Technologia blockchain i wszystko na jej temat

Dowiedz się wszystkiego na temat tego czym jest technologia blockchain, jakie są jej zalety i gdzie jest wykorzystywana.

Technologia blockchain

Technologia blockchain powszechnie staje się obiecującą wizją na przyszłość. Można więc stwierdzić, iż jest to technologia, która zmieni bieg historii świata i zapewni niezawodność, transparentność i trwałość. Wynika to m.in. z zapisu danych, które nie opierają się na jednym serwerze, a więc dane zapisane nie mogą zostać utracone natychmiastowo bez możliwości ich odzysku. W blockchainie, gdy jeden użytkownik utraci bądź źle przechowa dane, to pozostali będą te dane w dalszej kolejności przechowywać. Co więcej, jasność i precyzyjność systemu, stwarza poczucie większego zaufania użytkowników. Każda transakcja jest zapisywana, a dostęp do niej mają wszystkie podmioty. Należy jednak wspomnieć, że dane szczegółowe (takie jak dane personalne) nie są ujawniane publicznie, a jedynie informacje o dokonanych transakcjach. 

Czym jest technologia blockchain?

Technologia blockchaina jest niczym innym jak rozproszoną księgą transakcji, która umożliwia rejestrację oraz przechowywanie każdej dokonanej transakcji. Transakcje te dotyczyć mogą zakupu kryptowalut. Blockchain składa się z dwóch wyrazów ang. block – blok i ang. chain – łańcuch, co oznacza łącznie łańcuch bloków. Pod tym pojęciem kryje się właśnie wcześniej wspomniany rejestr transakcji, które zapisywane są w blokach. Każda transakcja jest oddzielnym blokiem, a czynności dodawane są kolejno po sobie i w ten sposób tworzony jest łańcuch transakcji rozproszonych, które tworzą szereg danych w postaci bloków.

Technologia blockchain eliminuje konieczność ingerencji podmiotów trzecich, a także pozwala wyeliminować zbędne tradycyjne dokumenty w postaci papierowej. Szybkość uwierzytelnień czy rozliczeń ułatwia użytkownikom podgląd transakcji. Jak na wstępie zaznaczono, blockchain jest rozproszoną księga transakcji, tak więc główną jego zaletą jest decentralizacja. Nie istnieje jeden serwer, a zapisywane dane funkcjonują między węzłami (inaczej też zwane komputerami) użytkowników. Dane zawarte w blockchainie udostępniane są między sobą, „od osoby do osoby”, bez podmiotu centralnego. Tak więc problem gromadzenia informacji na jednym serwerze jest rozwiązany, a ewentualnie utracone dane zostają zachowane, ze względu na funkcjonowanie danych w różnych węzłach.

Zastosowanie technologii blockchain

Technologia blockchain ma z pewnością potencjał na dalsze jego zastosowania. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie możliwości wykorzystania nie zostały jeszcze dotąd odkryte, a zaledwie jego część. Blockchain można zastosować w różnych dziedzinach, w tym powszechne wykorzystanie do różnego typu transakcji, gdzie przechowywane są dane. Najbardziej popularnym zastosowaniem są z pewnością kryptowaluty, które są przeważnie utożsamiane z pojęciem blockchaina. 

Co więcej, istnieje możliwość wykorzystania blockchaina w sferze energetyki, gdzie za pośrednictwem innowacji można dokonywać rozliczeń zakupowych bądź sprzedaży energii elektrycznej. Jak wskazał Dariusz Szostek w książce Blockchain a prawo, obecny przepływ dokumentacji wraz z archiwizacją kosztuje rządy państw w Zjednoczonych Emiratach Arabskich aż 3 miliardy dolarów. Zastosowanie blockchaina w administracjach może zredukować przepływ takiej dokumentacji w sposób tradycyjny zastępując tę formę, formą elektroniczną. jak wskazano, taka zmiana zredukowałaby liczbę dokumentacji prawie o 400 milionów.

Blockchain może również być zastosowany w branży księgowo-podatkowej w postaci e-faktur czy w postaci ulepszonego systemu VIES (VAT Information Exchange System). Dzięki tym metodom możliwe będzie ulepszenie systemu podatkowego w postaci łatwości obsługi, a także reagowania na potencjalne oszustwa podatkowe. Jako, że blockchain charakteryzuje się transparentnością i bezpieczeństwem, może funkcjonować on nawet jako podpis elektroniczny w administracji państwowej. Dla skontrastowania, blockchain może być zastosowany również w branży medycznej do przechowywania danych o pacjentach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!