Formacja SMASH – jedna z najsilniejszych formacji cenowych na forex, akcjach i futures

Formacja SMASH

Zaczynając swoją przygodę ze spekulacją i inwestowaniem poznałem wiele różnych strategii i formacji cenowych. Jednak tylko nieliczne z nich rzeczywiście działają i przynoszą ogromne zwroty. Najbardziej interesują mnie formacje, za którymi stoi jakaś logika, jakiś rynkowy mechanizm, który tworzy dany układ. Inaczej mówiąc, stosuje formację za którymi jest jakaś historia i jestem sobie w stanie ją najzwyczajniej wytłumaczyć, zrozumieć. Do takich właśnie należy formacja SMASH. Nauczyłem się jej od weterana spekulacji, jednego z najbardziej doświadczonych traderów Larr’iego Williamsa.

Formacja SMASH oparta jest o emocje tłumu

Wciągnięcie w rynek słabych graczy i zabranie im pieniędzy to już klasyk znany od początku historii giełdy. Czy Ty musisz zawsze być ofiarą? Czy może chcesz sam polować? Rynek to poniekąd gra dla cwaniaków. Tu albo Ty zabierzesz komuś pieniądze albo ktoś zabierze je Tobie. Formacja SMASH należy właśnie do takich, które oparte są o emocję tłumu. Rynek zastawia pułapkę na małych, niedoświadczonych graczy i czeka, aż oni w nią wpadną. Jedni w nią wpadają, a inny czerpią z tego korzyści. Aby Formacja SMASH zaistniała musi dojść do dużej zmienności – silnym ruchem w górę lub w dół. Dodatkowo, formacja ta musi wystąpić w odpowiednim kontekście rynku. Formacje te są co tydzień omawiane i ćwiczone w naszym Klubie Inwestora

Formacja SMASH – sygnał kupna

Sygnał kupna powstaje, gdy dzień nr 2, zamyka się poniżej minimum dnia nr 1. Wybicie minimów dnia poprzedniego (dzień nr 1) przez większość graczy jest uważana za sygnał do zajęcia krótkiej pozycji. Bardzo często nie mają oni racji i myślę, że jak przestudiujesz swoje transakcje okaże się, że sam nie raz dałeś się na to nabrać. Sygnał wejścia w pozycję długą powstaję wówczas, gdy rynek naglę zmienia kierunek (dzien nr 3) i następuje wybicie szczytu dnia nr 2. Samo zlecenie kupna powinno być wystawione 1 tick nad maksimum ostatniej świecy.

Formacja SMASH - sygnał kupna
Formacja SMASH – sygnał kupna

Formacja SMASH – sygnał sprzedaży

Sygnał sprzedaży powstaje, gdy dzień nr 2 zamyka się powyżej maksimum dnia nr 1. Wybicie maksimum dnia poprzedniego (dnia nr 1) przez większość graczy jest uważana za sygnał do zajęcia długiej pozycji. Sygnał wejścia w pozycję krótką powstaję wówczas, gdy rynek naglę zmienia kierunek (dzień nr 3) i następuje wybicie minimum dnia nr 2. Samo zlecenie sprzedaży powinno być wystawione 1 tick pod minimum ostatniej świecy.

Formacja SMASH – sygnał sprzedaży

Dlaczego ta formacja działa?

Nie jest to Święty Graal ale formacja ta zarówno dla pozycji długich jak i krótkich ma logiczne wytłumaczenie. Jest to pułapka zastawiona na słabych graczy. Pod wpływem emocji, niedoświadczeni gracze patrzą na wybicia i zaraz po tym otwierają zlecenie zgodnie z kierunkiem wybicia. W momencie kiedy ”słabe ręce” siedzą spokojnie w pozycjach rynek zaczyna absorbować całą dystrybucje – formacja SMASH kupna oraz cały popyt – formacja SMASH sprzedaży. Wówczas tłum w panice zaczyna likwidować swoje pozycje. W przypadku formacji kupna, wszyscy uczestnicy rynku z pozycjami krótkimi, w momencie wybijania maksimum dnia nr 2, będą zamykać swoje transakcje. Wówczas przyspieszy to sam moment wybicia, gdyż aby zamknąć krótką pozycję uczestnik rynku musi kupić dany walor – tym samym sam zwiększy popyt. Dokładnie odwrotnie jest z formacją sprzedaży. Uczestnicy rynku z pozycjami długimi, w momencie wybijania minimum dnia nr 2, będą zamykać swoje transakcje. Przyspieszy to sam moment wybicia, gdyż aby zamknąć pozycję uczestnik rynku musi sprzedać dany walor – tym samym sam zwiększy podaż. Obydwa wybicia powodują ekstremalne emocje u niedoświadczonych uczestnikach rynku. Występuje coś w rodzaju małej paniki rynkowej. Im szybciej w czasie dojdzie wybicia kolejnego dnia (nr 3) tym samym sygnał jest silniejszy w obydwu przypadkach. Sam twórca tej metody Larry Williams, w książce „Sekrety tradingu krótkoterminowego” określił tą sytuację następująco: „…amatorzy połknęli haczyk, a profesjonaliści pociągną za wędkę. Mocno wierzę w koncept, że jeśli rynek  nie robi tego co 'powinien’ (w tym przypadku kontynuować wybicie), najprawdopodobniej zrobi coś innego.

