Surowce: Kakao – ponowna akumulacja w tle z potencjalnym cele w okolice 3000

Tak zwane „soft commodities”, do których zaliczamy również strategiczny dla branży spożywczej surowiec jakim jest Kakao bardzo po ciężkim i długotrwałym okresie bessy wyraźnie zaczynają być akumulowane.

Transakcje na Kakao pokazywałem wielokrotnie na żywo podczas analiz „Wtorek na Rynkach” oraz na profilu facebook na przełomie 2017/2018 roku. Wówczas, po bardzo czytelnie przeprowadzonej akumulacji zajęliśmy trzykrotnie pozycje kontraktach terminowych z różną datą wygaśnięcia. Zarobiłem na tym walorze ponad 15 tyś usd, zamykając transakcje na początku 2018 roku.

Kakao - wykres tygodniowy
Kakao – wykres tygodniowy

W Klubie Inwestora już ponad 3 tyg temu wskazywałem na akumulację na tym walorze. Jak dokładnie przyjrzymy się wykresowi tygodniowemu można zauważyć, że w ciągu ostatnich tygodni kupujący skutecznie obronili strefę wsparcia. Ceny znajdują się aktualnie przy górnej części konsolidacji z wyraźną długą świecą z poprzedniego tygodnia (możemy ją zaliczyć do świec momentum). Podobna akumulacja widoczna na wykresie odbyła się w 2017 i trwała cały kalendarzowy rok, aby finalnie wybić górą w okolice 3000. Obecna rozpoznana faza akumulacji może trwać nieco krócej i robiona jest na wyższym poziomie niż ta z 2017 roku (sprzedającym ani raz nie udało się skutecznie zamknąć tygodnia poniżej ceny 2000).

Wykres dzienny bardziej dokładnie pokazuje jak działali w konsolidacji kupujący. Strefa zakupowa jest dla obecnych cen bardzo mocnym, technicznym wsparciem, której aktualnie nic nie zagraża. Rynek podczas ostatniej fazy akumulacji ma tendencje do delikatnych korekt w górnej części akumulacji, co jeszcze bardziej pokazuje rozkład sił (absorpcja sprzedaży napływającej z góry). To również szansa dla graczy na dokupienie pozycji lub rozpoczęcie budowania pozycji dla tych, którzy nie są jeszcze w rynku i potrzebują dokładnego potwierdzenia.

Kakao - wykres dzienny
Kakao – wykres dzienny

Wolumen skumulowany pokazuje przebieg dwóch testów podażowych. Pierwszy pod koniec 2017 roku dał w kolejnych tygodniach bardzo dużą fale wzrostową. Drugi który odbył się trzy miesiące temu również wyniósł ceny na wyższe poziomy, do górnej bandy akumulacyjnej. Wskazuje to na zebranie przez dużych operatorów rynku z potencjalnym celem w okolice 2800-3000.

Kakao - wykres tygodniowy, wolumen skumulowany
Kakao – wykres tygodniowy, wolumen skumulowany

Spodziewam się wzrostów na tym walorze, jednak nie traktuje tego zagrania jako szybki, spekulacyjny trade tylko średnioterminową transakcję. Bywają na tym walorze sesje o bardzo dużej zmienności, dlatego też przy planowaniu tego zagrania biorę szczególną uwagę na wielkość pozycji. Tym samym ewentualne kilkudniowe spadki nie mogą mieć wpływu na moje decyzje. Walor ten będę cały czas omawiał na Wtorku na Rynkach oraz w Klubie Inwestora  (jeżeli posiadasz jedno z moich szkoleń masz darmowy wstęp na każdy Worek na Rynkach).

Zapraszamy do polubienia naszego konta na Facebook’u i subskrybowania naszego kanału YouTube. Nie ominą Cię wtedy żadne relacje na żywo oraz analizy jakie publikujemy.

Tomasz Rozmus

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!