Prognoza: 2017 jest rokiem, w którym złoto spadnie poniżej 1,000$

Ivan Martchev – specjalista inwestycyjnym i instytucjonalnym menedżer pieniężny Navellier and Associates, ma bardzo ciekawą koncepcję zachowania się złota w 2017r, przetłumaczyliśmy jego artykuł.

Złoto

Grudzień to czas, kiedy piszę moją ulubioną kolumnę w roku: moje prognozy na nadchodzący rok. Zanim dam Wam parę wskazówek, przyjrzyjmy się moim trzem ostatnim rocznym prognozom.

2014: Rok dolara

Indeks Dolara Amerykańskiego DXY  zaczął „szybować”. W połowie 2014 roku, urósł z  80 do 100 w okresie dziewięciu miesięcy, do marca 2015, kiedy to jego największy podzespół (euro, na poziomie 57% indeksu) notowano na lekko poniżej +1.05$.  Po niezbędnej fazie konsolidacji DXY „wybuchł” powyżej 100 po wyborach prezydenckich w USA. Teraz rozpoczęliśmy kolejny etap podróży w tej wieloletniej hossie dolara (patrz wykres).

$

Euro EURUSD jest ponownie poniżej +1.05$ i wygląda na przeznaczone do testowania parytetu w 2017. Nie sądzę, żeby parytet się utrzymał. Brexit osłabił Europę do rdzenia, mimo że Wielka Brytania nie jest częścią strefy euro.

Ironią jest, że taki zwolennik UE, jak George Soros upewnił się w 1992 roku, że Brytyjczycy nie użyją euro przez wyparcie funta z Mechanizmu Kursów Walutowych Europy. Za sprawą jednej z jego transakcji, zyskał sobie przydomek „człowieka, który złamał Bank Anglii.” Nie byłoby to zbyt daleko idące stwierdzenie, że Soros zasiał nasiona Brexit’u. Byłoby mniej prawdopodobne, że Brytyjczycy będą głosować na Brexit’em, gdyby byli bardziej zintegrowani z Europą za pomocą euro zamiast brytyjskich funtów.

Patrząc w przyszłość, istnieje dodana możliwość, że UE może zerwać z Marine Le Pen we Francji i wszelkiego rodzaju eurosceptykami zyskującymi przewagę w populistycznym sprzeciwie wobec struktur zakładowych. Dodatkowo do jasno określonego ryzyka politycznego dla euro, Rezerwa Federalna próbuje się uszczelniać. Podczas gdy Europejski Bank Centralny, a zwłaszcza Bank Japonii uruchamiają agresywne programy luzowania ilościowego. Dzięki czemu łatwo jest zobaczyć, że dolar nie zakończył hossy. Nie zdziwiłbym się, gdyby ostatecznie Indeks dolara amerykańskiego osiągnął 120.

2015: Ciężki rok dla Chin

W styczniu 2015 roku, napisałem: „Dlaczego 2015 może być ciężki dla Chin”, a Chiny nie zawiodły. Zanim skończyłem pisać kolumnę, Shanghai Composite już pokazywało znaki klasycznego rynku bańkowego podobnego do tego, co widzieliśmy w związku z indeksem w 2007 roku (patrz wykres).

Shanghai Composite

Jako że Chińczycy są notorycznymi hazardzistami, ich bańki giełdowe wydają się być krótsze, ale mające ostrzejszy charakter, niż w przypadku reszty świata. (Spójrz na podobne ruchy w Hong Kong Hang Seng Index, który ma znacznie dłuższą historię niż Shanghai Composite. Największą różnicą jest to, że w Hong Kongu, wzrost PKB koreluje ze wzrostem zysków, skutkując w potencjale wzrostu Wskaźnika Hang Seng. Nie jest to koniecznie regułą w Chinach, gdzie gospodarka często nie daje tego samego wzrostu zysku wraz ze wzrostem PKB.)

Chińskie bańki giełdowe wydają się być krótsze, ale mające ostrzejszy charakter.

