Analiza Rynków 30 października – 03 listopada, EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, Ropa, Cukier

Analiza techniczna: EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, Ropa, Cukier

EUR/USD

Analiza techniczna pary EUR/USD wskazuje ewidentnie na bardzo dużą dominację podaży. Na wykresie tygodniowym widzimy wyłamanie bardzo ważnego wsparcia. Bieżący tydzień zaczynamy wprawdzie od wzrostów, jednak do momentu ponownego wejścia ponad strefę wsparcia wyznaczoną na poziomach 1.7030 / 1.7000, nie można tu mówić o transakcjach długich. Rynki mają skłonność do testów ważnych miejsc, dlatego też ceny mogą znów w tym tygodniu pojawić w okolicy 1.7000. Przy takim układzie jaki obecnie widzimy, zaznaczona strefa może dać sygnał sprzedaży krótkiej. W tych okolicach ważna będzie obserwacja wykresu na mniejszych interwałach – H4 i H1 oraz M15 z wykorzystaniem Wolumenu Skumulowanego. Jeżeli powstanie odpowiedni układ Price Action i zostanie on potwierdzony falami sprzedażowymi (w klasycznej dystrybucji powinny być dwie o bardzo silnym wolumenie), będziemy chcieli otworzyć krótką pozycję. Negacja planu może nastąpić wówczas, gdy rynek zamknie którąś z nadchodzących sesji (świeca dzienna), powyżej zaznaczonej strefy.

Analiza Techniczna EUR/USD - wykres tygodniowy
Analiza Techniczna EUR/USD – wykres tygodniowy

GBP/USD

Na parze GBP/USD na początku tygodnia, mamy dokładnie taki sam układ jak tydzień temu. Technicznie patrząc na rynek, aktualnie funt broni ważnego wsparcia, jednak „Kluczowe Wsparcie” to strefa 1.2800-1.2900. Sam poziom wsparcia nie tylko wynika z linii horyzontalnej wyznaczonej przez szczyty z przełomu lipca i sierpnia, ale również z dolnej linii kanału wzrostowego. Dlatego też, na funcie nie jesteśmy w żadnym wypadku zainteresowani sprzedażą krótką i zagrywaniem przeciwko tak silnemu trendowi.

Analiza Techniczna GBP/USD - wykres tygodniowy
Analiza Techniczna GBP/USD – wykres tygodniowy

Na wykresie dziennym znacznie lepiej widać aktualną techniczną pozycje GBP/USD. Bardzo ważny będzie koniec dzisiejszego dnia. Jeżeli popyt się utrzyma, to powstanie bardzo ciekawy układ Price Action, na podstawie którego będzie można stworzyć plan zagrania na BUY. Jeżeli obecna świeca zamknie się w połowie swojego Rangu, wówczas z otwarciem pozycji długiej będziemy musieli poczekać na ponowny pokaz siły ze strony kupujących. Słabe zamknięcie może dać więcej bocznego ruchu.

Analiza Techniczna GBP/USD - wykres dzienny
Analiza Techniczna GBP/USD – wykres dzienny

USD/JPY

Na parze USD/JPY (wykres tygodniowy) przez ostatnie parę miesięcy toczy się typowa gra w ruchu bocznym. W ubiegłym tygodniu, kupujący próbowali przełamać silny opór jednak jak widzimy po zamknięciu przed ostatniej świecy (piątek 27.10.2017), próba ta zakończyła się fiaskiem. Obecny tydzień rozpoczynamy od reakcji w dół. Obecny scenariusz wskazuje na odmowę wyższych cen. Ostatni szczyt zaznaczony na wykresie jako punkt decyzyjny, może przynieść na wykresie układ do zajęcia krótkiej pozycji. Negację podaży mielibyśmy wówczas, gdyby okazało się w trakcie najbliższego tygodnia, że ceny wybijają ostatni szczyt. Jednak handel na wsparciach i oporach zawsze serwuje najlepsze okazję, gdyż jak widać na wykresie, mamy „sporo do zyskania, mało do stracenia”.