Ukryta formacja SMASH

Zasada tej formacji jest dokładnie taka sama – złapać nieświadomych uczestników rynku w pułapkę. Jest to jednak nieco trudniejszy układ do wykrycia na wykresie i wymaga nieco więcej wprawy. Aczkolwiek bardzo przydatny przy analizowaniu wykresów i określaniu punktów wejścia.

Ukryta formacja SMASH – sygnał kupna

Formacja składa się z dwóch świec przy czym,  druga przypomina klasyczną świecę Pin Bar co może świadczyć o odwróceniu rynku. Długi cień z góry drugiego dnia sesji może oznaczać dla większości analityków pojawienie się znacznej sprzedaży i możliwość spadków w dzień nr 3. Zwróćmy uwagę, że w dzień nr 2 w początkowej fazie sesji na rynku dominowali kupujący. Sprzedający pojawiają się w drugiej części sesji spychając ceny w dół. Jednak jeśli w dzień nr 3 nastąpi wybicie maksimum dnia nr 2, oznacza to wchłonięcie całej podaży, która wystąpiła w drugiej części sesji dnia nr 2. Wciągnięci w ten sposób gracze w panice zamykają zlecenia. Aby zamknąć zlecenia krótkiej sprzedaży, stają się na rynku kupującymi, co znacznie przyspiesza wybicie w dzień nr 3. Jeżeli do wybicia dochodzi w pierwszej części sesji ma ono znacznie większą wartość, jest silnym sygnałem otwarcia pozycji. Oznacza, że rynek jest w silnym trendzie wzrostowym.

Ukryta formacja SMASH – sygnał kupna

Ukryta formacja SMASH – sygnał sprzedaży

Sygnał sprzedaży jest analogicznie odwrotny jak w przypadku kupna. Po spadkach w dzień nr 1 i w początkowej fazie sesji dnia nr 2, w jej drugiej części na rynek wkraczają kupujący, chcący zatrzymać spadki. Powstała świeca jest klasycznym Pin Bar’em i dla pewnej części graczy, może być sygnałem odwrócenia i rozpoczęcia wzrostów w dzień nr 3. Jeżeli jednak w dzień nr 3, dojdzie do szybkiego wybicia minimum dnia nr 2, kupujący będą bardzo szybko zmuszeni zamknąć swoje długie pozycji. Zamykanie tych pozycji zwiększa podaż i tym samym przyspiesza wybicie. Oznacza to że rynek jest w silnym trendzie spadkowym.

Ukryta formacja SMASH – sygnał sprzedaży

Praktyczne zastosowanie formacji SMASH

Formacja ma zastosowanie praktycznie w każdych warunkach rynkowych. Zastosowana w odpowiednim kontekście rynku ma bardzo dużą skuteczność. W warunkach silnego trendu wzrostowego czy spadkowego, sygnał jaki się pojawi na wykresie powinien być egzekwowany już następnego dnia. Dobrze tu działają zlecenia oczekujące. Analizę można wykonać na koniec każdej sesji. Bardzo duże zastosowanie ma ta formacja również w ruchach bocznych. Dość często zdarza się, że rynek fałszywie wybija konsolidację, a następnego dnia neguje wybicie i wraca do zakresu ruchu bocznego.

Sygnał kupna

Osobiście dość często stosuję formację SMASH – sygnał kupna w połączeniu z Analizą Wolumenową. Szczególnie na rynku akcji czy też Futures w momencie rozpoznania procesu akumulacji szukam precyzyjnego, technicznego wejścia. Wówczas ten rodzaj formacji pozwala mi dość tanio kupić walor na dole zakresu akumulacyjnego. Przykładem takiego zagrania była transakcja na kawie, dla której analizę opublikowałem na dzień przed zajęciem pozycji, zaraz po pojawieniu się sygnału. Opisałem to w artykule „10-tysiecy-dolarow-zysku-transakcji-kawie-8-sesji„. Formacje SMASH również wykorzystałem przy dokupowaniu pozycji. Jeden z takich przykładów opisałem w artykule  „9 tysięcy dolarów zysku z transakcji na Ropie„. O tej transakcji również wielokrotnie wspominałem publicznie na otwartych webinarach, gdzie pokazywałem sposób budowania tej pozycji. Duża część uczestników Klubu Inwestora na tym handlu zarobiło po kilkanaście tysięcy złotych.

