Chiński juan vs japoński jen [CNY/JPY] – nietypowa para z typowym układem akumulacyjnym

Chiński juan vs japoński jen – która waluta okaże się silniejsza?

To dość nietypowa para, ale za to mamy typowy układ akumulacyjny w tle. Wszak wejście może okazać się nieco spóźnione, ale skoro mamy „za plecami” akumulację może warto by zapolować na jakąś słabszą sesję i „ustrzelić okazję”.

Jako pierwszy wykres, weźmy układ tygodniowy (weekly). Widać na nim strefę 15.0000 jako kluczową, stanowiącą mocny punkt wsparcia. W roku 2020 dokładnie ten poziom kilkukrotnie powstrzymał chińską walutę przez dalszymi spadkami a w ostatnich dwóch miesiącach mamy w okolicach 15.000 bardzo ładną akumulację, którą przedstawię za moment na wykresie dziennym. Oprócz technicznego punktu widzenia warto również zastanowić się nad fundamentalnym aspektem chińskiej waluty. Otóż Covid-19 dotknął wszystkie gospodarki świata, jednak to Chińczycy wydają się wychodzić na wygraną z pandemią, a ich gospodarka notuje już dodatnie PKB w ujęciu rocznym. O tym więcej w ostatniej notce prasowej Pandemia wywołana Covid-19 słabnie! Chiny wychodzą na prostą i notują spory wzrost PKB. Skoro Chińczycy radzą sobie najlepiej z pandemią, to również można wnioskować, że ich waluta będzie się umacniać w myśl zasady – silna gospodarka to silna waluta i odwrotnie.

Analiza CNY/JPY wykres dzienny

Na wykresie dziennym widać jak od marca do końca sierpnia ukształtował się przedział ruchu bocznego, który następnie w październiku został wybity górą.  Cały ten zakres ruchu bocznego to nic innego jak typowy układ akumulacyjny z formacją SPRING. Po uformowaniu SPRING mamy klasyczny wzrost cen (szybki w czasie) do górnego zakresu układu akumulacyjnego, a następnie jego wybicie. Górna część układu jest wciąż atrakcyjnym miejscem do „polowania” na wejście w rynek w kierunku północnym (BUY). W dłuższym horyzoncie czasowym (kilkanaście tygodni) ceny chińskiej waluty powinny się umacniać w stosunku do jena.

CNY/JPY wykres dzienny

Więcej o tej parze mówiłem w materiale video Wtorek na Rynkach, które możesz obejrzeć po zalogowaniu się do panelu (jeżeli jesteś nowy wystarczy, że pobierzesz szkolenie forex i będziesz miał dostęp do nagrań)

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!