Analiza rynków 19-23 czerwiec. Złoto, Ropa, EUR/USD, EUR/GBP

ZŁOTO

Wykres dzienny, złoto
Wykres dzienny, złoto

Na złocie ceny docierają do bardzo ważnego poziomu wsparcia 1250usd. Wcześniej przebiliśmy lokalny poziom 1265/70, i tak jak pisaliśmy w ubiegłotygodniowej analizie, aby wejść w pozycję długą, powinniśmy zobaczyć fale zakupowe o silnym wolumenie potwierdzających przejęcie rynku przez kupujących. Rynek nie potwierdził sygnału. Nie zmienia to faktu, że szukamy na złocie tylko pozycji długich. Kluczowe poziomy wsparcia, w których możemy mieć potwierdzony sygnał siły to 1250 i 1220/25.

 

EUR/USD

Na wykresie dziennym poziom 1,2550 stanowi bardzo mocny opór. Od kilku tygodni mamy do czynienia z ruchem bocznym. Na sesji 14 czerwca powstaje bardzo mocny PIN BAR – odmówienie dalszych wzrostów. Kolejna sesja potwierdza dużą wyprzedaż. Pin Bar jest kontekstowy, tzn powstaje na kluczowym miejscu oporu. Na najbliższych sesjach spodziewamy się dwóch scenariuszy:

  1. Ruch Boczny w przedziale 1,1500-1,1250/80
  2. Wyjście dołem poniżej 1,1150

Po aktualnym układzie świecowym bardzo prawdopodobne jest umocnienie się dolara, tym samym spadki na EUR/USD. Strategia rozegrania kontekstowej formacji Pin Bar, jest dostępna w naszym kursie online z zaawansowanych technik Price Action.

Wykres dzienny, EURUSD
Wykres dzienny, EURUSD
Wykres 4h, EURUSD
Wykres 4h, EURUSD

Na wykresie H4 widoczna jest formacja SOT – utarta momentum wzrostowego. Kolejne szczyty oznaczone numerami 1-2-3 nie robią w czasie i w cenie żadnego postępu. W punkcie oznaczonym nr 2, szczyty A-B-C są kolejno na niższych poziomach. Szczyt nr 3 wskazuje na WASHOUT – wycięcie z pozycji krótkich części uczestników rynku. Dlatego też, punkt oznaczony nr 3 będzie kluczowym w najbliższych tygodniach. W przypadku mocnego zamknięcia, któregoś z dni ponad tym poziomem będzie oznaczać silny sygnał kontynuacji trendu. Jednak obecna sytuacja na wykresie przyniesie albo ruch boczny w najbliższych dniach albo spadki. Nie planujemy w takiej sytuacji żadnych długich transakcji. Analiza techniczna oraz wolumenowa daje nam podstawę do szukania zagrania na krótko, z uwzględnieniem formacji PIN BAR z wykresu dziennego.

 

ROPA

Na ropie w ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami bardzo mocnej konsolidacji. Wsparcie na jakim znalazło się czarne złoto było bardzo mocno bronione przez kupujących, aż do jego wyłamania 14 czerwca. Spadek ceny o jednego dolara na kontrakcie terminowym – seria Z (grudniowa – CLZ17), w naszej ocenie miała wyrzucić z rynku część jego uczestników. Mocne postraszenie na tym surowcu w naszej ocenie jest tylko chwilowe. Ropa aktualnie znajduję się na bardzo kluczowym wsparciu i spodziewamy się ruchu w górę. W Klubie Inwestora przedstawiliśmy szczegółowy plan budowania pozycji na ropie oraz na ETF’ie na ropę [USO]. Pozycję zakładaną na ETF traktujemy jako – akcje na ropę. Z tego ruchu szacowany target zysku to ok. 12 tyś usd.

Wykres dzienny, ropa
Wykres dzienny, ropa

EUR/GBP

Bardzo ciekawie wygląda para EUR/GBP. Na wykresie tygodniowym widać wyraźnie, w jakich przedziałach cenowych aktualnie porusza się ten walor. Kluczową informacją z tygodniowej oceny Price Action jest po raz kolejny odmówienie poziomu 0,8800.

Wykres tygodniowy, EURGBP
Wykres tygodniowy, EURGBP

Na wykresie H4 analiza Price Action wskazuję na dużą wyprzedaż do jakiej doszło na sesji 9 czerwca. Z analizy zachowania ceny i struktury rynku jaką opisał Richard Wyckoff obserwując przez lata „Smart Money” widać jak „tłum” w euforii kupował, a duzi gracze wychodzili ze swoich pozycji. Kolejny szczyt w dniu 12 czerwca to nieudana próba wydźwigania wykresu. Do gry wrócili sprzedający. Obserwacja zaznaczonych stref może dać sygnał krótkiej sprzedaży na interwale H4 oraz H1. Nie szukamy tu długich pozycji.

Wykres 4h, EURGBP
Wykres 4h, EURGBP

Więcej analiz na kanale YOUTUBE na którym w czasie tygodnia robimy update do bieżących sytuacji na rynkach – aby być informowanych o analizach w czasie rzeczywistym koniecznie zasubskrybuj!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!