Ethereum – co to jest, notowania i prognozy

Wiele osób błędnie twierdzi, że Ethereum funkcjonuje podobnie do co do popularnej kryptowaluty – Bitcoin (BTC). Tak jak BTC, Ethereum funkcjonuje w zdecentralizowanej sieci, dzięki której użytkownicy zyskują anonimowość. Co więcej, tak jak w BTC, możliwe jest dokonywanie transakcji bez uczestnictwa osób trzecich takie jak banki, a transakcje funkcjonują w oparciu o zaufanie wszystkich użytkowników. 

Ethereum – co to jest?

Ethereum może być rozumiane na dwa sposoby. Jednym z nich jest pojęcie kryptowalut, które w rzeczywistości przybierają miano waluty wirtualnej – Ether (ETH). Pełni on funkcję waluty zdecentralizowanej sieci, gdzie tak jak inne kryptowaluty, ma jedynie formę wirtualną. Tak samo jak inne pieniądze cyfrowe, w transakcjach nie uczestniczą podmioty trzecie, tak więc nie jest kontrolowany on przez żadną jednostkę. Różni się od BTC tym, że nie istnieje ograniczenie podaży, w związku z czym, ETH może ulegać inflacji. Co więcej, zauważalną różnicą jest również algorytm, jaki jest wykorzystywany do ETH, a także szybkość akceptacji transakcji/nowego bloku w łańcuchu.

Z drugiej strony Ethereum może być rozumiane jako platforma globalna dla rozproszonych aplikacji tworzonych na podstawie zdecentralizowanej sieci. Ethereum różni się swoim system w porównaniu do innych kryptowalut. Ma on charakter programowalny, w konsekwencji, dzięki niemu programista ma możliwość kreowania na nim różnego rodzaju aplikacji za pomocą kodów. Sieć P2P (ang. peer-to-peer), która bazuje na platformie, umożliwia budowanie aplikacji pod portfele kryptowalutowe, dzięki którym możliwe będzie przechowywanie różnego rodzaju kryptowalut, a także dokonywanie transakcji w takiej formie.

Ponadto specjaliści ds. programowania mają możliwość utworzenia różnych aplikacji finansowych, dzięki którym będzie możliwe pożyczenie bądź inwestowanie cyfrowych pieniędzy. Co więcej, na podstawie Ethereum możliwe jest stworzenie gier, na podstawie których możliwe będzie uzyskanie wirtualnych zasobów pieniężnych. Jest to jedna z form zarobku, która jest nieco popularna wśród zdobywania „darmowych kryptowalut”. Z pewnością takich możliwości jest wiele, jednak świat Ethereum rozszerza się z roku na rok i tym samym przyczynia się do wzrostu jego wartości.

Ethereum – notowania i kurs

Ethereum jak każda kryptowaluta ulega wahaniom cenowym. Aktualną cenę kryptowaluty wraz z kapitalizacją rynkową sprawdzić można na poniższym wykresie.

Źródło: Tokeneo

Gdzie kupić Ethereum?

Ehtereum można zakupić na giełdzie kryptowalut, gdzie jego wartość może się nieco rożnić niż w przypadku kantorów czy innych giełd. Warto pamiętać, iż na niektórych platformach będziemy zobowiązani przed dokonaniem zakupu do weryfikacji naszej tożsamości.

Drugą możliwością kupna, jest skorzystanie z wspomnianego wcześniej kantora kryptowalut, gdzie zakup ten, może przebiegać w znacznie szybszym tempie niż na giełdzie. Wynika to m.in. z braku konieczności weryfikacji naszego konta, lecz w tym przypadku, opłata za prowizję może być nieco wyższa. Zatem, w zależności od naszych preferencji i chęci dokonania szybkiego zakupu przy zachowaniu pełnej anonimowości transakcji – wybieramy kantor. Natomiast, gdy chcemy kupić ETH po niższej cenie, lecz z weryfikacją i wydłużonym czasem – kupujemy ETH na giełdzie.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również Ramp Network, który tworzy prosty i wydajny system umożliwiający wymianę fiatów na kryptowaluty (w tym przede wszystkim ETH). Te innowacyjne rozwiązanie jest zintegrowane z technologią blockchain przy połączeniu z systemem banku. W tym przypadku polski zespół wykorzystał dyrektywę Unii Europejskiej PSD-2, gdzie banki zobowiązane są do uruchamiania systemów na platformach internetowych wykorzystując przy tym udostępnianie API. Ramp Network tworzy więc nowe rozwiązanie w postaci wykorzystywania smart contractów, które powiązane są z systemem bankowym potwierdzających naszą tożsamość. Dzięki temu, transakcja wymiany odbywa się błyskawicznie, a czekanie na długi czas potwierdzenia naszych danych (np. na giełdach) idzie w niepamięć.

Kalkulator Ethereum

Jeżeli zastanawiasz się ile wydać musisz na zakup Ethereum, możesz sprawdzić to w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że w poniższym kalkulatorze wpiszesz interesującą Cię ilość kryptowaluty i wybierzesz walutę fiducjarną jaką chcesz zapłacić za walutę cyfrową.

Źródło: Tokeneo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!