Analiza techniczna wybranych walorów: EUR/USD, USD/CHF, USD/JPY, EUR/JPY
EUR/USD
Od trzech tygodni EUR/USD znajduje się w konsolidacji. Pomimo trwającego trendu wzrostowego i cieni z dołu jakie widzimy na wykresie tygodniowym, próby zagrywania w kierunku północnym są dość ryzykowne. Najlepszymi miejscami do zagrań są poziomy wsparć bądź oporów, a na poniższym wykresie najbliższe silne wsparcie widoczne jest na poziomie 1,1450. Jest to poziom – z punktu widzenia samej spekulacji – dość defensywny, jednak na chwile obecną najbardziej atrakcyjny do szukania wejścia zgodnego z panującym trendem. Jak pokazały ostatnie dwa tygodnie handlu na tej parze, mieliśmy bardzo dużo przypadkowych ruchów i zarazem fałszywych sygnałów., dlatego też, do momentu zejścia do strefy wsparcia lub wykreowania innego scenariusza pozostajemy poza tym rynkiem.
USD/CHF
W ubiegłym tygodniu wykonaliśmy bardzo ładną transakcję zgodnie z analizą całotygodniową, którą szczegółowo omówiliśmy również z uczestnikami ostatniego spotkania „Wtorek na Rynkach”. Wygląda na to, że frank po raz kolejny buduje bardzo dobrą podstawę do wzrostów. Na wykresie tygodniowym analiza techniczna USD/CHF jasno wskazuje, że „za plecami” mamy bardzo mocne wsparcie. Pomimo cienia jaki pojawił się na świeczce z ubiegłego tygodnia, patrzymy na ten walor pro-wzrostowo.
Na wykresie H4 widzimy konsolidacje z bardzo dobrze uformowanym dnem w okolicach 0,9600. Dodatkowo, spadki jakie miały miejsce od 17 sierpnia, testujące wsparcie, były na malejącym wolumenie. Utrzymanie tego wsparcia wskazuje na silną działalność kupujących w dolnych strefach Rangu. Wybicie lokalnego oporu w okolicach 0,9750 otworzy drogę do poziomu 0,9900. Ponowne pojawienie się cen na dolnej granicy, może być dobrą okazją do zajęcia pozycji długiej.
USD/JPY
Jen po raz kolejny znalazł się na wsparciu w strefie decyzyjnej. To są najlepsze miejsca do szukania okazji i również teraz może pojawić się ponownie dobry sygnał do zajęcia pozycji. O takich sygnałach pisaliśmy w naszym ostatnim artykule gdzie za przykład posłużyła nam ropa – Bardzo skuteczna strategia z wykorzystaniem formacji Price Action – Pin Bar. Zagranie na ropie. Jakie warunki więc muszą zaistnieć, aby zająć pozycję? Bardzo ważną kwestią w podjęciu decyzji będzie miała budowa świecy po dzisiejszym dniu handlu. Kolejnym sygnałem do zajęcia pozycji może być wybicie ostatniej piątkowej sesji. Ważne jest, przy zajęciu pozycji na BUY w tym przypadku, aby wsparcie zostało obronione. Dlatego też, na chwilę obecną zajmowanie pozycji długiej jest ryzykowne.
Scenariusz nr 1 – wybicie dzisiejszego High z sesji górą
Scenariusz nr 2 – Wybicie sesji z ubiegłego tygodnia oznaczoną nr 1
Scenariusz nr 3 – utrzymanie cen poniżej wsparcia – BRAK TRANSAKCJI
EUR/JPY
Na parze EUR/JPY widzimy formacje SOT – utratę momentum wzrostowego. Konsolidacja zaznaczona na wykresie została pod koniec ubiegłego tygodnia wybita dołem, co może prowadzić do dalszych spadków. Pierwszy sygnał krótkiej sprzedaży pojawił się na sesji 14 sierpnia. Kolejny sygnał może pojawić się w zaznaczonej strefie w okolicach 128,00/129,00. Ewentualne ponowne wejście ponad linię 129,00 może w tym przypadku zmienić znacznie sytuację na tym wykresie. Warto jednak zaczekać na pojawienie się sygnału niż agresywne zagrywane z ręki.
Łącząc Price Action oraz analizę wolumenową widzimy dokładnie jak wykres stracił impet wzrostowy. Nakładka wolumenu skumulowanego (dostępna również na MT4) wyraźnie pokazuje jak zmieniał się układ sił na wykresie i jak wygasał popyt. Kolejne fale 1789, 1118, 249 wyraźnie się zmniejszają, a na ostatniej fali wzrostowej (249) nie dość, że mieliśmy najmniejszy wolumen to wykres po zrobieniu nowego High wrócił na ultra dużym wolumenie – 730. O dużej słabości na tym rynku informowała nas pierwsza od momentu rozpoczęcia wzrostów tak duża fala spadkowa oznaczona wolumenem – 807. Dlatego też, przed rozpoczęciem każdej transakcji ważne jest aby sprawdzić jak wygląda rozłożenie popytu i podaży. Aktualnie na rynku dominują sprzedający i w związku z tym transakcje krótkie mają duże szanse powodzenia.
Szczegółowe techniki i sygnały zajęcia pozycji wynikające z Price Action będziemy omawiać na najbliższej sesji z cyklu „Wtorek na Rynkach”.
Więcej analiz na kanale YOUTUBE, na którym w czasie tygodnia robimy update do bieżących sytuacji na rynkach – aby być informowanych o analizach w czasie rzeczywistym koniecznie zasubskrybuj!