Oto jak inflacja wpłynie na Twój portfel w 2017 roku

Czy czeka nas inflacja? Jak się na nią przygotować? Specjaliści z MarketWatch odpowiadają na te fundamentalne pytania.

Czy inflacja to burza, która może wybuchnąć?

Groźba inflacji jest bardzo żywa w umysłach niektórych inwestorów. Główną rolę gra spirala cen, które szybują coraz wyżej i wkradają się zarówno do budżetów rodzinnych, jak i ich oszczędności. Po tym, jak Biuro Statystyk Pracy niedawno ogłosiło największy miesięczny wzrost cen konsumpcyjnych w ciągu około czterech lat, ponownie rozpętał się inflacyjny postrach.

W rzeczywistości jednak, trendy inflacyjne wcale nie są proste. I nawet gdy ogólny kierunek cen jest jasny, tempo zmian nie jest spójne, gdy zagłębiamy się w szczegóły.

Weźmy najnowszy wskaźnik cen konsumpcyjnych mierzony przez BLS. Sam indeks sezonowo wzrósł o 0.6% w styczniu w porównaniu do grudnia. Był to największy miesięczny wzrost od 2013. Jednakże, większość tego wzrostu miało swoje źródło w cenach energii, które wzrosły o 7.6% w ciągu miesiąca wobec 20% wzrostu cen gazu, który nastąpił z roku na rok. Tymczasem, koszt zakupów spożywczych nie zmienił się w ogóle w ciągu miesiąca i w rzeczywistości, spadł o 1.9% w ujęciu „rok do roku”.

Kiedy mówimy o „inflacji”, ważne jest, aby uznać, że ceny mogą się znacznie różnić. Nagły wzrost w obszarze opieki zdrowotnej jest dobrze udokumentowany i nigdy się nie kończy, podczas gdy produkty związane z podręczną elektroniką mogą być śmiesznie tanie.

Niestety, wielu Amerykanów nie może myśleć o inflacji w odcieniach szarości. Zjawisko to jest czarno-białe, jak wtedy, gdy urzędnik Rezerwy Federalnej został przekrzyknięty przez publiczność w Queens, gdy niezdarnie zasugerował, że Ci, którzy zainteresowani są cenami spożywczymi, muszą również wziąć pod uwagę, jak tani był iPad 2 w tamtym czasie.

Ale jako inwestorzy, niezwykle ważnym jest, abyśmy zrozumieli, że inflacja nie jest przełącznikiem, który może być włączony, a następnie wyłączony. Niektóre towary, firmy i klasy aktywów ulegają bardzo zróżnicowanym wpływom.

Oznacza to, że przed całkowitym zaangażowaniem się w popularne zabezpieczenia inflacyjne, trzeba wziąć głęboki oddech i popatrzeć na konkrety.

Oto jak kształtowany jest aktualny obraz inflacji i jakie inwestycje będą na nią wpływać:

Strzeż się Obligacji amerykańskich indeksowanych o stopę inflacji (TIPS)

Obligacje amerykańskie indeksowane o stopę inflacji (TIPS) są najlepszą inwestycją „od ręki” dla wielu. Dlaczego miałyby nie być, z wartością kapitału TIPS wzrastającą wraz ze wzrostem inflacji? Jednak ważne jest, aby pamiętać, że podczas gdy najnowsza oferta 30-letnich TIPS wynosząca 7 mld $ wyróżniała się najwyższą wydajnością w okresie około roku, rentowność na poziomie 0.923% jest nadal boleśnie mała.

Ponadto, Fed uderza w bardziej jastrzębi ton, a możliwość bardziej agresywnych podwyżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach może zahamować inflację – i poważnie powstrzymywać TIPS jako rezultat.

Ostatnim gwoździem do trumny są niewystarczające wyniki brutto TIPS w ostatnich latach mimo teoretycznego ryzyka inflacji. Obligacja IShares Barclays TIPS przykładowo, mają całkowity zwrot na poziomie około 6% w ciągu ostatnich pięciu lat kontra ponad 80% całkowitego zwrotu dla indeksu S&P 500 i ponad 30% w przypadku popularnej obligacji iShares 20+ Year Treasury Bond ETF w tym samym okresie.

Popłyń na fali w budownictwie

Jednym z najgorętszych obszarów inflacji jest rynek nieruchomości. Jest to możliwe dzięki konwergencji czynników, w tym lepszemu rynkowi pracy i łatwiejszemu dostępowi do kredytu napędzającego popyt i sztywnej podaży na wielu rynkach. Listopadowe liczby S&P / CoreLogic Case-Shiller wydane w styczniu wykazały 5.3% roczny przyrost cen mieszkań spośród 20 największych obszarów metropolitalnych, z najsłabszym regionem (Nowy Jork, jeśli jesteś ciekaw) wykazującym 12-miesięczne tempo wzrostu na poziomie 2.4%.

