Wizyta w Kambodży – ludzie, ceny, biznes, ogólne wrażenia…

Relacja video podczas pobytu w Kambodży.

Kambodża znana z wojennych filmów, Czerwonych Khmerów oraz ich zniesławionego przywódcy Pol Pota. Ciekawy kraj, owiany złą sławą ale coraz częściej odwiedzany przez zachodnich turystów, głównie backpackersów.

Postanowiłem sam przekonać się jak rzeczywiście jest w kraju, który graniczy z Tajlandią, w której aktualnie mieszkam, a lot z jednej stolicy do drugiej trwa tylko jedną godzinę.

Kambodża – najszybciej rozwijający się kraj w Azji.

Podczas pobytu w stolicy Kambodży, Phnom Penh wraz z moim kolegą Piotrem Motylem, staraliśmy się poznać miasto, ludzi oraz obyczaje pod kątem ewentualnej możliwości zamieszkania tam. Dlatego też darowaliśmy sobie stricte turystyczne miejsca, a zaczęliśmy sprawdzać ceny, sprawdzając przy tym nie tylko ceny jedzenia ale również wynajmu mieszkań oraz biur. Sprawdzaliśmy również infrastrukturę (na razie jest dość uboga), możliwości założenia konta bankowego, wyrobienia wizy biznesowej na dłuższy okres oraz staraliśmy się poznać możliwości biznesowe w tym kraju.

Jak się okazuje, kraj ten przez wyniszczającą wojnę domową ma bardzo dużo do nadrobienia. Do zbudowania jest niemal wszystko i trudno wymieniać tu pojedyncze rzeczy czy branże w jakiej możemy się tam wykazać. Jedno jest pewne, kraj ten otworzył się na zachodni kapitał, jest bardzo atrakcyjny podatkowo, a wyjątkowo tania siła robocza sprawia, że zachodni inwestorzy coraz śmielej zaczynają robić tu biznes.

Kambodża pomimo swojej złej sławy jest aktualnie najszybciej rozwijającym się krajem w Azji. Napływający kapitał z Singapuru, Malezji, Korei i Chin, czyni ten kraj bardzo atrakcyjnym i z pewnością historia „jak z małej wioski powstała ta metropolia” będzie za parę lat również przypięta nie tylko do Phnom Penh, ale do całego kraju. Sam rynek nieruchomości w Kambodży zyskuje 15-17% rocznie, a te wzrosty prognozowane są przez kolejne minimum 10 lat. Jednak temat nieruchomości to już inny temat na kolejne nagranie.

Ogólnymi wrażeniami podzieliłem się wraz z Piotrkiem Motylem na specjalnym nagrania LIVE na facebook’u

[su_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/watch?v=8Q9JjvNHOEE” rel=”no”]

Podczas pobytu w Kambodży nie mogliśmy pominąć lokalnej giełdy. Relacje z tej wizyty zamieściliśmy w poście: Giełda w Kambodży jest najmniejszą giełdą świata – Cambodia Securities Exchange CSE

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!