Warren Buffett właśnie dowiódł, co jest najlepszą inwestycją

Warren Buffett zaryzykował pół miliona dolarów, żeby udowodnić, że duże fundusze hedgingowe w długim okresie nie przyniosą lepszego zysku niż rynek. Po dziewięciu latach okazuje się, że miał rację.

Jeden z najsłynniejszych i – według niektórych – najlepszych inwestorów świata Warren Buffett, miliarder i filantrop, wielokrotnie krytykował inwestorów zarządzających funduszami za zbyt wysokie opłaty. W 2008 r. miał miejsce głośny zakład. Buffett stwierdził, że jest gotowy postawić 500 tys. dolarów na to, że żaden zawodowy inwestor, zarządzając przynajmniej pięcioma funduszami hedgingowymi, nie uzyska lepszego wyniku, niż fundusz o niskich opłatach podążający za indeksem S&P 500.

Wyzwanie przyjął Ted Seides wówczas przewodzący firmie Protégé Partners. Według ostatecznej wersji zakładu ten, którego fundusz osiągnie po 10 latach lepszy wynik, przeznaczy zwycięską pulę – 1 mln dolarów – na działalność charytatywną. Jeśli zwycięzcą zostanie Buffett, nagrodę otrzyma organizacja Girl’s Inc., a jeśli będzie nim Seides, pieniądze dostanie Absolute Return for Kids.

Po pierwszym roku od zawarcia zakładu stracili wszyscy – był to okres najgłębszego kryzysu. Fundusz Buffetta stracił jednak wtedy więcej niż najgorszy z funduszy Seidesa (37 proc. straty u Buffetta, 30,1 proc. straty u Seidesa). Z kolei teraz, po dziewięciu latach wyniki są zupełnie inne. Sumaryczna stopa zwrotu pięciu funduszy Seidesa wynosi 22 proc., a funduszu Buffetta – aż 85,4 proc.

Buffett zainwestował w jeden fundusz Vanguard S&P Index podążający za indeksem pięciuset firm o najwyższej kapitalizacji na rynku USA. Jego konkurent wybrał pięć „funduszy funduszy” (ang. funds of funds, FOF), na które składało się ponad 100 aktywnie zarządzanych funduszy hedgingowych.

– Podczas kiedy inwestorzy na Wall Street pobierają sowite opłaty za zarządzanie bilionami dolarów, zwykle to właśnie oni osiągają najlepsze zyski, nie ich klienci – napisał Warren Buffett w swoim dorocznym piśmie do udziałowców holdingu Berkshire Hathaway. – Zarówno wielcy, jak i drobni inwestorzy powinni trzymać się funduszy o niskich opłatach – dodał.

Opracował Zespół Smarttrader na podstawie artykułu z next.gazeta.pl
Link do pełnego artykułu: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21427287,warren-buffett-wlasnie-dowiodl-co-jest-najlepsza-inwestycja.html#BoxBiz#BoxBizCz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!