Czy akcje zostaną wyprzedane po zaprzysiężeniu Trump’a? Oto, co pokazuje historia.

Przysięga

Cały chór domaga się, aby akcje wyprzedały się w okresie lub w samym dniu inauguracji prezydenckiej Donalda Trump’a dnia 20 stycznia. Co pokazuje historia?

Ryan Detrick, starszy strateg rynku finansowego i kowboj liczb historycznych odkrył, że istnieje tendencja do słabnięcia akcji po ogłoszeniu zaprzysiężenia, ale często jest opóźniona o kilka tygodni.

Logika stojąca za nawoływaniem o słabnięciu akcji po ceremonii zaprzysiężenia krąży wokół starego porzekadła rynku: „kup plotkę, sprzedaj wiadomość”. Hossa na rynku, która nastąpiła po zwycięstwie wyborczym Trump’a 8 listopada za skutkowała potencjalną korzyścią. Pozostawiony rynek jest gotowy do co najmniej rychłego spowolnienia w najbliższej przyszłości, gdy nowa administracja przystąpi do faktycznego zarządzania.

Przez środę, indeks S&P 500 SPX wzrósł około 6.3%, odkąd głosy zostały podliczone, pozostawiając go na drodze do najsilniejszego wyścigu w okresie od wyborów do inauguracji od czasów reelekcji Bill’a Clinton’a w 1996 roku po której nastąpił wzrost o 8.8%.

Przekonanie o szczycie rynkowym inspirowanym inauguracją jest tak powszechne, że niektórzy eksperci rynkowi widzą je jako sprzeczny wskaźnik. W najbliższej przyszłości o wiele mniej prawdopodobne jest urzeczywistnienie się tego spadku.

Ocena Detrick’a odnosząca się do post-inauguracyjnych wyników giełdowych od pierwszej przysięgi Dwight’a D. Eisenhower’a z urzędu w 1953 roku wykazała, że S&P 500 SPX, lub jego poprzednik, w rzeczywistości dążył do wzmocnienia w ciągu dwóch tygodni po rozpoczęciu nowej kadencji.

Co stało się po inauguracji?

S&P 500
Jednak, jak wynika z tabeli, jednomiesięczny zwrot miał tendencję do bycia ujemnym. W ciągu trzech miesięcy, zwroty były dodatnie w około 56% przypadków. Biorąc to pod uwagę, 11 republikańskich inauguracji miało tendencję, aby doświadczać więcej spadków w całym okresie, jak zauważył Detrick w poniższej tabeli:
S&P 500
Wniosek Detrick’a jest taki. Luty, ze średnim spadkiem 1.8%, który sprawia, że był to najgorszy miesiąc w latach post-inaguracyjnych, niedźwiedzie czuwają.

„Może to być najkrótszy miesiąc, lecz uważajcie nawet na skórki od bananów w tym roku”, napisał.

Źródło: http://www.marketwatch.com/story/how-us-stocks-tend-to-perform-after-presidential-inaugurations-2017-01-11

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!