Dynamika podaży i popytu również nie wydaje się blaknąć, z Krajowym Stowarzyszeniem Pośredników w Obrocie Nieruchomościami wykazującym duży skok w sprzedaży istniejących domów za styczeń, która stawia sprzedaż na najsilniejszym poziomie od 2007 roku.

Z tymi liczbami, układ tutaj jest oczywisty. Wkup się w budownictwo domów, czyli jedno z niewielu źródeł podaży mieszkań już teraz, poprzez SPDR S&P Homebuilders ETF. Fundusz skorzystał z przerwy na złapanie oddechu na koniec 2016 roku po mieszanych danych mieszkaniowych, jednak ETF ładnie odbił się z powrotem od czasów swojego spadku w listopadzie.

Lekko stąpaj po złocie

Ceny towarów co do zasady mogą być bardzo zmienne. I choć wielu uważa handel złotem za „bezpieczny port”, nie jest on wyjątkiem. Jeśli chodzi o plusy, zmienność wydaje się działać na korzyść złota, z cenami większymi niż 10% od czasu ich grudniowego upadku, będąc w prawie stałej trajektorii do góry. To częściowo z powodu obaw inflacyjnych, ale również w związku z niepewnością geopolityczną na całym świecie.

Jednakże, tak jak w przypadku TIPS ważne jest, aby pamiętać, że złoto nie może pozostać w łaskach, jeśli ujrzymy podwyżki materiału. Wyższe stopy procentowe nie tylko ostudziłyby inflację, ale również poprowadziłyby nerwowych inwestorów w stronę obligacji skarbowych, zamiast złota. Nadal podoba mi się pęd za handlem, jednakże stąpałbym lekko w bezpośrednim starciu jak w przypadku SPDR Gold Trust GLD. Zamiast lotnych i młodszych górników, którzy w ostatnich tygodniach znacznie nadgonili i mogliby odczuć więcej poważnych spadków jeśli złoto spadnie.

Unikaj akcji zapasów metali nieszlachetnych i energii

Oczywiście, podczas gdy groźba inflacji może wspierać złoto, nie wszystkie ceny surowców miały odwrotny kierunek. Rozważ, że podczas gdy złoto wzrosło o więcej niż 8% od 1 stycznia, ceny ropy faktycznie wycofały się o 3% od początku roku. Wraz z nimi wiele naftowych nazw, takich jak Exxon Mobil Corp. i Chevron Corp.,  które również maleją. Ten ujemny pęd jest niepokojący, ale równie niepokojące powinny być zapasy metali nieszlachetnych, takie jak United States Steel Corp., które wzrosły w nadziei, że prezydent Donald Trump pomoże im w lepszych ofertach handlowych i regulacji. Z U.S. Steel wzrastającym o około 90% od dnia wyborów, w zasadzie jest to wycena perfekcyjna. Nie widzę dalszego potencjału wzrostowego w nazwach takich jak ta, nawet jeśli inflacja utrzyma ceny metali nieszlachetnych na stałym poziomie.

Zabezpiecz swoje układy poprzez opiekę zdrowotną

Występuje mnóstwo niepewności rynkowej, ale 2017 również charakteryzuje się niepewnością w związku z Fed, perspektywą wojen handlowych i taryfami w burzliwym otoczeniu Waszyngtonu. Tak więc, miło jest być pewnym co do opieki zdrowotnej, do której można powrócić.

Sektor opieki zdrowotnej jest nie tylko odporny na recesję, ponieważ nikt nie będzie ciąć wydatków na leki lub operacje, które poprawiają jakość życia, ale jest to również inflacyjna skała. Rozważ, że bezpartyjni eksperci Departamentu Zdrowia i Pomocy Społecznej niedawno oszacowali, że wydatki na opiekę zdrowotną będą rosły rocznie o średnio 5.6% od 2016 do 2025 roku, wyprzedzając oczekiwany wzrost gospodarczy i będą znacznie powyżej stopy inflacji w innych kategoriach.

Poszczególni wygrani i przegrani będą się różnić, ale można popełnić gorszy błąd niż zdywersyfikowany Sektor Ochrony  Zdrowia SPDR ETF lub Vanguard Health Care ETF, aby odtworzyć względną stabilność i ogólny wzrost sektora w całym przyszłym roku lub dwóch… lub 10.

Opracował Zespół Smarttrader na podstawie artykułu z marketwatch.com
Link do pełnego artykułu: http://www.marketwatch.com/story/heres-how-inflation-will-impact-your-portfolio-in-2017-2017-02-25

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!