Moje obawy dotyczące Chin, niekoniecznie są prognozą seryjnych baniek giełdowych, ale faktem, że Chiny są w środku znacznie większej i bardziej niebezpiecznej (dla Chin) bańki kredytowej. W trakcie wzrostu PKB Chin 11-krotnie od 2000 roku, łączny dług w gospodarce wzrósł ponad 40-krotnie. Skutkując całkowitym zadłużeniem w stosunku do wzrostu PKB z 100% do 400% (jeśli liczy się niesławny równoległy system bankowy). Ta bańka kredytowa właśnie pękła, o czym świadczy krach na giełdzie, nabierające tempa krachy na lokalnych rynkach nieruchomości, a także masowy odpływ kapitału z Chin.

Dla wszystkich zamiarów i celów. Prawie 1 bilion $ opuściło Chiny, z zagranicznymi rezerwami walutowymi spadającymi z 3.993 bln $ w czerwcu 2014 roku do 3.052 biliona $ na koniec listopada. Tym samym znakując piąty z rzędu miesiąc spadku i najniższy poziom rezerw od marca 2011. Ucieczka kapitału z Chin obecnie ponownie nabiera przyspieszenia po spłaszczeniu się w połowie 2016 roku. Spadając o 70 miliardów dolarów w zgłoszeniach z ostatniego miesiąca. W 2015 roku, nie było rzadkością, aby miesięczna kalkulacja zysku na bazie dochodów i przychodów wynosiła 100 miliardów $, które wychodziły z Chin. Położyło to nacisk na PBOC i chińskim juanie, który obecnie ulega dewaluacji w zwolnionym tempie (patrz wykres).

Yuan

Myślę, że Chińczycy kierują się w stronę twardego lądowania i patrzę na podobny wynik gospodarczy do tego, który miał miejsce w czasie kryzysu azjatyckiego w latach 1997-1998. Jeśli ucieczka kapitału nadal będzie przyspieszać, będziemy mogli zobaczyć podobne doniesienia z Chin, jak te które widzieliśmy w 2015. Najgorsze wieści z Chin są jeszcze przed nami.

2016: Nowy dół dla 10-letnich obligacji skarbowych

W grudniu 2015 roku, napisałem: „Czy 2016 przyniesie nowe spadki obligacji skarbowych?”. Osiągnęliśmy spadek na poziomie 1.36% w 10-letnich obligacjach skarbowych w lipcu, tuż po Brexicie, nowy rekordowo niski poziom na bilansie zamknięcia. Od wyborów, wiele szkód dokonało się na rynku skarbowym, z 10-letnimi obligacjami osiągającymi najwyższy dwuletni wzrost przy 2.63% (patrz wykres).

Obligacje

Czy 1.36% to ostateczny spadek dla obligacji skarbowych?

Pozostaję nieprzekonany, ponieważ mamy proces Brexit’u, który jeszcze się nie dokonał. Brexit ma wszelkie znamiona gorzkiego rozwodu, który jest obecnie w drodze do sądu. UE jest tak słaba, że może się rozpaść. Byłoby to zjawiskiem bardzo deflacyjnym, sugerującym wyższy kurs wymiany amerykańskiego dolara, ucieczki kapitału do Skarbu Państwa USA, możliwie powodując nowy niski poziom rentowności.

Chińczycy mogą być zmuszeni uciekać się do ciężkiej nocnej dewaluacji juana, aby poradzić sobie ze skutkami deflacji ich bańki kredytowej. Nagła, ostra dewaluacja juana jest również bardzo deflacyjna w kontekście globalnym. Myślę, że 10-letnie obligacje skarbu ostatecznie ujrzą 1% rentowność, chociaż może nie wydarzyć się to w 2017 roku, jak wcześniej sądziłem, dzięki uprzejmości programu politycznego Trump’a.

Moje przewidywania o złocie na 2017

Muszę przyznać, że jest to najmniej przeważająca opinia z moich ostatnich rocznych prognoz. Nie jestem nawet pewien czy ta corrida na rynku złota jest zakończona. W latach 1970, widzieliśmy prawie 50% spadek z 195$ w 1974 roku do 103$ w 1976 roku. Po czym złoto osiągnęło 800$ na początku 1980.

