AUDUSD Proces dystrybucji w tle i potencjalny cel 0,7365

Na AUDUSD w tle widoczny jest proces dystrybucji.

Na wykresie dziennym w lutym kolejne szczyty były na coraz mniejszych zasięgach. Jest to przykład formacji SOT – utrata momentum wzrostowego. Na samym początku marca dochodzi do wyłamania dołem na bardzo dużej świecy, największej świecy spadkowej od rozpoczęcia wzrostów (koniec grudnia 2017). Po wyłamaniu na kolejnych trzech sesjach rynek testuje dolną linię Rangu i na zaznaczonej świecy 7 marca rynek zamyka się blisko swojego dziennego LOW. Oznacza to że sprzedający w pełni kontrolują rynek.

Na wykresie 240 min wyraźnie widać rozłożenie wolumenu skumulowanego na poszczególnych falach. Utrata momentum wzrostowego przedstawiona jest na liczbach 722, 200, 169 – spadek popytu na kolejnych HIGH. W momencie gdy popyt spada na kolejnych szczytach widać wzrost wolumenu spadkowego na następujących po nich dołkach 202, 186. Po wyłamaniu dołem fala wzrostowa 102 to wyraźny wysiłek kupujących, który nie przyniósł żadnego efektu w cenie. Ta fala nie dość że jest krótka (mały spread świecy) to kolejny szczyt jaki nastąpił jest na malejącym wolumenie.

Jeżeli sprzedaż zostanie utrzymana to biorąc pod uwagę długość trwania procesu dystrybucji możemy wyznaczyć sobie potencjalny, pierwszy cel dla transakcji krótkich. W analizie wolumenowej do wyznaczania zasięgów używamy mało popularnych wykresów „Point and Figure Charts”. Wykresy te do dziś używane są przez dużych operatorów rynku do targetowania zasięgu ceny, zarówno na rynku akcji jak i na rynku forex i futures. Do wyznaczenia potencjalnego celu dla tej audusd wykorzystałem wykres skonstruowany z zamknięć 60min i ruchu 0,00005 x 3  (liczenie zakresów jest częścią szkolenia wolumenowego). Pierwsze mierzenie wskazuje na cel 0,7365, który jak się przyjrzymy wykresowi dziennemu idealnie wpisuje się w strefę oporu.

wykres point&figure

Omówienie tego wykresu możesz również zobaczyć na moim kanale youtube. Nagranie podczas transmisji live z trading room’u   

Jeżeli korzystasz z platformy Meta Trader możesz zupełnie za darmo wypróbować narzędzie do wolumenu skumulowanego (pobierz).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!