Formacja SMASH nie tylko możesz wykorzystać w spekulacji ale również w inwestowaniu średnio i długoterminowym. Chciałbym również podać tu przykład spółki z polskiego rynku na której zarobiłem ponad 100% w niecałe 4 miesiące. Po zidentyfikowaniu procesu akumulacji na spółce Tauron, dzięki zastosowaniu tu Analizy Wolumenowej, szukałem precyzyjnego miejsca na otwarcie pozycji. Robiąc plan transakcyjny z moimi słuchaczami na zamkniętej grupie wyznaczyłem początkowo miejsce wejścia na zupełnie innym poziomie niż rzeczywiście pozycja została otwarta. Jednak na drugi dzień okazało się, że podczas korekty jaka miała miejsce na akcjach spółki Tauron pojawiła się formacja SMASH – sygnał kupna. Musiałem zmienić plan i wejść w kolejny dzień w rynek. Ceny spółki Tauron zaczyły bardzo szybko rosnąć. Jakby nie ten układ moglibyśmy się tylko przyglądać jak kurs akcji rośnie ale bez naszej pozycji. Szczegóły tej transakcji znajdziesz w artykule „Jak z małym kapitałem możesz zacząć inwestować w akcje?„. Jeden z uczestników Klubu Inwestora zarobił na tej transakcji 28 tyś zł wykorzystując właśnie dźwignię jaką daje broker.

Wybrane przykłady z rynku

Wykorzystanie formacji SMASH w średnioterminowym trendzie na rynku kawy. Wejścia w rynek po ruchach korekcyjnych.

Formacja SMASH - rynek kawy
Formacja SMASH – rynek kawy

Formacja SMASH na rynku ropy. Pierwszy sygnał powstał po utworzeniu formacji Price Action – PIN BAR. Tu można było spodziewać się reakcji wzrostowej gdyż sama struktura wskazywała na odbicie w górę. Bardzo podobny układ zastosowałem w szybkiej, jednodniowej transakcji na ropie. Zobacz materiał video z egzekucji tej transakcji i wykorzystania formacji cenowej na żywym rynku, którą opisałem w artykule „Bardzo skuteczna strategia z wykorzystaniem formacji Price Action – Pin Bar.” Drugi sygnał ukrytej SMASH powstaje po nieudanej próbie zakończenia spadków.

Formacja SMASH - rynek ropy
Formacja SMASH – rynek ropy

Wykorzystanie formacji SMASH podczas procesu akumulacyjnego na akcjach firmy Facebook.

Formacja SMASH - akcje firmy Facebook
Formacja SMASH – akcje firmy Facebook

Wykorzystanie formacji SMASH podczas bardzo silnego trendu na rynku EUROOBLIGACJI. W sytuacji silnego trendu wielu inwestorów dokupuje walory podczas korekt z wykorzystaniem tej formacji.

Formacja SMASH - rynek euroobligacji
Formacja SMASH – rynek euroobligacji

Ukryte formacje SMASH na rynku srebra

Formacja SMASH - rynek srebra
Formacja SMASH – rynek srebra

Wykorzystanie formacji SMASH na amerykańskim indeksie S&P 500 podczas akumulacji.

Formacja SMASH – S&P500

Ćwiczenie dla Ciebie

Aby nauczyć się dobrze rozpoznawać formacje SMASH wykonaj we własnym zakresie ćwiczenia. Znajdź na wybranych przez siebie walorach różne formacje SMASH i zapisz je. Pamiętaj!!! Każdy wykres opisz, zrób print screen i zapisz to w osobnym folderze. Cyklicznie uzupełniaj ten folder o nowe pojawiające się formację. Nie martw się jeśli będzie Ci ciężko na początku wyłapywać te transakcje na żywym rynku. Jednak, jeśli się temu poświęcisz z czasem z łatwością będziesz widzieć te układy i wykorzystywać do własnych zagrań. To się się bardzo opłaca!

Jeżeli będziesz chciał rozpocząć naukę inwestowania, mieć dostęp do moich analiz i dołączyć do zamkniętej grupy inwestorów zapraszam do mojego Klubu Inwestora.

Czekamy na Twoje komentarze! Zapraszamy do polubienia naszego konta na Facebook’u oraz do subskrybowania naszego kanału YouTube. Nie ominą Cię wtedy żadne analizy jakie publikujemy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!