Odwiedziłem jedną z największych giełd azjatyckich – Singapure Stock Exchange [SGX]

Kolejny parkiet, którego nie mogłem ominąć to SGX – Singapure Stock Exchange. Przy okazji wyjazdu na największe targi finansowe na świecie – Singapure FinTech Festival [13-17 listopada] – postanowiłem zajrzeć na lokalny parkiet i nieco więcej się o nim dowiedzieć. Singapur to nie tylko jedna z największych gospodarek w regionie ale również azjatyckie centrum finansowe. To właśnie tutaj znajduję się druga co do wielkości giełda w Azji.

Powstanie

Data jej założenie przypada na 1 grudnia 1999 roku, czyli około 8 lat później niż Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (12 kwietnia 1991). Skale działalności oraz kapitalizację dwóch giełd nie ma co tu przytaczać, bo pomimo późniejszego powstania giełdy w Singapurze, dzieli je dosłownie przepaść.

SGX powstało jako spółka holdingowa w wyniku połączenia trzech giełd: Stock Exchange of Singapore (SES), Singapore International Monetary Exchange (Simex) oraz Securities Clearing and Computer Services Pte Ltd (SCCS). Wszystkie aktywa przeszły na rzecz SGX, a akcjonariusze posiadający wcześniej akcje trzech giełd dostali nowo wyemitowane akcje SGX. Po 11 miesiącach od momentu założenia, nowa giełda w Singapurze zajmowała już drugie miejsce w Azji Pacyficznej co do swojej wielkości.

Zakres działalności

Giełda w Singapurze to wiodąca i zaufana infrastruktura rynkowa w Azji, obsługująca instrumenty kapitałowe, instrumenty o stałym dochodzie i instrumenty pochodne zgodnie z najwyższymi standardami regulacyjnymi. Jako najbardziej międzynarodowa, wieloskładnikowa giełda azjatycka, SGX świadczy usługi w zakresie notowań, obrotu, rozliczeń, depozytów i danych, z około 40% spółek notowanych na giełdzie i 90% obligacji notowanych na giełdzie pochodzących spoza Singapuru.

SGX jest najbardziej płynnym na świecie rynkiem offshore dla benchmarkowych indeksów giełdowych w Chinach, Indiach, Japonii i ASEAN. Oferuje towarowe i walutowe produkty pochodne. Firma SGX z siedzibą główną w Singapurze o ratingu AAA, jest bardzo dobrze rozpoznawana na całym świecie ze względu na funkcje zarządzania ryzykiem i rozliczaniami.

Akwizycje

Giełda w Singapurze posiada również udziały w wielu innych giełdach azjatyckich. Kilka z największych akwizycji przeprowadzonych przez SGX:

  • w marcu 2007 r. SGX kupił 5% udziałów w giełdzie w Bombaju za 42,7 mln dolarów,
  • w dniu 31 stycznia 2008 r. SGX nabył 20% udziałów w Philippine Dealing System Holdings Corp, która stała się spółką partnerską SGX,
  • na początku 2008 r. SGX osiągnął porozumienie dotyczące zakupu co najmniej 95% Singapore Commodity Exchange. W dniu 30 czerwca 2008 r. SGX ukończył przejęcie spółki Singapore Commodity Exchange Ltd (SICOM), która obecnie jest spółką zależną w 100%.

Akwizycja Baltic Exchange

Do największych przejęć zrobionych przez SGX do tej pory należy przejęcie Baltic Exchange – giełdy dla branży morskiej i dostawcy informacji o rynku towarowym dla handlu oraz rozliczaniach kontraktów fizycznych i pochodnych. Dla inwestorów bardzo ważnym wskaźnikiem w ocenie światowej koniunktury stanowi Baltic Dry Index (BDI) – ekonomiczny wskaźnik wydawany codziennie przez Baltic Exchange. Indeks zapewnia „ocenę” ceny przenoszenia głównych surowców drogą morską i nie ogranicza się do krajów Morza Bałtyckiego. Biorąc pod uwagę 23 szlaki żeglugowe mierzone według wzoru czasowego, indeks obejmuje przewoźników „suchych”: Handysize, Supramax, Panamax i Capesize przewożących różne towary, w tym węgiel, rudę żelaza i zboże. Wzrost tego wskaźnika odczytywany jest jako wzrost koniunktury i odwrotnie.

