Dolar amerykański coraz silniejszy przed kluczowymi wyborami w USA – pełna analiza techniczna USD i sentyment inwestorów

Dolar amerykański tuż przed wyborami w USA

W najbliższym tygodniu, a dokładnie 3 listopada mamy zaplanowane wybory prezydenckie w USA. Wszak już można głosować korespondencyjnie ale lokale wyborcze zapełnią się do dopiero w najbliższy wtorek. Niepewność co do ostatecznych wyników wyborów można zobaczyć na światowych indeksach. Ostatni tydzień dla cen akcji nie był łaskawy a ich przecena była rekordowa od marca. Inwestorzy częściowo pozamykali swoje pozycje powodując przewagę podaży nad popytem. Co zatem stało się przystanią dla wolnej gotówki? Wcale to nie jest złoto ale właśnie amerykański dolar. Jak już siedzieć na gotówce to najlepiej na amerykańskim dolarze.

Zainteresowanie dolarem to nie tylko reakcja na nadchodzące wybory ale również na szalejący coraz bardziej Covid-19 i restrykcje w kolejnych krajach, głównie w Europie. Na rynkach widać wzrost sentymentu do dużego ryzyka a to przekłada się na wzrost ceny dolara a nie kruszców jak złoto czy srebro.

Indeks Dolara Amerykańskiego –  pełna analiza techniczna

Indeks dolara uformował od początku sierpnia b.r. układ akumulacyjny z dwoma formacjami SPRING. Ostatnie zachowanie ceny (od ostatniego dołka) to wyraźne zebranie i mocny atak na górną część układu akumulacyjnego. Dodatkowo dwie ostatnie sesje zamykają się przy swoich szczytach co jest oznaką dużej siły. Wewnętrzna formacja SPRING utworzona w ostatnich dwóch miesiącach „wewnątrz układu” daje bardzo mocne wybicie z poziomu 93.00 poparte bardzo mocnym wolumenem co widać na następnym wykresie.

Indeks Dolara Amerykańskiego – wykres dzienny

Analiza wolumenu na wykresie dziennym pokazuje działanie dużych graczy na wykresie i akumulację dolara. Pod koniec sierpnia doszło do bardzo dużej wymiany (kupujący/sprzedający) o wolumenie 289. Jest to największy wolumen „wyprzedażowy” od początku sierpnia jednak nie ma efektu w cenie. Ceny tylko przez dwie sesje znajdowały się przez chwile poniżej dołka oznaczonego wolumenem 255 po czym wróciły szybko do zakresu. Oznacza to wybranie z rynku albo inaczej mówiąc dużą aktywność Smart Money (kapitału korporacyjnego).  Trzy tygodnie później doszło do bardzo dużych zakupów i wyjścia z przedziału akumulacyjnego – duży wysiłek i duży efekt w cenie. Bardzo charakterystyczną rzeczą jest dla procesów akumulacyjnych jest ponowne wejście do zakresu. Więcej o tym powiem w najbliższym Wtorku na Rynkach na który możesz zapisać się tutaj

Należy jeszcze dodać, że ostatnia fala wzrostowa mierzona wolumenem skumulowanym jest poparta drugim co do wielkości wolumenem, co może oznaczać finalne wyjście z zakresu akumulacyjnego i dalsze wzrosty.

Indeks Dolara Amerykańskiego – wykres dzienny / analiza wolumenu skumulowanego

Co więc może oznaczać wzrost na indeksie dolara amerykańskiego?

Wszystko na to wskazuje, że umacniający indeks odegra dużą role na kluczowych parach walutowych powiązanych z dolarem. Największą składową indeksu dolara jest EUR i to właśnie na parze EUR/USD powinniśmy spodziewać się spadków w najbliższym czasie. Ale proszę też nie zapomnieć, że inne waluty, wiele słabsze od EUR będzie reagować zdecydowanie bardziej – przykładem może być USD/PLN. Jak rozegrać tą parę opowiem na spotkaniu na żywo – Wtorek na Rynkach.

Pozdrawiam

Tomek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!