Ceny pszenicy powinny iść w górę – analiza price action oraz wolumenowa

Trump i groźba wojny handlowej na której można zarobić

Rynki czasami są mało logiczne, gdyż pewne działania polityków mogące wprowadzić zastój na danym rynku, powodują zupełnie inną reakcję. Jak wiemy, wojna handlowa jaką stara się wypowiedzieć prezydent Trump Chińczykom z pewnością odbiję się w wielu sektorach. Chiny już zapowiadają działania odwetowe. W tej wojnie handlowej dość mocno mogą zostać poturbowani amerykańscy farmerzy oraz plantatorzy pszenicy. Jednak na wykresach widać zupełnie coś innego, gdyż analiza pokazuje mocne zainteresowanie zbożami ze strony dużych graczy. Czyżby te groźby i cały ten konflikt był okazją do zarobienia na rynku pszenicy?

…to właśnie lubię na giełdzie, że jak wiesz co robisz to możesz handlować czymkolwiek, nawet pszenicą choć pewnie plantatorem nie jesteś!

Analiza Price Action Pszenicy

W pierwszej kolejności musimy zacząć analizę ceny pszenicy na dużym interwale. Do tego posłuży nam wykres tygodniowy i zaznaczone na nim poziomy wsparć i oporów – dzięki temu możemy zobaczyć jak wyglądały poszczególne okresy spadków, jak również zmierzyć ich głębokość. Po zaznaczeniu cen na każdym ważnym poziomie cenowym, wyraźnie widać, że impet spadku ceny jest coraz mniejszy. Z poziomu 645 do 522 różnica wynosi 123usd, z poziomu 522 do poziomu 478 różnica wynosi 44usd, z kolei z poziomu 478 do 459  różnica wynosi już tylko 19usd. Czyli głębokość spadków jest następująca – 123, 44, 19.

Dokładnie od 8 września 2017 roku ceny pszenicy weszły w trend boczny i rozpoczęła się konsolidacja. Na początku 2018 roku znacznie wzrósł wolumen handlu, co potwierdza duże zainteresowanie ze strony dużych operatorów rynku. Dodatkowo widać jak ceny pszenicy zachowują się w okolicy 480usd – tu powstało wyraźnie wsparcie i każda cena pszenicy handlowana poniżej 480usd została „wybrana” z dołu.

Pszenica, wykres tygodniowy – Analiza techniczna / Price Action

Ceny pszenicy – analiza wolumenowa

Najważniejsze w każdej analizie jaką robię dla siebie, słuchaczy oraz uczestników zamkniętego forum Klubu Inwestora jest to, aby dokładnie przestudiować rynek pod kątem, nie tylko zachowania ceny ale również wolumenu. Wolumen „zdradza” intencję graczy na wykresach i jest niewątpliwie paliwem dla rynku. Więcej o wolumenie przeczytasz w artykule: Wolumen na forex! Dowiedz się skąd go wziąć i dlaczego to takie ważne?

Na poniższym wykresie załączam analizę cen pszenicy wraz z wolumenem jaki towarzyszył poszczególnym ruchom. Całość otoczona czerwoną ramką to według mnie faza akumulacji przeprowadzana od lipca 2017 roku. Wtedy to właśnie doszło do spadków i wybicia ważnego poziomu 522usd. Ruch ten odbył się na ultra dużym wolumenie oznaczonym liczbą 33. To była największa fala spadkowa jeśli chodzi o wolumen, jednak zasięg tego wybicia nie był już tak duży – z poziomu 522 na 480. Tu uformował się tzw. Selling Climax – ważna i bardzo czytelna formacja jaką opisuję w analizie wolumenowej. W tym przypadku rozczytuję to jako kulminację sprzedaży. Kolejny ruch spadkowy po Selling Climax jest już na malejącym wolumenie – to świadczy o braku podaży. Na przełomie 2017/18 roku dochodzi do bardzo dużych zakupów, któremu towarzyszy ultra wysoki wolumen. Ceny pszenicy przez chwile znalazły się powyżej oporu. Bardzo charakterystycznym ruchem jest spadek cen poniżej ceny 522 na wysokim wolumenie 29, a następnie 9 – tu duży wolumen sprzedaży został szybko wchłonięty przez kupujących i doszło do re-akumulacji rynku.

W mojej ocenie rynek ten jest przygotowywany do wzrostów i w najbliższych sesjach powinno dojść do wybicia i kontynuacji ruchu w górę.

Pszenica, wykres tygodniowy – analiza wolumenowa, akumulacja

Więcej o analizie wolumenowej i fazie akumulacji możesz dowiedzieć się z webinaru jaki przeprowadziłem dla zewnętrznej firmy, który znajduję się w tym miejscu na moim kanale youtube – to bardzo ważny materiał edukacyjny

Zapraszamy do polubienia naszego konta na Facebook’u i subskrybowania naszego kanału YouTube. Nie ominą Cię wtedy żadne relacje na żywo oraz analizy jakie publikujemy.

Tomasz Rozmus

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!