Ponad 60% inwestorów giełdowych odnotowało zyski w marcu — pomimo bolesnego debiut spółki Snapchat

Współzałożyciele spółki Snapchat Bobby Murphy i Evan Spiegel otwierają poranną sesję Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych w dniu 2 marca.
Współzałożyciele spółki Snapchat Bobby Murphy i Evan Spiegel otwierają poranną sesję Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych w dniu 2 marca.

Aż 61% inwestorów odnotowało zyski w marcu, nie mniej jednak debiut giełdowy Snap Inc., o którym było głośno w ostatnim czasie, odnotował bolesny debiut giełdowy – zgodnie z informacjami podanymi przez serwis internetowy Openfolio.

W ubiegłym miesiącu spółki Apple i Facebook zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce pod względem najbardziej popularnych akcji.

Najbardziej popularnymi akcjami wśród inwestorów, które przyniosły zyski w zeszłym miesiącu, były: Apple (AAPL), Facebook (FB), Amazon (AMZN), Tesla (TSLA) oraz spółka matka Google’a Alphabet (GOOGL) – zgodnie z miesięcznym raportem opublikowanym przez serwis Openfolio. W ubiegłym miesiącu akcje spółek Apple i Facebook zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce pod względem najbardziej popularnych akcji wsród inwstorów.

Najbardziej popularnymi akcjami wśród inwestorów, które odnotowały straty, były: Ford (F), GE (GE), Bank of America (BAC), Twitter (TWTR), oraz Snap (SNAP).

Kurs spółki Snapchat na dzień 4 kwietnia
Kurs spółki Snapchat na dzień 4 kwietnia

W ubiegłym miesiącu akcje spółki SNAP należały do najchętniej handlowanych walorów. Kolejno za nimi były lewarowany ETF na złoto (JNUG), Advanced Micro Devices (AMD), Apple (AAPL), oraz Aurinia Pharmaceuticals (AUPH).

Spółka SNAP uplasowała się w pierwszej piątce najbardziej niertrafionych inwestycji w marcu – jak opisuje serwis internetowy Openfolio.

SNAP sprzedał 200 milionów akcji osiągając wpływ 3,4 mld dolarów, stając się tym samym najwiekszym debiutem giełdowym w USA od czasu debiutu Alibaba Group Holding Ltd.’s (BABA), który miał miejsce w 2014 roku. Debiut giełdowy Snapchata był pierwszym w 2017 roku tak pokaźnym debiutem giełdowym spółki technologicznej podwyższonego ryzyka kapitałowego.

Akcje Snapchata w publicznej ofercie były wyceniane na 17 dolarów. Tymczasem, podczas debiutu giełdowego w dniu 2 marca, na koniec sesji były warte już około 24 dolarów za akcję. Podczas debiutu cena wzrosła o 53% powyżej ceny pierwotnej, osiągając w trakcie sesji maksymalną cenę 26,05 dolarów za akcję. Natomiast wycena akcji na zamknięcie sesji w dniu 31 marca wyniosła 22,53 dolarów za akcję.

Snapchat to mobilna aplikacja social media, która pozwala użytkownikowi na szybkie wykonanie zdjęcia lub krótkiego filmu i podzieleniu się nimi ze znajomymi. Wykonane zdjęcia automatycznie usuwają się po określonym czasie. Aplikacja została stworzona przez studentów z uniwersytetu Stanford, dwóch z nich wciąż zasiada w kierownictwie spółki. Z aplikacji korzysta około 158 mln użytkowników dziennie (stan na grudzień 2016 roku). Jednakże – zgodnie z komentarzami analityków – inwestorzy dość krytycznie odnoszą się do wyceny Snapchata, którą oceniają jako wygórowaną w porównaniu do generowanych przez spółkę dochodów. Aplikacja została uruchomiona w 2011 roku, lecz spółka nie wygenerowała żadnych dochodów aż do 2015 roku. Pierwszym oferowanym przez spółkę towarem był Snapchat Spectacles. Są to okulary przeciwsłoneczne z wbudowaną małą kamerą, umożliwiające wykonanie i udostępnienie filmów poprzez aplikację Snapchat. Zostały one wprowadzone do sprzedaży w zeszłym roku.

 

Opracował Zespół Smarttrader na podstawie artykułu z marketwatch.com
Link do pełnego artykułu: http://www.marketwatch.com/story/over-60-of-stock-investors-made-money-in-march-even-as-snap-ipo-hurt-many-2017-04-01

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!