Dotychczasowy gwałtowny wzrost poziomu zatrudnienia w USA może stracić swój impet w marcu

W Stanach Zjednoczonych masowo powstają nowe miejsca pracy, jednakże w marcu może dojść do spowolnienia tego procesu.
W Stanach Zjednoczonych masowo powstają nowe miejsca pracy, jednakże w marcu może dojść do spowolnienia tego procesu.

W pierwszych dwóch miesiącach 2017 roku gwałtownie wzrósł poziom zatrudnienia w USA, kiedy to na rynku pracy przybyło prawie pół miliona nowych pracowników. Jednak ciężko będzie utrzymać takie tempo wzrostu.

Po tym jak w styczniu zatrudniono 238 000 nowych pracowników oraz w lutym 235 000, Wall Street spodziewa się spowolnienia w marcu. Liczba nowo stworzonych miejsc pracy może spaść poniżej 200 000.

Spodziewane spowolnienie powstawania nowych miejsc pracy w marcu jest cześciowo uzasadniane faktem, że wzrost poziomu zatrudnienia mający miejsce od początku 2017 roku był wywołany przez cieplejszą niż zazwyczaj o tej porze roku pogodę. W związku z czym do wzrostu przyczyniły się branże takie jak budownictwo, które ze względu na sezonowy charakter prac, zwykle w tym okresie odnotowywały spadki w zatrudnieniu.

Co więcej, Stany Zjednoczone po prostu nie dadzą rady utrzymać tego tempa wzrostu poziomu zatrudniania w trwającej już od ośmiu lat poprawie koniunktury w trakcie, której zatrudnienie wzrosło o prawie 15 milionów miejsc pracy. Miesięczny wzrost zatrudnienia spadł do poziomu 187 000 w 2016 roku z poziomu 226 000 z 2015 roku oraz z porecesyjnego poziomu 250 000 z 2014 roku.

Gwałtowny spadek stopy bezrobocia do 4,7% z poziomu 10% występującego pod koniec 2009 roku potwierdza ten proces.

„Gospodarka wróciła prawie do poziomu pełnego zatrudnienia”, powiedział starszy ekonomista Sal Guatari z BMO Capital Markets, odnoszący się do rynku pracy, w którym większość osób, które chcą znajdują zatrudnienie.

Prawie, ale nie całkiem.

Liczba Amerykanów, którzy chcą pracować w pełnym wymiarze godzin, ale np. utknęli w pracy w niepełnym wymiarze godzin lub zrezygnowali z poszukiwań nowej pracy, jest wciąż wysoka w porównaniu do poprzednich poziomów. Rynek pracy nie osiągnał jeszcze poziomu pełnego zatrudnienia.

Co więcej, od około 2005 firmy dokonały największych podwyżek w wynagrodzenich wśród wykwalifikowanych pracowników, których niedobór zwiększa się w niektórych branżach.

Wyższe wynagrodzenie może przyciągnąć  więcej ludzi z powrotem do pracy lub spowodować, że pracownicy w wieku emerytalnym zechcą później przechodzić na emeryture.

„Pracodawcy są skłonni zapłacić trochę więcej, aby uzyskać to, czego potrzebują” – powiedział Andrew Chamberlain, główny ekonomista formy Glassdoor zajmującej się rekrutacją i zatrudnieniem.

Tymczasem, wspierająca przedsiębiorców administracja Trumpa podejmuje takie kroki, jak uchylanie regulacji prawnych w celu pobudzenia sektora prywatnego. Poziom zaufania wśród kadry kierowniczej dużych i małych przedsiębiorstw jest najwyższe od lat, a w niektórych przypadkach od dziesięcioleci.

„To dlatego, że (Biały Dom) koncentruje się na podatkach, przepisach, inwestycjach infrastrukturalnych”, powiedział Jay Timmons, prezes National Association of Manufacturers, na piątkowym spotkaniu z Trumpem.

Wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym poza rolnictwem

Wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym poza rolnictwem w tysiącach
Wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym poza rolnictwem w tysiącach

W tym kontekście ekonomista z MFR Inc., Joshua Shapiro, powiedział, że jest możliwe aby na rynku dalej przybywało około 200 000 miejsc pracy w ciągu miesiąca, być może przez kolejny rok lub dwa. „Teraz jest więcej możliwości”.

Ma rację. Długoletnie badanie dotyczące zaufania konsumentów pokazuje, że Amerykanie oceniają własne perspektywy uzyskania nowej  pracy najwyżej od 16 lat. Również rządowe wskaźniki dotyczące powstawania nowych miejsc pracy w całym kraju wskazują rekordowe poziomy.

Marcowy raport dotyczący zatrudnienia zostanie opublikowany w piątek.

Poza poziomem zatrudnienia w USA, Wall Street zwróci szczególną uwagę na wizytę chińskiego prezydenta, która będzie mieć miejsce zaledwie dwa dni po ogłoszeniu deficytu handlowego Stanów Zjednoczonych za miesiąc luty. Xi Jinping ma spotkać się z Prezydentem Donaldem Trumpem w jego rezydencji w Mar-a-Lago. Ogromny deficyt handlowy USA będzie tematem przedownim tego spotkania.

Trump napisał na swoim kontcieTwitter, że spodziewa się „bardzo trudnego” spotkania w sprawie wielkości deficytu handlowego USA z Chinami – około 300 miliardów dolarów w 2016 roku. Stanowi to 60% całkowitego krajowego deficytu handlowgo.

Chociaż lepsze warunki handlowe z Chinami byłyby korzystne dla powstawania nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych, to poważne i długotrwałe spory handlowe mogłyby zniwelować ewentualne zyski. Miliony Amerykanów pracują w branżach zajmujących się eksportem, które sprzedają wiele swoich towarów do Chin.

 

Opracował Zespół Smarttrader na podstawie artykułu z marketwatch.com
Link do pełnego artykułu: http://www.marketwatch.com/story/power-surge-in-us-jobs-might-get-short-circuited-in-march-2017-04-02

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!