Platyna uważana kiedyś za „gorszą” odmianę srebra znajduję się aktualnie w bardzo ciekawym miejscu na wykresie
W ostatniej dekadzie walor ten przeżywał spektakularne wzloty i upadki, które zarówno inwestorzy jak i spekulanci dobrze pamiętają. Walor ten znajdował się na przemian w mocnych trendach wzrostowych i spadkowych, a jak wiemy handel w czytelnych trendach jest łatwy do generowania zysków (bez względu na kierunek).
W ostatnim czasie, patrząc na Price Action i strukturę jaka się tworzy na wykresie, platyna znów wydaje się być atrakcyjnym walorem. W pierwszej kolejności zobaczymy wykres miesięczny, aby można było ustalić historyczne notowania i poziomy cenowe, mogące dać podstawę do wysunięcia właściwych wniosków.
Duże spadki na rynkach w 2008 roku nie oszczędziły również platyny
Szczególną uwagę przykuwają fale (swingi) w 2008 i 2009 roku. Duże spadki na rynkach w 2008 roku nie oszczędziły również platyny, a fala spadkowa utworzyła najniższy punkt na wykresie, który po 10 latach odgrywa ważną rolę, jako punkt wsparcia a zarazem mocnej obrony poziomu cenowego – 800 usd. Szybkie spadki, spowodowały równie mocne odbicie w cenie pod koniec 2008 roku, który okazał się przełomowy jeśli chodzi o popyt na ten surowiec. Otóż powszechne zastosowanie platyny w katalizatorach samochodowych (w większości krajów wymuszone przepisami) branża motoryzacyjna była największym odbiorcą tego surowca w 2008 roku – 43% ogólnego zapotrzebowania. Stąd też widzimy na wykresie bardzo dużą fale wzrostów cen trwającą kolejne trzy lata do drugiej połowy 2011 roku.
W dzisiejszej analizie obydwa punkty skrajne na wykresie są istotne – dołek w 2008 roku jak i szczyt w 2011. W obecnej sytuacje rynkowej, dołek jaki utworzył się w okolicach ceny 800-830 usd daje bardzo silne wsparcie. Dodatkowo, ceny znalazły się w tym przedziale pod koniec 2015 roku, jednak do gry znów bardzo mocno wrócili kupujący. Ostatnie dwa lata handlu podnoszą ten poziom wsparcia na poziom w okolicach 900 usd, gdzie kupujący wchodzą mocno do gry w momencie, gdy cena dochodzi do poziomu 900 lub nieco poniżej.
W ostatnich dwóch tygodniach jesteśmy ponownie świadkami powrotu popytu
Wykres tygodniowy dokładniej przedstawia konsolidację z jaką mamy do czynienia od blisko dwóch lat. Cena w przeciągu tego okresu pięć razy schodziła do poziomu 900 lub nieco poniżej i znajdowała silną reakcję kupujących. W ostatnich dwóch tygodniach jesteśmy ponownie świadkami powrotu popytu. Każde wejście kupujących do gry powodowało, że po paru tygodniach ceny znajdowały się ponad poziomem 1000 usd. Wygląda na to, że i tym razem reakcja kupujących może być identyczna. To właśnie pierwszy z celów jaki kupujący mogą realizować handlując tym walorem.
Na wykresie dziennym reakcja kupujących na poziom 900 usd jest ewidentna. Dochodzi również do klasycznej formacji Price Action – objęcie bessy.
Musimy zwrócić jeszcze uwagę na zachowanie ceny przy dojściu do wsparcia pod kątem wolumenu, jak również strukturze poszczególnych dołków formowanych w okolicy ważnej ceny – 900 usd. Do tego posłużyłem się wykresem barowym i naniesionym wolumenem rzeczywistym (wolumen z kontraktu terminowego).
Charakterystyczne są ostatnie dołki przy poziomie wsparcia (900 usd) oznaczone kolejno numerami 1, 2, 3. Odległość między tymi dołkami maleje co świadczy o utracie momentum spadkowego. Wprawdzie wolumen utrzymuje się na podobnym poziomie jednak nie ma dużego postępu w cenie. Finalnie, ostatni dołek zrobiony jest na niskim wolumenie (950), co w kontekście całej struktury rynku odczytujemy jako brak podaży. Dodatkową, ważną rzeczą jest fakt szybkiej reakcji wzrostowej i powrót nad poziom wsparcia. Całość sugeruje, że znów w okolicach 900 usd można spodziewać się zebrania w górę ( w klasycznej fazie akumulacji, rynek lubi ponownie testować dołek – szczegóły dalszej analizy tego walory będą prowadzone w Klubie Inwestora)
Platyna pozostaje cały czas w konsolidacji
Ceny metali takich jak złoto, srebro czy analizowana platyna dość często są również korelowane z cenami dolara amerykańskiego. Nie jestem zwolennikiem ścisłych korelacji i brania tego czynnika za główny przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, lecz na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w ostatnim czasie przy mocnych spadkach cen amerykańskiej waluty (cały 2017 rok) oraz przy jej gwałtownym wzroście w ostatnich miesiącach (od początku 2018 roku), platyna pozostaje cały czas w konsolidacji. Jedyna „dopasowana” korelacja miała miejsce od początku 2018 roku kiedy cena platyny spadała, a cena dolara wzrastała w tym samym czasie. Dlatego też, warto głównie w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na cenę i wolumen, gdyż to popyt i podaż powodują ruch cen. Logika tej analizy podpowiada jednak, że przy zatrzymaniu wzrostu cen dolara amerykańskiego lub jego delikatnej korekty platyna znów ma bardzo duże szanse na reakcję w górę, w kierunku górnego ograniczenia konsolidacyjnego. Dla przykładu załączam nałożone na siebie wykresy cen platyny i index dolarowy.
Bezpieczną alternatywą dla rozegrania platyny w kierunku północnym dla kontraktu terminowego (FUTURES) lub kontraktów na różnicę (CFD) jest zakup ETF’a na platynę. Wówczas zagranie traktuje jako „zakup akcji”. Największym ETF’em trakującym ceny kontraktu terminowego jest ETFS Physical Platinum Shares – PPLT. Z załączonego wykresu wynika, iż dolne ograniczenie jest na poziomie 85 usd – potencjalny poziom wejścia, a górne ograniczenie 97 usd – potencjalny poziom wyjścia. Spodziewany zysk na akcję (jednostkę uczestnictwa) wyniósłby wówczas 12 usd – czyli ok. 14%
Czekam na Wasze komentarze…
W celach edukacyjnych polecam przestudiowanie moich długoterminowych analiz z ostatniego okresu:
EURUSD – Euro coraz słabsze, możliwe większe pogłębienie spadków