Analiza rynków 15-19 maj. Złoto, Ropa, GBP/CAD, USD/JPY, AUD/USD

ZŁOTO

W ostatnim tygodniu wyznaczyliśmy dwa miejsca, na których spodziewaliśmy się obrócenia cen. Strefa wsparcia 1220/25 okazała się na tyle silna, że spadki zostały zatrzymane i budowana jest podstawa do wzrostów. Kupujący dali o sobie znać na sesji 9 maja, wyciągając ceny ponad linię wsparcia. Daje to podstawę do szukania w czasie najbliższych sesji transakcji długich.

Wykres dzienny złoto
Wykres dzienny złoto

Na wykresie H4, wolumen skumulowany na poszczególnych falach pokazuje jak spadek cen złota tracił swoje momentum. Kolejne fale spadkowe widoczne na wykresie były kolejno mniejsze – 119, 62, 60, 54, 25, 17. Dodatkowo, od początku rozpoczęcia spadków na tym walorze, widać dokładnie, w którym momencie do gry wracają kupujący markując największy wolumen zakupowy 4 maja – 62. Tak duży wolumen zakupowy był w dużej części spowodowany zamykaniem pozycji krótkich. Kolejny ultra wysoki wolumen wchodzi na fali 11-12 maja – 98. To największe zakupy od ostatniego szczytu z 16 kwietnia. Biorąc pod uwagę zachowanie ceny i wolumenu strefa 1220/25 daje podstawę do wzrostów.

Wykres 4h złoto
Wykres 4h złoto

ROPA 

Nadchodzący tydzień, tak jak i poprzedni powinien należeć do kupujących. Spodziewamy się kontynuacji wzrostów w okolice pierwszego celu 51,75/52. Na dole wykresu widać jak cały ruch spadkowych poniżej ceny 47,50 został „wybrany” przez kupujących. Mocne momentum wzrostowe jest spowodowane majowym posiedzeniem OPEC, które odbędzie się 25 maja we Wiedniu. Takie zachowanie cen pozwala sądzić, że inwestorzy wierzą w utrzymanie limitów wydobycia ustalone na początku 2017 roku.

Wykres dzienny ropa
Wykres dzienny ropa

GBP/CAD

W analizie z ubiegłego tygodnia pisaliśmy o możliwej wyprzedaży na tej parze. Świece dzienne pokazują utratę momentum wzrostowego i dużą presję sprzedających. Dlatego też, od początku maja widzimy ruch boczny. Zagrywanie przeciwko tak dużemu trendowi wzrostowym jest dość ryzykowne, jednak aktywność sprzedających jest na tyle duża, że zejście do poziomu wsparcia jest wysoce prawdopodobne. Z drugiej strony, jeżeli zamkniemy któryś z najbliższych dni powyżej High z 12 maja obraz rynku znów zmieni się na bardzo byczy. Takie zachowanie będzie oznaczać absorpcję całej krótkiej sprzedaży i powrót do wzrostów cen.

Wykres dzienny GBPCAD
Wykres dzienny GBPCAD

Na wykresie H4 fale wolumenu skumulowanego wyraźnie pokazują aktywność sprzedających co może doprowadzić do obniżki cen. Kolejne fale spadkowe 109, 62, 82 są oznakami dystrybucyjnymi. Duży wolumen zakupowy na fali oznaczonej 108 oraz fale 55, 51, 73 – nie przyniósł postępu w cenie. Dlatego też, oceniając aktualnie rozkład sił na wykresie (pomimo trendu wzrostowego na wykresie dziennym), sprzedający przeważają w tym ruchu bocznym i możemy spodziewać się zejścia na niższe poziomy.

Wykres 4h GBPCAD
Wykres 4h GBPCAD

USD/JPY

Na parze USD/JPY posłużyliśmy się wykresem tygodniowym aby określić aktualną pozycję rynku. Po mocnych wzrostach w ciągu ostatnich czterech tygodni poziom 116 wydaje się w zasięgu tej pary.

Wykres tygodniowy USDJPY
Wykres tygodniowy USDJPY

Na wykresie dziennym oporem może jednak okazać się nieco niższy poziom 115,500 wyznaczony z linii przebiegającej przez szczyty utworzone od początku 2017 roku. Spodziewamy się wzrostów na parze USDJPY a lokalne wsparcie w okolicach 112,900/113,000 może dać dobry set’up do zajęcia długiej pozycji.

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY

AUD/USD

W ubiegłym tygodniu spodziewaliśmy się w dolnej strefie (zaznaczona na wykresie) pojawienia układu na SHORT. Kupujący jednak zanegowali tą strefę nie dając żadnego układu re-dystrybucyjnego wynikającego z analizy wolumenowej. Kolejne poziomy,  na jakich będziemy szukać słabości na tej parze to okolice 0,7480/0,7500 lub poziom 0,74500. Do momentu utrzymania cen poniżej kluczowej linii oporu 0,7500 nie szukamy na tej parze ewentualnej transakcji na BUY!

Wykres dzienny AUDUSD
Wykres dzienny AUDUSD

Więcej analiz na kanale YOUTUBE na którym w czasie tygodnia robimy update do bieżących sytuacji na rynkach – aby być informowanych o analizach w czasie rzeczywistym koniecznie zasubskrybuj!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!