Indeksy giełdowe – analiza i prognoza

 

Indeksy giełdowe to stosowane na całym świecie wskaźniki odzwierciedlające zmiany cen akcji określonej grupy spółek notowanych na danej giełdzie. Dzięki nim inwestorzy mogą szybko zorientować się, na przykład jaka jest koniunktura na giełdzie bądź sytuacja w określonej branży. Prognozy indeksów giełdowych interesują w zasadzie większość uczestników rynków finansowych, ale w szczególności inwestorów handlujących instrumentami opartymi na indeksach takimi jak CFD lub ETF-y.

Indeksy giełdowe – notowania dla polskich spółek

Na Giełdzie Papierów Wartościowych funkcjonuje kilkadziesiąt różnych indeksów dotyczących polskich spółek, z czego 7 to indeksy główne, a reszta to m.in. indeksy sektorowe i pochodne. Do najważniejszych indeksów głównych należą:

WIG – indeks obejmujący wszystkie spółki notowane na rynku podstawowym GPW

WIG20 – indeks 20 największych spółek

WIG30 – indeks największych, ale też najbardziej płynnych spółek

mWIG40 – indeks średnich spółek

sWIG80 – indeks małych spółek

WIGdiv – indeks dochodowy spółek, które przez ostatnie 5 lat wypłacały dywidendę

RESPECT – indeks tzw. spółek odpowiedzialnych społecznie.

Indeksów sektorowych na GPW jest 14 i są to np. WIG-Banki, WIG-Chemia, WIG-Energia, WIG-Górnictwo itp.

Kluczowe indeksy giełdowe USA i na świecie

Każda giełda ma swoje indeksy, a te dotyczące giełd największych gospodarek są uważnie obserwowane przez cały świat finansowy. Do takich indeksów należą m.in. amerykański Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq, niemiecki DAX, brytyjski FTSE 100, japoński Nikkei 225, czy francuski CAC 40. Indeksy te świetnie pokazują nastroje inwestorów na danej giełdzie, są też swoistym barometrem danego rynku i kondycji gospodarki.

Spekulacja na instrumentach opartych na indeksach giełdowych np. ETF-ach jest bardzo popularna wśród inwestorów. Choćby dlatego, że dzięki temu można uczestniczyć w zagranicznych rynkach akcji np. amerykańskim (ETF na indeks S&P 500 notowany jest nawet na GPW). Analiza indeksów giełdowych i formułowane na jej podstawie prognozy, jakie znajdziesz na tej stronie, oparte są na analizie technicznej wykresów (w tym analizie wolumenu) i analizie fundamentalnej. Zachęcam do śledzenia tych informacji wszystkich traderów, którzy chcą zająć korzystną pozycję na wybranym walorze.

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!