Ropa i miedź – mocne wejście kupujących

Po dość mocnych spadkach na ropie i miedzi późnym popołudniem na sesji poniedziałkowej (27 marzec) do gry wrócili kupujący.

Miedź

Miedź która uformowała czytelny kanał spadkowy  została zatrzymana w okolicach 2550usd. Rynkowi zabrakło 50usd do przetestowania silnej granicy wsparcia o której mowa w materiale video. W poniedziałek przed południem ceny kontynuowały spadki lecz zaraz po godzinie 17:00 tego samego dnia bardzo mocno na rynek wrócił popyt. Zamknięcie świecy dziennej przy swoim dziennym high oraz znaczny wolumen towarzyszący temu ruchowi ustawia miedź w potencjalnej pozycji testu górnej granicy rangu  2750/2770 usd. Zmienia się również poziom wsparcia. W przypadku ruchu w dół w okolicy 2650 rynek może poszukać odbicia wzrostowego. W tym punkcie będziemy szukać układu akumulacyjnego wynikającego z klasycznej analizy wolumenowej i price action.

Wykres dzienny, miedź
Wykres dzienny, miedź

Ropa

Ropa podobnie jak miedź pod koniec sesji w poniedziałek ( 27 marzec) broni swojego poziomu wsparcia 47usd i na koniec dnia zamyka się ponad ceną 47.50. Po wtorkowej sesji rynek jest ustawiony w potencjalnym układzie odwrócenia i może nastąpić odbicie w górę. Przed nami jeszcze dane o zapasach ropy, które mogą mieć wpływ na ewentualne ułożenie na rynku. Sama Price Action pokazuje jak w dolnej części wykresu wzrosło zainteresowanie ze strony kupujących. Taka reakcja może w okolicach ceny 48 dać możliwość zajęcia pozycji długiej z clem do oporu w okolicach 50usd.

Wykres dzienny, ropa
Wykres dzienny, ropa

Aby lepiej zrozumieć zaangażowanie ze strony kupujących należy sprawdzić wolumen skumulowany na poszczególnych falach. Brak kontynuacji spadków na poniedziałkowej sesji oraz utrata momentum spadkowego widoczna jest w liczbach 33 i 23 i bardzo szybka reakcja w górę 166 pokazuje jak kupujący zaczynają kontrolować ten rynek.

Zobaczmy najważniejsze fale w okolicy 47 i 47.50usd:

spadkowe – 237, 66, 33, 23 (utrata momentum spadkowego)

wzrostowe 271, 166, 167 – największe fale zakupowe od momentu rozpoczęcia spadków (oznaka siły)

 

Wykres 180 min, ropa, wolumen skumulowany
Wykres 180 min, ropa, wolumen skumulowany

Mój plan transakcyjny:

Biorąc pod uwagę zmianę zachowania na rynku i silne wejście dużego kapitału interesują mnie dwa miejsca na wykresie gdzie będę szukał długiego zagrania. Wsparcie na poziomie 47.50 i okolice 48.00 to dwa najlepsze miejsca. W przypadku zejścia rynku na te poziomy cenowe fale pokazane na wskaźniku wolumenowym powinny maleć oraz powinna pojawić się wolumenowa formacja odwrócenia potwierdzająca zmianę kierunku. Aby zająć pozycji oba warunki muszą być spełnione.

Bezpiecznym walorem do handlu na ropie jest ETF [USO] dostępny u naszego partnera XTB. Walor ten nie ma lewara a jego kwotowania bazują na cenie ropy. Od 28 marca buduję na tym walorze długą pozycję. W związku z tym że walor ten traktuję jak zwykłą akcję w przypadku spadków cen ropy dopuszczam uśrednienie cen poprzez dokupienie tego waloru. Liczę na ponad 10% z tego handlu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!