Giełda w Singapurze zakończyła przejęcie prywatnej spółki Baltic Exchange 2 marca 2016, zamykając umowę o wartości 87 milionów funtów (108 milionów dolarów). Przejcie to miało miejsce w czasie, kiedy światowy przemysł żeglugowy borykał się z najgłębszym kryzysem.

Główny Index – TRAITS TIMES INDEX (SGX: ^STI)

Kiedy ludzie na ulicach rozmawiają o giełdzie w Singapurze, najprawdopodobniej odnoszą się do STRAITS TIMES INDEX (SGX: ^ STI), ogólnie znanego jako „STI”. Jednak STI reprezentuje tylko 30 największych firm o wartości rynkowej spośród wszystkich 776 notowanych na giełdzie spółek. Istnieją również inne 2 wspólne indeksy znane jako indeks FTSE ST Small Cap (SGX: FSTS) oraz indeks FTSE ST Mid Cap (SGX: FSTM).

Rzućmy okiem na to, co definiuje 3 Główne indeksy i jak do tej pory działały:

  • STRAITS TIMES INDEX (SGX: ^ STI)

Indeks ten składa się z największych 30 spółek według pełnej kapitalizacji rynkowej, która spełnia określone kryteria kwalifikacji pod względem płynności, wielkości i współczynnika zmienności na rachunku bieżącym (ile akcji jest łatwo dostępnych do obrotu).

Niektóre z największych niebieskich nazw chipów, o których prawdopodobnie słyszałeś, to SingTel (SGX: Z74), CapitaLand Limited (SGX: C31) i Singapore Exchange (SGX: S68).

  • Indeks średniej wielkości FTSE ST (SGX: FSTM)

Indeks obejmuje kolejne 50 spółek według pełnej kapitalizacji rynkowej.

  • FTSE ST Indeks małych zakrętek (SGX: FSTS)

Oto najdrobniejszy z nich wszystkich! Indeks Small Cap Index składa się z części składowych należących do 98% SGX.

Istnieje wciąż wiele indeksów tworzonych za pośrednictwem różnych kategorii, takich jak ich położenie geograficzne – indeks FTSE ST China (SGX: FSTC) lub nawet sektor – indeks nieruchomości FTSE ST (SGX: FSTAS8600). Indeksy zostały zaprojektowane do różnych celów: tworzenia produktów strukturyzowanych, funduszy śledzących indeksy, funduszy ETF lub jako benchmarków wydajności.

Jeżeli chcesz wiedzieć co słychać na największej towarowej giełdzie świata w Chicago powinieneś zobaczyć ten wpis – Odwiedziłem największą giełdę towarową na świecie – Chicago Mercantile Exchange [CME], giełdę jajek i masła…

Spółki notowane na STRAITS TIMES INDEX (30 największych firm)

Stock Symbol     Company

SGX: Z74               Singapore Telecom

SGX: S58               SATS

SGX: U14              UOL Group

SGX: D05              DBS Group Holdings

SGX: O39              Oversea-Chinese Banking Corp

SGX: U11              United Overseas Bank

SGX: F34               Wilmar International

SGX: BN4             Keppel Corp

SGX: H78              Hongkong Land Holdings

SGX: G13              Genting Singapore PLC

SGX: C07              Jardine Cycle & Carriage

SGX: C31              Capitaland

SGX: C6L               Singapore Airlines

SGX: Y92               Thai Beverages

SGX: MC0            Global Logistics Properties

SGX: C09              City Developments

SGX: S63               Singapore Technologies Engineering

SGX: S51               SembCorp Marine

SGX: U96              Sembcorp Industries

SGX: NS8U          Hutchison Port Holdings Trust

SGX: E5H              Golden Agri-Resources

SGX: C61U           CapitaCom Trust

SGX: S68               Singapore Exchange

SGX: C38U           CapitaMall Trust

SGX: A17U           Ascendas Real Estate Investment Trust

SGX: T39               Singapore Press Holdings

SGX: CC3              Starhub

SGX: BS6              Yangzijiang Shipbuilding Holdings

SGX: S59               SIA Engineering Company

SGX: C52              ComfortDelGro

SGX: EB5              First Resources Limited

SGX: S08               Singapore Post

SGX: T82U           Suntec Real Estate Investment Trust

SGX: K71U           Keppel Real Estate Investment Trust

SGX: N03              Neptune Orient Lines Limited

Czekamy na Twoje komentarze!

Zapraszamy do polubienia naszego konta na Facebook’u i subskrybowania naszego kanału YouTube. Nie ominą Cię wtedy żadne relacje na żywo oraz analizy jakie publikujemy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!