Wykres Point and Figure [P&F] / kółko krzyżyk
Wykresy P&F swoje zastosowanie znalazły już na początku 20 wieku, kiedy inwestorzy i spekulanci z Chicago zapisywali zmiany ruchu cen na kartkach papieru. Dzięki tym wykresom została opanowana technika mierzenia, wyznaczania przyszłych ruchów cen walorów notowanych na parkietach. Do dziś tymi wykresami posługują się wielcy zarządzający funduszami targetując zasięgi cen dla swoich walorów, jakie trzymają w portfelach. Wykresy te znajdują szerokie zastosowanie w analizie cen akcji, obligacji, surowców czy kontraktów terminowych bez uwzględnienia czasu, w jakim dokonała się zmiana ceny. Na samym końcu artykułu zamieściłem kilka przykładowych linków do materiałów video, gdzie pokazuje, jak stosuje je na żywym rynku!
Nie ma lepszej metody do wyznaczania celu waloru niż Point & Figure
Standardowy typ wykresów jak świece japońskie uwzględniają zakres zmiany ceny w określonym przedziale czasowym. Natomiast wykresy P&F przedstawiają w kolumnach skumulowany zakres zmiany ceny gdzie X reprezentuje wzrost ceny a O spadek ceny – bez znaczenia, w jakim czasie dokonała się zmiana. Ten sposób zapisywania cen pierwotnie pozwalał traderom robić ręcznie wykresy na kawałku kartki, gdyż aby zapisać wzrost ceny lub jej spadek musiała ona zmienić się o określoną wartość. Dla przykładu można ustalić, że zmianę ceny można zapisać tylko, gdy ona urośnie od jakiejś wartości o 5$ lub jak spadnie od jakiejś wartości o 5$. Jeżeli na danej sesji nastąpił wzrost lub spadek np. o wartości 2, lub 3$, a nawet 4.99$ to nie można było dorysować X lub O, gdyż przedział cenowy nie został osiągnięty. Dlatego też wykresy te nie uwzględniają czasu, gdyż zmiana o 5$ może dokonywać się przez dni, tygodnie, miesiące czy lata.
W analizie technicznej używa się bardzo często wsparć i oporów, stąd też wykresy P&F świetnie się do tego nadają, ponieważ precyzyjnie wyznaczają miejsca konsolidacji i ich wybicia. Wykresy te również eliminują szum informacyjny wynikający z małych, nieznaczących ruchów cen oraz są mniej podatne na fałszywe wybicia.
Ważne do zapamiętania o Point & Figure (P&F)
X jest tworzone gdy cena wzrośnie o określoną kwotę (zakres np. 1$)
O jest tworzone gdy cena spadnie o określoną kwotę
X i O tworzą kolumny ułożone obok siebie
Rozmiar zakresu zmiany cen jest ustalana na podstawie ceny danego waloru i własnych preferencji. Aby cena urosła musi zostać spełniony warunek – cena musi wzrosnąć np. o 1$ lub spaść o 1$.
Jak ustalić zakres zmiany ceny wykresu Point & Figure?
Aby skonstruować wykres P&F, musimy ustalić dwie zmienne. Pierwszą zmienną jest zakres zmiany ceny wzrostu, jaki nas interesuje i musi być on dopasowany do danego waloru. Najczęściej podawanym zakresem zmiany jest cena np. 1$, ale również możemy ustalić procentową zmianę. Wówczas wykres może się wyrysować, o ile cena zmieni się np. o 2%.
Drugą zmienną jest cena cofnięcia. Najczęściej stosowanymi wykresami są wykresy 1×3 co oznacza, że gdy cena rośnie o 1$ rysuje się wówczas X, a O rysuje się wówczas gdy cena spadnie o 3$.
Ważne jest, aby dobrać odpowiednie wartości X i O dla poszczególnych walorów ze względu na ich aktualną cenę i zmienność. Dla waloru, który kosztuje na powyżej 10 tyś usd jak np. Bitcoin nie ustalamy wykresu 1×3, gdyż oznaczałoby to, że wykres będzie się rysował o każdy wzrost na sesji o 1$ i spadek o 3$. Dla tak drogich walorów należy ustalić wyższe wartości, ponieważ nie wyeliminujemy szumu informacyjnego.
Przykładowy zakresy zmiany cen dla walorów o różnej cenie
$5–20 | $.50 |
$20–100 | $1 |
$100–$200 | $2 |
$200–300 | $4 |
$300–400 | $6 |
Jak analizować wykresy Point & Figure?
Wykresy te dzięki temu, że eliminują czas, w jakim zachodzi zmiana, są bardzo często wykorzystywane przez analityków giełdowych do potwierdzania ważnych ruchów wyjść z konsolidacji (wybić). Stosowane są często zamiennie albo jako uzupełnienie np. analizy wolumenowej gdzie po zakończonej akumulacji lub dystrybucji dają obraz wyjścia.
Wykresy te dość często również stosuje w swoich analizach podczas spotkań otwartych Wtorek na Rynkach.
Wykresy te również świetnie sprawdzają się na kryptowalutach a w szczególności na Bitcoinie
Przykłady jak stosowałem P & F na żywym rynku publicznie robiąc analizy i prognozując ceny znajdują się na moim kanale YouTube
Kilkukrotnie dzięki wykresom Point & Figure wyznaczałem precyzyjnie cenę Bitcoina:
- 19 marca 2019 roku gdy Bitcoin kosztował 3375 USD wyliczyłem za pomocą P&F cel 6425 USD https://www.youtube.com/watch?v=7SvP1XW2Id4&feature=emb_logo
- 1 kwietnia 2019 kiedy Bitcoin kosztował poniżej 4000 USD potwierdziłem target 6425 USD – https://www.youtube.com/watch?v=OHcZBt4S1bI
- 20 czerwca 2019 kiedy Bitcoin kosztował 8361 USD pokazałem materiał z raportu, w którym wyliczyłem zasięg ceny na 14000usd https://www.youtube.com/watch?v=-Vx8JlhqlUk&feature=youtu.be
- 18 sierpnia 2020 roku gdy BTC kosztował ok. 12000 USD wyliczyłem zasięg ceny na 16340 usd i następny ruch do 18000 usd – szczegółowe nagranie znajdziesz w tym linku: https://cutt.ly/3hr7T2A
Wszystkie powyższe cele zostały precyzyjnie osiągnięte! Wykresy Point & Figure to bardzo precyzyjne narzędzie, którym posługują się często zarządzający wielkimi funduszami od początków XX wieku kiedy to jeszcze te wykresy były tworzone ręcznie!
Jeżeli materiał był dla Ciebie wartościowy – udostępnij go!