Handel ropą Trump’a i dlaczego ropa może wkrótce ponownie sięgnąć 100$

Ropa
Kiwony

Pięć lat temu, gdy amerykańskie firmy rozpoczęły na dobre pompować ropę, widzieliśmy duży rozbieg akcji XLE. Hossa ta trwała do ostatniego krachu cen ropy. Krach ropy naftowej, jak wiemy, został spowodowany przez Organizację Państw Eksporterów Ropy Naftowej i Rosję zalewającą rynek surowcem. Ostatnio zgodzili się oni zwolnić produkcję, aby pomóc zakończyć przywracanie równowagi światowemu rynkowi ropy naftowej.

Dzisiaj stoimy na początku innej, dużej hossy akcji naftowych. Istnieje kilka katalizatorów, które mogą do tego doprowadzić.

Administracja Trump’a bardzo opowiada się za paliwami kopalnianymi. Odnowiony nacisk na amerykańską ropę pomoże napędzić jej ceny wyżej w najbliższych latach i ułatwić regulację dotyczącą wiercenia.

Zbliżający się spadek światowej produkcji ropy naftowej z platformy wiertniczej, około 3 mln baryłek dziennie, począwszy od tego roku, również wywrą presję na wzrost cen. Ten spadek produkcji w przeważającej części nie zostanie zastąpiony nowymi wielkimi projektami głębinowymi. Większość projektów nie jest zbyt drogich i posiada za długi okres zwrotu, w czasach, w których spodziewamy się mieć tańsze samochody elektrycznych o większym zasięgu.

Na szczycie stopniowego spadku produkcji głębinowej ropy naftowej, stoi dzika karta, która mogłyby ponownie skierować ceny w kierunku 100$ za baryłkę. Istnieje bardzo realna możliwość w najbliższej przyszłości, że dolar nie będzie już samotną globalną walutą rezerwową.

Bardzo możliwe jest, że Chiny i Arabia Saudyjska stworzą umowę, aby handlować olejem w juanach. Jeśli to zrobią, wtedy „petrodolar”, który jest zbudowany na globalnej ropie, w obrocie w dolarach od początku 1970 roku, przestanie istnieć. W tym momencie, juan USDCNY staje się kolejną walutą rezerwową, a wartość dolara spada.

Jeśli wartość dolara spada ze względu na taki szok, cena ropy poszybuje w górę. To oczywiście byłoby bardzo korzystne dla większości ocalałych producentów ropy naftowej, w tym dla amerykańskiego gazu łupkowego.

Istnieje wiele bodźców prowokujących, aby Chiny i Arabia Saudyjska dobiły takiego targu. Pozwoliłoby to na dywersyfikację od dolara i wsparcie ich własnych, długoterminowych interesów: bardziej zróżnicowaną gospodarkę w Arabii Saudyjskiej i większą rolę Chin w handlu międzynarodowym. Większa część OPEC mogłaby podążać tym śladem w układzie „juan za ropę”.

Może również występować element związany z bezpieczeństwem w przypadku układu Arabii i Chin dotyczącej ropy i juana. Zastanów się więc, jak może to wyglądać i co może to oznaczać dla cen ropy. Co, jeśli Chiny rozmieszczą wojska na granicy z Jemenem w Arabii, kraju uwikłanym w wojnę domową, w której Arabia wspiera jedną stronę, a Iran drugą? Albo weźmie udział w irackich „pokojowych” siłach, które walczą z ISIS? Istnieje sporo scenariuszy, które można dodać jako ryzyko do premii na ropę.

Stacja benzynowa sił bojowych USA w powietrzu.

Samoloty bojowe USA w irackiej przestrzeni powietrznej, część operacji Inherent Resolve. Mogą one pozostawiać ponad swoimi celami godzinami bez konieczności lądowania, tankowane w powietrzu przez tankowce KC-10. Zdjęcie; Michael M. Phillips

Istnieje mnóstwo ruchomych części w rynkach światowych ropy, walut i towarów. Najważniejsze jest to, że w ciągu najbliższych kilku lat, cena ropy prawdopodobnie wzrośnie, lub wzrośnie bardzo. Jest to całkiem dobre równanie dla inwestorów giełdowych ropy. Szczególnie dobre są firmy zajmujące się amerykańskim gazem łupkowym, jako że mają obecnie wielu zwolenników w rządzie.

Dwie transakcje do rozważenia

Ocalali w obszarze gazu łupkowego poradzą sobie bardzo dobrze w środowisku o wyższych cenach ropy. Osoby z lepszym zestawieniem bilansowym poradzą sobie lepiej niż te z większymi długami. Ponadto, przedsiębiorstwa o znaczącej produkcji gazu ziemnego będą prawdopodobnie bezpieczniejsze długoterminowo, jako że użycie ropy zmniejszy się w ciągu następnych dekad, a zużycie naturalnego gazu ciągle rośnie.

Chociaż wiele skupi się na odkrywcach i producentach naftowych, aby uchwycić zysk, istnieje wiele firm z tej grupy, które mają tyle długów, że nawet wyższe ceny surowca nie będą w stanie ich uratować. Lubimy firmy z lepszym bilansem i mieszanką wydobycia ropy i gazu. Wiele z tych akcji można znaleźć w Pierwszym Funduszu Gazu Ziemnego ETF, FCG.

FCG koncentruje się na spółkach o znaczącej produkcji gazu ziemnego. Podczas gdy kilka elementów stanowią producenci naturalnego gazu, większość posiada również znaczącą produkcję ropy, tak jak Devon Energy Corp DVN, permski lider akwenu i drugi co do wielkości holding ETF. Istnieją również pożądane aktywa środkowego strumienia w FCG, takie jak Kinder Morgan KMI i Enbridge Energy Partners EEP,  które pomagają w dodaniu solidnej dywidendy do funduszu. W moim przekonaniu, FCG jest zakupem w aktualnych poziomach cenowych.

Firmy, które dostarczają sprzęt i usługi dla przemysłu naftowego i gazowego, również bardzo dobrze radzą sobie podczas wzrostu cen. W rzeczywistości, sprzęt i usługi firmy są zazwyczaj bardziej dostosowane do wzrostu cen ropy naftowej, niż sami producenci. SPDR Oil & Gas Equipment & Services ETF XES,  jest tutaj naszym wyborem. Wolimy go od innych ETF ze względu na jego nie-kapitalizowane portfolio. Wierzymy, że średnie przedsiębiorstwa będą sobie radzić najlepiej w rozległej hossie, więc nie chcemy przeciążyć dużych firm. XES jest zakupem, który naszym zdaniem jest w aktualnych poziomach cenowych.

Źródło: https://smarttrader.pl/new_site/?p=36&preview=true

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!