Kawa po spadkach w ciekawej konsolidacji. Możliwa zmiana trendu.

Analiza techniczna – kawa @FK

Bardzo duża nadprodukcja kawy w ostatnich latach spowodowała znaczny spadek jej cen. Od 2011 roku (z pominięciem roku 2014), ceny kawa drastycznie spadały z poziomu 401,80 do 119. Na początku 2016 roku ceny kawy odbiły w górę z 135 do 190, po czym znowu spadły do poziomu 119 (lipiec 2017) ustanawiając najniżej położony na wykresie dołek. Kolejne występujące po sobie dołki nie robią jednak dużego postępu. Szczególną uwagę przykuwa ostatni dołek omówiony na kolejnych wykresach.

Analiza Techniczna – kawa, wykres miesięczny

Na wykresie dziennym widzimy kanał spadkowy, który został przełamany w czerwcu br. Na ostatnim dołku widzimy po wolumenie bardzo mocną aktywność inwestorów. Dodatkowo, na ostatniej fali spadkowej rozszerza się spread świecowy. Nowy dołek został bardzo szybko „odkupiony”. Łącząc to w całość wygląda na to, że ostatnie „low” to SELLING CLIMAX – ostateczny punkt sprzedaży. Ceny mocno odbiły do góry z poziomu 119 do 147,25. Luka popytowa jaka powstała pomiędzy pierwszą a drugą sesją wzrostową patrząc od najniższego punktu na wykresie stanowi obecnie mocne wsparcie.

Analiza Techniczna – kawa, wykres dzienny

Za każdym razem robiąc analizę jakiegokolwiek rynku wyznaczam poziomy wsparcia i oporu i obserwuję jak rynek rozgrywa dany poziom. Obserwuję wolumen, zachowanie ceny i czekam na odpowiedni sygnał. Nie zawsze on się pojawia, czasami  rynek zrobi zupełnie coś innego niż się spodziewam wiec wtedy zostaje zupełnie poza rynkiem. Ważne jest, aby słuchać tego co rynek mówi i czekać na swoje wypracowane sygnały. Więc czy sygnał zakup kawy się już pojawił? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy zejść na niższy interwał czasowy i zobaczyć dokładnie co dzieje na poziomie wsparcia.

Budowane dno może dać podstawę do wzrostów. 

Na wykresie 60 min trzy ostatnie dołki 127.15, 126.90 i 126.75 dają obraz malejącej presji ze strony sprzedających. Różnica pomiędzy pierwszym dołkiem a trzecim wynosi zaledwie 0.40. Rynek wygląda na w pełni kontrolowany. Ostatni dołek 126.75 przypomina formację SPRING będąca jedną z elementów procesu akumulacyjnego. Po niej powinien nastąpić pokaz siły – SOW (Sign of Strength).

Analiza Techniczna – kawa, wykres 60 min

Kawę można rozegrać na dwa sposoby:

  1. Kupić ten rynek ze stopem poniżej ostatniego punktu 126.75
  2. Czekać na silne wybicie Rangu górą 131.75 i po potwierdzeniu siły czekać na test tego poziomu (zlecenie oczekujące)

Wariant pierwszy jest wariantem agresywnym, wariant drugi jest bardziej defensywny. W przypadku wariantu drugiego, rynek musi potwierdzić swoją siłę. Wyjście z Rangu powinno być na dużym wolumenie. Fala wybijająca na wolumenie skumulowanym powinna być największa lub druga co do wielkości od momentu wejścia w konsolidację. Jest to o tyle bezpieczniejsza opcja, że w przypadku gdyby rynek wybił nowe „low” i tym samym nie potwierdził siły, zostaniemy poza rynkiem.

Dodatkowo bardzo podobne układy wystąpiły na kilku pozostałych walorach o których pisaliśmy. Warto je przestudiować ponownie, gdyż te transakcje przyniosły sporo zysków:

Turecki ETF okazją do zysków – zmiana kierunku rynku 

Energetyczny gigant z Chile wchodzi w fazę wzrostu. Odpowiednik polskiego Taurona zakończył fazę akumulacji

9 tysięcy $ zysku z transakcji na Ropie.

Więcej analiz na kanale YOUTUBEna którym w czasie tygodnia robimy update do bieżących sytuacji na rynkach – aby być informowanych o analizach w czasie rzeczywistym koniecznie zasubskrybuj!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!