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!