Analiza Techniczna USD/JPY - wykres tygodniowy
Analiza Techniczna USD/JPY – wykres tygodniowy

Na dziennym wykresie USD/JPY w przypadku kontynuacji odbicia spadkowego, kluczowe będzie wyłamanie dziennego minimum świecy utworzonej na ostatniej czwartkowej sesji (27.10.2017). Podobnie w drugą stronę. Jeżeli mielibyśmy do czynienia z ruchem bocznym i w konsekwencji wyłamaniem  szczytu  114.443, wówczas wykres otwiera drogę w kierunku północnym. Dlatego warto poczekać, bo z dużą pewnością możemy stwierdzić, że odbicia z punktu decyzyjnego, zawsze przynoszą duże zasięgi, a tym samym duże zyski. Aktualnie, najbliższy spełnienia układ to zagranie na krótko, jednak nie mam jeszcze potwierdzonego układu.

Analiza Techniczna USD/JPY - wykres dzienny
Analiza Techniczna USD/JPY – wykres dzienny

Ropa

W tym roku najwięcej zarobiliśmy na rynku ropy. Walor ten jest bardzo techniczny i zarazem bardzo czytelny. Od dużych swingtradingowych pozycji po typowo spekulacyjne zagrania jedno sesyjne. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami z przed tygodnia, ropa zrobiła bardzo mocny ruch do góry. Tydzień zaczynamy od spadków i jest to z pewnością reakcja na zeszłotygodniowe momentu. Aktualne spadki oceniamy jako ruch korekcyjny z okazją do ponownego zajęcia długiej pozycji. Na wykresie tygodniowy mamy dwa miejsca do wejścia w długą pozycję – bardzo atrakcyjny wydaje się najbliższy punkt wsparcia w okolicach 52 usd. Cel dla średnio i długo terminowych transakcji – okolice 56. Nasze wystawione poziomy zleceń na kupno ropy dokładnie omówimy na najbliższym spotkaniu „Wtorek na Rynkach”.

Analiza Techniczna Ropy - wykres tygodniowy
Analiza Techniczna Ropy – wykres tygodniowy

Cukier

Walor ten jest przedmiotem szerszej analizy na naszej zamkniętej grupie inwestycyjnej – Klub Inwestora. Jednak tym razem, postanowiliśmy się podzielić ciekawym układem na rynku surowcowym. Jak widać na załączonym wykresie, od kilkunastu tygodni spadki zostały zakończone, kanał spadkowy jaki widzimy w tle finalnie na przełomie lipca i sierpnia został wyłamany. Utworzony ruch boczny wskazuję na rozpoczęcie procesu akumulacyjnego. Dodatkowo, ruch boczny uformował w okolicy 14.00 bardzo silne wsparcie – oceniamy to jako budowanie podstawy do wzrostów. Ubiegły tydzień zakończył się silnymi wzrostami potwierdzającymi cały układ. Walor ten jest bardzo specyficzny i wysoko spread’owy. Dlatego też, nie naddaje się do dziennej spekulacji lecz do zagrań średnio i długoterminowych. Dokładny plan zagrania na tym konkretnym walorze podamy również na najbliższym otwartym spotkaniu „Wtorek na Rynkach”. Pozostałe plany transakcyjne, jak również szczegółowe prowadzenie pozycji, prezentujemy w programie szkoleniowym – Klub Inwestora.

Analiza Techniczna Cukru - wykres tygodniowy
Analiza Techniczna Cukru – wykres tygodniowy

Zapraszamy na Otwartą Sesję – Wtorek na Rynkach, gdzie szczegółowo omówimy poszczególne walory zaprezentowane w tym artykule.

Czekamy na Twoje komentarze! Zapraszamy do polubienia naszego konta na Facebook’u oraz do subskrybowania naszego kanału YouTube. Nie ominą Cię wtedy żadne analizy jakie publikujemy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!