Jeśli złoto kruszcowe spadłoby o 50% z najwyższego poziomu bilansu zamknięcia wszech czasów blisko 1900$ w 2011, dotarłoby do 950$. Poziom ten jest całkiem dobrym celem w stosunku do spadków w 2017 roku. Utrata czterocyfrowego poziomu cen może spowodować, że złoto kruszcowe zostanie przestrzelone na minus (patrz wykres).

Złoto

Kontrakt terminowy na złoto GCG7, również spadłby poniżej 1,000$. Myślę, że złoto kruszcowe spadnie poniżej 1,000$ w 2017 roku. Wskaźnik Amerykańskiego Dolara nie jest w hossie, euro nie skończyło spadać, a Chińczycy nie zakończyli jeszcze dewaluacji.

Warto jest wspomnieć. Ze względu na otwarty charakter QE w Japonii, posiadacze złota kruszcowego denominowanego w jenach japońskich, mogą nie doświadczyć spadku cen w swoich zasobach złota. To samo tyczyłoby się posiadaczy złota w strefie euro, jeśli UE rozpadnie się z powodu obecnego populistycznego sprzeciwu na kontynencie.

Przyszły rok będzie rokiem spadku złota.

Powodem, dla którego złoto zawsze zachowuje swoją siłę nabywczą w dłuższych okresach – na przykład 50 lat – jest amerykański (i światowy) bankowy system rezerwy federalnej. Kredytowy efekt mnożnikowy powoduje stały wzrost podaży pieniądza i odpowiednią utratę siły nabywczej dolara. Jeśli chodzi o inflację, indeks cen konsumpcyjnych w USA wzrósł do 241.86 w październiku 2016 z 23.51 punktów indeksowych w styczniu 1950 roku. Oznacza to, że dolar stracił 90% swojej siły nabywczej od 1950 roku (patrz wykres).

Indeks cen konsumpcyjnych

Niemniej jednak, złoto często porusza się zrywami. Może ono pozostać w zakresie inwestowania dla okresów 20-letnich, nawet gdy wskaźnik CPI będzie odznaczał się wyżej. Prawdą jest, że banki centralne kierują się dodatnią stopą inflacji wynoszącą około 2%, ponieważ wierzą, że deflacja spowalnia wzrost gospodarczy. Mimo to, istnieje tok rozumowania, prowadzony przez austriacką szkołę ekonomii. Wierzy on, iż kierowanie się dodatnią stopą inflacji i wtrącanie się do rynków stóp procentowych tworzy jedynie zakłócenia w systemie finansowym. Powoduje to coraz większe kryzysy, do momentu, gdy ostatni kryzys jest tak duży, że dosłownie łamie system.

Nie jesteśmy jeszcze w takim punkcie przełomowym, choć taki potworny wynik nie może zostać ostatecznie wykluczony. Niekoniecznie nie zgadzając się z wartością złota kruszcowego jako zabezpieczenia chaosu systemu finansowego w długim okresie. Myślę, że przyszły rok będzie rokiem spadku złota kruszcowego dla posiadaczy denominowanych w dolarach amerykańskich.

Ivan Martchev jest specjalistą inwestycyjnym i instytucjonalnym menedżerem pieniężnym Navellier and Associates. Wyrażone opinie są jego własnymi. Navellier and Associates nie posiada żadnego stanowiska w kwestiach inwestycji wymienionych w tym artykule. Nie jest to ani rekomendacji kupna, ani sprzedaży papierów wartościowych, o których mowa w tym artykule. Inwestorzy powinni skonsultować się z doradcą finansowym przed podjęciem decyzji o zakupie lub sprzedaży wyżej wymienionych papierów wartościowych. Inwestowanie w papiery wartościowe poza USA, w tym ADR uwzględnia większe ryzyko, takie jak wahania kursów walut, które mogą mieć negatywny wpływ na wartość papieru wartościowego. Papiery wartościowe niektórych zagranicznych firm mogą być mniej płynne, a ceny bardziej zmienne. Informacje dotyczące papierów wartościowych emitentów spoza USA mogą być ograniczone.

Źródło: http://www.marketwatch.com/story/2017-is-the-year-gold-drops-below-1000-2016-12-28?link=MW_TD_popular

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!