Szczepionka na Covid 19. Miliardy dolarów dla trzech firm Pfizer, Moderna i BioNTech

Pfizer i Moderna mogą zdobyć 32 miliardy dolarów ze sprzedaży szczepionek Covid-19 – tylko w 2021 roku
Jesteśmy coraz bliżej zalegalizowania szczepionki w USA, ale Wall Street interesuje coś więcej – chodzi o gigantyczne pieniądze, jakie spółki zarobią na tej światowej pandemii. W grze mamy trzech graczy: Pfizer, Moderna i BionTech
Największy impuls jest w przypadku Moderna (MRNA), młodej firmy biotechnologicznej, o której niewiele osób słyszało przed 2020 r., a która stoi teraz przed szansą uzyskania zezwolenia z FDA (Food and Drug Administration – odpowiednik polskiego Ministerstwa Zdrowia)
Według Morgan Stanley, sam Pfizer (PFE) ma przynieść 19 miliardów dolarów przychodów ze szczepionek Covid-19 w 2021 roku. To więcej o 975 milionów dolarów przychodu ze szczepionek w 2020 roku.
Pfizer podzieli swoje przychody z BioNTech (BNTX), niemiecką firmą, z którą współpracował przy opracowywaniu szczepionki. Panel doradców FDA zalecił w czwartek, aby agencja udzieliła zezwolenia na stosowanie w nagłych przypadkach szczepionkę, którą opracowały te dwie firmy. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że pracują „szybko”, aby dać szczepionce zielone światło.
Szczepionka Pfizer została już dopuszczona przez Wielką Brytanię na początku tego miesiąca.
Morgan Stanley prognozuje, że Pfizer dodatkowo uzyska 9,3 mld dolarów w 2022 i 2023 roku, ponieważ świat będzie nadal szczepiony. Podliczmy to więc: 19mldn $ + 9,3mld $ = 28,3mld $ do 2023 roku.

Przychody, a ceny akcji

Przełom w dziedzinie szczepionek nie wywołał gwałtownego wzrostu ceny akcji Pfizera, ponieważ producent leków jest już ogromną firmą. Akcje Pfizera wzrosły w tym roku o zaledwie 12%, nieznacznie mniej niż główny amerykański indeks giełdowy S&P 500 o 13,5%.
Mimo to spodziewany przychód firmy Pfizer w 2021 roku znacznie przewyższy najlepiej sprzedający się produkt firmy z zeszłego roku: szczepionkę przeciwko zapaleniu płuc, która wygenerowała sprzedaż o wartości 5,8 miliarda dolarów.
Chociaż akcje Pfizera ledwo się poruszały, partner BioNTech przeżywa boom: jego akcje notowane na amerykańskiej giełdzie wzrosły o prawie 300%, podnosząc wycenę niemieckiej firmy biotechnologicznej do prawie 30 miliardów dolarów.
Moderna miała w zeszłym roku zaledwie 60 milionów dolarów przychodu. Ta firma z Bostonu, która również przygotowała szczepionkę na Covid-19 stała się z małej, nikomu nieznanej firmy potęgą o wartości 62 miliardów dolarów. Akcje wzrosły w tym roku o prawie 700%, a Morgan Stanley szacuje, że około połowa wartości rynkowej firmy jest związana ze szczepionką.
Według Goldman Sachs, Moderna ma w przyszłym roku zgarnąć 13,2 miliardów dolarów przychodów ze szczepionek Covid-19. Morgan Stanley natomiast twierdzi, że gwałtownie rosnąca cena akcji Moderna oznacza, że inwestorzy oczekują, że firma zarobi od 10 do 15 miliardów dolarów ze sprzedaży szczepionek Covid-19 w 2021 i 2022 roku.
To oszałamiające kwoty dla firmy, która w 2019 roku wygenerowała zaledwie 60 milionów dolarów sprzedaży i nigdy wcześniej nie licencjonowała produktu.
„To epickie” – powiedział Alan Carr, analityk biotechnologii w Needham. „To historyczne osiągnięcie w rozwoju leków. Trudno sobie wyobrazić tak zaawansowaną technologię w tak młodej firmie i przygotować szczepionkę w samą porę na najgorszą pandemię stulecia”.

Wall Street jest bardzo optymistyczne w stosunku do Moderny.

