Analiza rynków 22-26 maj. Złoto, Ropa, USD/JPY, GBP/USD

ZŁOTO

W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami zatrzymania spadków cen złota w okolicach poziomu 1220 i bardzo szybkiej oraz silnej wolumenowo reakcji w górę. Na wykresie dziennym dodatkowo utworzyła się spreadowa świeca, która w tym przypadku stanowi świece momentum wzrostowego. Ceny przed rozpoczęciem kolejnego tygodnia „wjechały” udanie w strefę powyżej 1250usd. Spodziewamy się dalszych wzrostów cen złota. Ewentualna rotacja w dół i nie utrzymanie okolic 1250 będzie stanowić okazję do szukania długich transakcji ponownie w okolicach 1220 – transakcji po znacznie lepszej cenie.

Złoto, wykres dzienny
Złoto, wykres dzienny

Na wykresie H4, wolumen skumulowany dokładnie prezentuję jak sprzedający tracili siłę przy ważnej strefie wsparcia 1225-1220.

Fale 2604, 1804, 736 – utrata momentum spadkowego charakterystyczna przy punktach zwrotnych. Pierwsze duże zakupy pojawiły się na fali oznaczonej 794, które w dużej mierze były spowodowane zamykaniem transakcji krótkich. Po wygaśnięciu presji sprzedażowej, fala 2889 prezentuje na wykresie ultra wysoki wolumen – to właśnie w tym miejscu mieliśmy do czynienia z największym wejściem kupujących do gry od 14 kwietnia (ostatni szczyt przed spadkami). Widząc tak silnie przeprowadzone zakupy między poziomem 1220-1235usd, poziom 1250usd oceniam na „chwilowy przystanek” przed kolejnymi wzrostami.

Złoto, wykres 4h
Złoto, wykres 4h

ROPA

Ropa, wykres dzienny
Ropa, wykres dzienny

Bardzo byczy obraz rynku ropy utrzymuje się od 10-ciu ostatnich sesji. Zgodnie z ostatnią analizą rynku ceny cały czas podążają w kierunku północnym. Na tym wykresie widzimy kwotowanie kontraktu terminowego z terminem wygaśnięcia na lipiec. Spodziewamy się dojścia cen przynajmniej do pierwszego celu w okolice 53/53,50. Kolejna ważna strefa mogąca zatrzymać wzrosty – 55,50-56. Lokalnym wsparciem jest cena 50usd, w okolicy której, biorąc pod uwagę ewentualne spadki może pojawić się silny sygnał wejścia w pozycję długą.

USD/JPY

USD/JPY, wykres dzienny
USD/JPY, wykres dzienny

Kluczowy punkt wsparcia, jak widać na wykresie dziennym, po ostatniej piątkowej sesji stał się oporem. W środę 17 maja bardzo mocne wejście sprzedających sprowadziło ceny poniżej ważnego miejsca 111,500. Jednak czwartkowa i piątkowa sesja nie jest już tak zdominowana przez sprzedających i być może na najbliższych sesjach w przypadku zamknięcia któregoś z dni powyżej dolnej linii wyznaczonej na wykresie będziemy mogli szukać zagrań długich. Cena znajduję się w okolicach miejsca decyzyjnego, jednak aktualnie nie ma sygnału na zajęcie pozycji w którąś ze stron. Bardziej preferowalibyśmy zobaczyć ceny powyżej 111.500 i szukania transakcji długich.

GBP/USD

GBP/USD, wykres tygodniowy
GBP/USD, wykres tygodniowy

Funt już od długiego czasu wykazuje znaczną siłę. Ostatnie cztery tygodnie były próbą wejścia w strefę, którą widzieliśmy przed Brexit’em. Udany ubiegły tydzień handlu utrzymuje ceny ponad ważną strefą oporu. Tym samym, jak widać na załączonym wykresie (tygodniowy), ceny otwierają drogę do kolejnego ważnego poziomu jakim jest 1,3400. Na tym wykresie szukamy długich pozycji. Ewentualne zejście cen w okolice szczytów z ostatnich 3 tygodni może stanowić miejsce do szukania formacji obrócenia, wynikających z czystej price action i analizy wolumenowej.

Na wykresie dziennym wyznaczone linie wsparcia należy obserwować ze szczególną uwagą, gdyż w przypadku rotacji w dół mogą okazać się kluczowe. Sygnału ewentualnego wejścia będziemy szukać z interwału H4/H1

GBP/USD, wykres dzienny
GBP/USD, wykres dzienny

Więcej analiz na kanale YOUTUBE na którym w czasie tygodnia robimy update do bieżących sytuacji na rynkach – aby być informowanych o analizach w czasie rzeczywistym koniecznie zasubskrybuj!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!