Rynek akcji nie odpuszcza, inwestorzy już widzą index Nasdaq Composite na poziomie 6000

Na Wall Street dzieje się tak dobrze, że Nasdaq 6000 nie pozostaje już jedynie marzeniem.
Na Wall Street dzieje się tak dobrze, że index Nasdaq Composite na poziomie 6000 nie pozostaje już jedynie marzeniem.

Akcje Wall Street wygrywają.

Inwestorzy nie wydają się osiągać punktu decyzyjnego wyczerpania, przez co index Nasdaq Composite na poziomie 6000 jest bardzo realną prognozą.

“Nasdaq nie doświadczył tak wielkiego wyżu, który jest znaczącym przełomem, aż od 2000 roku”. stwierdził Brad McMillan, dyrektor inwestycyjny w Commonwealth Financial Network. Zauważył również, że: „Jesteśmy już bardzo blisko następnego wyżu na poziomie 6000”.

Jak wielkie ma to znaczenie? Może żadne, ale Wall Street uwielbia symboliczne poziomy.

“Mamy tendencję do bycia przyciąganym przez duże, okrągłe liczby,” powiedział Michael Antonelli, przedsiębiorca z RW Baird & Co. Co do poziomu 6,000, stwierdził, że może to być jedynie zakradanie się na uczestników rynku. „Nie chcę powiedzieć, że jest to euforia, ale tracimy perspektywę, ponieważ codziennie osiągamy nowe liczby, jednakże fakt, że Nasdaq zbliża się do 6000. Myślę, że ludzie będą się rozglądać i mówić „Kurczę! Faktycznie patrzymy na 6000″.”.

Rzeczywiście, Nasdaq Composite został zamknięty na rekordowym poziomie na siódmej sesji z rzędu w środę. Jest to jego najdłuższa hossa od 27 grudnia 1999. Mimo, że została ona przerwana w czwartek, ze wskaźnikiem zamykającym się o mniej,  niż 0,1% na poziomie 5,814.90, trend pozostaje nienaruszony. Dow Jones oraz S&P 500, również oscylują wokół rekordowych poziomów, mimo niższych wielkości w piątek.

Wszystkie te wygrane – poparte żywiołowością wobec rynkowo korzystnej polityki Prezydenta Donalnd’a Trump’a oraz obietnic podatkowych reform następujących po jego elekcji zazwyczaj sygnalizują, że w pewnym momencie stan rzeczy może zostać wyprowadzony z równowagi. Jednak niektórzy obserwatorzy rynku nadal zwiastują wzrost Nasdaq’a. Wzrost ten mógłby przyczynić się do zmniejszenia o około 3% luki pomiędzy obecnym poziomem rynku, a poziomem 6000.

Tym razem jest inaczej

Ostatnim razem Nasdaq koziołkował wyżej w latach 1990 i na początku 2000, podczas osławionej bańki internetowej. Okres firm technologicznych z wątpliwymi modelami biznesowymi, na przykładzie Pets.com, nie zakończył się dobrze dla inwestorów. W rzeczywistości zajęło to 15 lat, aby Wall Street doszło do siebie, z indeksem nie powracającym ponownie do poziomu 5000 do marca 2015.

Jednakże, niektórzy twierdzą, że tym razem jest inaczej. Ryan Detrick, starszy strateg rynku w LPL Financial, twierdzi, że Nasdaq jest bardziej zróżnicowany, z mniejszą ilością lotnych akcji spółek technologicznych i być może bardziej stabilny. „Akcje spółek technologicznych nie stanowią już tak dużej części Nasdaq, jak niegdyś. Niewiarygodne jest, że dzisiaj technika stanowi mniej niż połowę Nasdaq. Może to być dobry znak, gdyż ta wpływowa grupa nie otrzymuje już tego rodzaju zamiłowania, jak miało to miało miejsce 18 lat temu. Nasdaq nie ma już tak wysokiego szczebla w jednej grupie”, pisał w notatce z badań z 15 lutego (patrz poniższy wykres):

Porównanie procentowej zależności różnych branż w indexie Nasdaq w roku 1999, a dzisiaj.
Porównanie procentowej zależności różnych branż w indexie Nasdaq w roku 1999, a dzisiaj.

Dopiero zaczynamy

Patrząc na indeks Dow Jones Technology, kolejnego popularnego miernika wydajności sektora technologicznego. Detrick opisuje, że technologia, która dopiero zaczęła wracać do siebie, ma bardziej stłumiony potencjał. Jest to podobny argument, który został użyty na rzecz sektora bankowego będącego w zastoju, od kiedy kryzys finansowy z lat 2008-09 powalił sektor na kolana. Innymi słowy, chociaż dostrzec można zdrowy ruch w sektorze, nadal może on iść wyżej. Nie jest stosunkowo tak bogaty jak podobne ruchy w innych sektorach i ma więcej drzemiącej energii do unoszenia go na nowy poziom. Poniższy wykres podejmuje próbę ukazania, że im dłuższa tendencja wokół podstawowego, lub niższego poziomu, tym ostrzejszy ruch do góry lub przełomu.

Zależność indeksów Dow Jones Technology i S&P 500.
Zależność indeksów Dow Jones Technology i S&P 500.

Wygrana rodzi wygraną

Tymczasem dane z Bespoke Investment Group pokazują, że wystąpiło kilka pass handlowych, jak na przykład Nasdaq. Badania Bespoke wskazują również, że obecne umiarkowane tempo wznoszenia siedmiu sesji dla Nasdaq zazwyczaj przekłada się na silne przyszłe dochody (patrz tabela poniżej).

McMillan z Commonwealth dodał, że rynek nadal może być zdolny do wyższych szczytów. „Dzięki wartości która jest wysoka, ale nadal znacznie poniżej szczytu baniek akcji technologicznych, może okazać się, że istnieje wystarczająco dużo miejsca, aby się tam dostać w miarę poprawy zarówno zarobków i nastrojów”, powiedział, odnosząc się do zysków przedsiębiorstw i nastrojów inwestorów.

Aby mieć pewność. Szerokie obawy odnośnie żywych wycen i problemów geopolitycznych lub krajowych, które mogą z impetem rzucić rynki z powrotem na niski poziom nadal się utrzymują. Jednakże, niesamowicie niski poziom Indeksu Zmienności, znany czasami jako miernik strachu, sugeruje, że inwestorzy nie są zbyt przerażeni.

Kluczowy Wniosek Inwestora: Oczywiście, zadowolone rynki oznaczają, że inteligentni inwestorzy powinni zachować ostrożność przy jednoczesnym utrzymywaniu oczu na rejestrach.

Opracował Zespół Smarttrader na podstawie artykułu z marketwatch.com
Link do pełnego artykułu: http://www.marketwatch.com/story/the-stock-market-is-doing-so-much-winning-wall-street-is-thinking-nasdaq-6000-2017-02-15

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!