Zarówno Pfizer, jak i Moderna opublikowały dane wskazujące, że ich preparaty są wysoce skuteczni w zapobieganiu Covid-19 – bardziej niż przewidywali analitycy.
Oprócz gigantycznych pieniędzy, jakie zarobi Pfizer, analitycy z Wall Street mają teraz znacznie większe zaufanie do całej oferty Moderna, zakładając, że nie będzie to jedyny hit firmy. Wiemy, że kolejne szczepionki ta już nie mała firma ma już w przygotowaniu.
Według szacunków Morgan Stanley, ponad jedna czwarta wartości rynkowej Moderny jest obecnie przypisywana jej innym szczepionkom tej firmy z Bostonu.
Teraz wielka debata na Wall Street dotyczy tego, jak długo szczepionki Covid-19 będą źródłem przychodów tych firm. Nadal nie wiadomo, jak długo zabiegi zapewnią ochronę i jak często osoby będą potrzebować ponownych zastrzyków.

Debata nad zyskiem w czasie kryzysu

Przełom w medycynie prawdopodobnie odmieni zasady gry dla cierpiącej gospodarki światowej, torując drogę do odbudowy linii lotniczych, hoteli, kasyn, restauracji i innych sektorów zdziesiątkowanych przez pandemię. Szczepionki mogą w końcu doprowadzić do ponownego zatrudnienia milionów pracowników, których praca została przerwana podczas kryzysu zdrowotnego.
Mimo to dziesiątki miliardów dolarów, które Pfizer i Moderna chcą wydobyć ze szczepionek, wywołały krytykę ze względu na ludzkie cierpienie. Pandemia zabiła prawie 300 000 ludzi w samych Stanach Zjednoczonych.
Konkurencyjni producenci leków Johnson & Johnson (JNJ) i AstraZeneca (AZN) obiecali udostępnić swoje szczepionki na zasadzie non-profit podczas pandemii.
Absolutnie niewłaściwe jest, aby firmy farmaceutyczne, takie jak Pfizer i Moderna, zarabiały tak astronomiczne kwoty, a ich menedżerowie robili ogromne osobiste fortuny na szczepionkach Covid-19, które były tak mocno dotowane i wspierane przez amerykańskich podatników ”- powiedział Eli Zupnick, rzecznik Accountable.US, organizacja nadzorująca i wspierająca pacjentów.
Ani Pfizer, ani Moderna nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.
W oświadczeniu z zeszłego miesiąca Pfizer powiedział, że opracowanie i koszty produkcji szczepionki Covid-19 „zostały w całości sfinansowane przez siebie, a miliardy dolarów zostały już zainwestowane z ryzykiem”.
„Firma będzie nadal ponosić wszystkie koszty rozwoju i produkcji, starając się pomóc w znalezieniu rozwiązania tej pandemii tak szybko, jak to możliwe” – powiedział wówczas Pfizer.

Rola rządu federalnego

Chociaż Pfizer nie przyjął pieniędzy z Operacji Warp Speed, inicjatywy szczepionkowej administracji Trumpa, rząd federalny zgodził się zapłacić 1,95 miliarda dolarów za pierwsze 100 milionów dawek. Umowa ta służyła jako swego rodzaju gwarant bezpieczeństwa dla firmy Pfizer, zapewniając firmie lukratywny rynek gwarantowany, w momencie gdy FDA udzieli szczepionce swojego błogosławieństwa.
Moderna pozyskała środki z rynku kapitałowego. W maju firma zebrała 1,3 miliarda dolarów dzięki sprzedaży akcji. Niektórzy dyrektorzy Moderna spieniężyli dziesiątki milionów dolarów w ramach wcześniej zaplanowanych transakcji, które mimo wszystko wzbudziły podejrzenia urzędników SEC.
Moderna wzięła również część pieniędzy podatników, aby opracować swoją szczepionkę. Rząd federalny przyznał Modernie około 955 milionów dolarów dotacji przeznaczonych na wsparcie rozwoju leku. Moderna współpracowała również ściśle z naukowcami rządowymi przy testowaniu swojej szczepionki.
Carr, analityk Needham, powiedział, że ta wizja ogromnych przychodów dla firm Moderna i Pfizer były czynnikami motywującymi, które pomogły umożliwić przełom w medycynie.
„Nie ma nic lepszego niż strumień dochodów, który by ich motywował” – powiedział

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!