Dźwignia finansowa – czym jest i jak działa?

W ostatnim czasie wśród inwestorów coraz większą popularnością cieszy się dźwignia finansowa, dlatego też warto bliżej jej się przyjrzeć. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się co to jest dźwignia finansowa i czy w rzeczywistości warto skorzystać z jej olbrzymiego potencjału.

Co to jest dźwignia finansowa?

Dźwignia finansowa to specjalne narzędzie, dzięki któremu można znacząco zwiększyć ekspozycję na rynku przy wykorzystaniu stosunkowo niewielkiego depozytu. Z praktycznego punktu widzenia każdy ruch na rynku, może przełożyć się na relatywnie duży zwrot z inwestycji zwłaszcza, jak zwróci się uwagę na tradycyjne formy inwestowania. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że w momencie, gdy rynek poruszać będzie się w nie tą stronę którą zakładaliśmy, to automatycznie można ponieść zdecydowanie większe straty.

Inwestowanie przy wykorzystaniu dźwigni finansowej

Transakcje na rynku walutowym jak powszechnie wiadomo są jednym z najpopularniejszych sposobów na pomnażanie swojego kapitału. Początkujący i doświadczeni inwestorzy coraz częściej sięgają po dźwignię finansową, która najczęściej wykorzystywana jest przede wszystkim na rynku Forex. W dużej mierze to właśnie dzięki temu prostemu narzędziu, można osiągnąć wysokie zyski przy inwestowaniu niewielkich środków pieniężnych.

Dźwignia finansowa a dźwignia operacyjna – jakie różnice?

Z dźwignią finansową mamy do czynienia wtedy, gdy inwestor angażuje kapitał obcy, od którego spłacane są stosowne odsetki. Jeżeli chodzi o dźwignię operacyjną, to określa ona strukturę aktywów oraz ich wykorzystanie. Podstawowym efektem stosowanie dźwigni operacyjnej jest przede wszystkim wzrost zdolności produkcyjnych danego inwestora. Można zetknąć się także z dźwignią łączoną, która jak sama nazwa wskazuje składa się zarówno z dźwigni operacyjnej i finansowej.

Jakie są zalety i wady dźwigni finansowej?

Dźwignia finansowa umożliwia wykorzystanie jedynie części naszego kapitału przy inwestowaniu. Pozostała część gotówki, może spoczywać na przykład na koncie bankowym. Dzięki dźwigni finansowej inwestorzy mogą otworzyć zdecydowanie większe pozycje, niż na przykład w przypadku fizycznych zakupów. Dla większości inwestorów największą korzyścią jest jednak to, że zyski w stosunku do początkowej inwestycji są zdecydowanie większe. Do kluczowych zalet należy zaliczyć także możliwość inwestowania w tym samym czasie w kilka różnych instrumentów. Dźwignia finansowa ma oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad, o których należy zawsze pamiętać. Co prawda, korzystając z dźwigni można znacznie zwiększyć zyski, ale warto wspomnieć również o tym, że potencjalne straty także mogą być większe.

Na czym polega mechanizm działania dźwigni finansowej?

Dźwignia finansowa w przejrzysty sposób pokazuje zależność, która zachodzi pomiędzy zmianą wartości zysku operacyjnego oraz zmianą wartości zysku netto. Dźwignia finansowa jest tak naprawdę jednym z instrumentów, który w przejrzysty sposób określa ryzyko finansowe, które jest niezbędne do prawidłowego finansowania działalności danego przedsiębiorstwa.

Dźwignie operacyjne opierają się na tym, że koszt obcego kapitału jest zawsze stały i ewentualne zyski przedsiębiorstwa nie mają na niego żadnego wpływu. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku ewentualnych wahań sprzedaży. Większość przedsiębiorców wykorzystuje dźwignie finansową do zwiększenia wartości aktywów, bez potrzeby angażowania własnych środków. Dzięki zaciągniętemu kredytowi przedsiębiorcy mogą na przykład podejmować zdecydowanie większe i bardziej opłacalne inwestycje.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!