Ile czasu potrzeba abyś zaczął zarabiać na giełdzie?

Odpowiadając na to pytanie należy wcześniej odpowiedzieć sobie czy każdego można nauczyć gry na giełdzie, a następnie przejść do czasu. Do tego możemy posłużyć się eksperymentem jaki został przeprowadzony w roku 1983, w którym to trader Richard Dennis i William Echardt spierało się, czy skutecznej spekulacji na rynkach można się nauczyć, czy też trzeba mieć do tego wybitny talent. Richard Dennis postanowił przeprowadzić eksperyment do którego wybrał dwadzieścia osób nie mających wcześniej żadnej styczności z giełdą. Szkolenie grupy – która przeszła do historii jako „żółwie”- trwało dwa tygodnie, a cały projekt zakończył się ogromnym sukcesem, udowadniając tym samym, że każdy może nauczyć się inwestowania czy spekulacji.

…kluczowe są emocje nie czas

Pomijając już sam „projekt żółwia”, mając doświadczenie w pracy z przyszłymi graczami giełdowymi uważam, że największymi trudnościami jest opanowanie emocji. Dlatego też, jestem w stanie każdego nauczyć bardzo skutecznego inwestowania ale nie jestem w stanie zapanować i kontrolować emocji danej osoby. To umiejętność, którą nabiera się z czasem poprzez praktykę, obserwację swoich transakcji, obserwacji siebie podczas zawierania i prowadzenia pozycji. Do tego należy dodać jeszcze dziennik inwestora, w którym zapisujemy transakcje, sposób ich prowadzenia oraz możemy zapisać również emocje (szczególnie zalecam dla początkujące osób) jakie towarzyszyły nam podczas przy prowadzenia pozycji.

Obserwacja siebie i wyciąganie właściwych wniosków sprawi, że będziesz eliminował złe zachowania, a utrwalał te właściwe. To chciwość i strach są nieodłącznym elementem rynku i to z nimi będziesz musiał toczyć największe batalie. Jeżeli tylko opanujesz własne emocje i będziesz potrafił kontrolować swoje decyzje inwestycyjne jesteś blisko sukcesu.

…dwa błędy które opóźniają Twój sukces

Kontrola emocji jednym przychodzi bardzo szybko, a niektórzy potrzebują trochę więcej czasu aby nabrać odpowiednich umiejętności. Zauważyłem, że wiele osób ma bardzo trafne i trzeźwe spojrzenie na rynek. Doskonale są w stanienie rozczytać wykres i kierunek w którym podążają ceny. Jednak ich największym błędem jest brak cierpliwości w wyczekaniu odpowiedniego momentu, sygnału na wejście w rynek oraz zbyt duża wielkość pozycji w pojedynczej transakcji.

Inwestowanie można porównać do łowienia ryb. Wędkarz chcąc złapać rybę nie zarzuca haczyka z przynętą gdzie popadnie, a w miejsca gdzie potencjalnie ma największe szanse na złowienie. Najczęściej są to jakieś zakola lub brzegi rzek czy stawów czy ewentualnie jakieś wystające konary starych zatopionych drzew. Podobnie jest na rynku. Skuteczny inwestor czeka, poluje, wyszukuje swojej okazji. Jeżeli masz plan na zagranie jakiegoś waloru to czekaj na odpowiedni scenariusz. Zbyt pochopne podejmowanie decyzji jest jednym z najczęstszych błędów. Jeden błąd powoduje następny i następny. Szczególnie po jednej stratnej transakcji wielu graczy próbuje się od razu odegrać. Wyłączają wtedy zupełnie myślenie, racjonalne podejście do analizy i bardzo szybko wracają na rynek z kolejna transakcja nie czekając na jasny, czytelny sygnał.

Ucząc się umiejętności zarabiania na giełdzie musisz pamiętać, że każda transakcja jest obarczona ryzykiem. Aby przejść na drugą stronę giełdy, czyli na stronę osób które zarabiają, musisz pamiętać, że będziesz miał również transakcje stratne, co jest zupełnie normalną rzeczą. Cały widz polega na tym, żeby pojedyncza transakcja czy seria paru stratnych transakcji nie zniszczyła Twojego rachunku. Początkujące osoby jak również doświadczeni ale bez sukcesu gracze giełdowi, często popełniają ten sam błąd – ryzykują zbyt wiele kapitału w pojedynczej transakcji. Zbyt wielka pozycja w przypadku kiedy zakończy się niepowodzeniem nie tylko znacznie albo zupełnie uszczupla Twój rachunek ale również często powoduje dalsze następstwa jak chęć szybkiego odegrania się, szukanie szybko kolejnej transakcji z jeszcze większym ryzykiem etc… Przeżyłeś już to kiedyś?

…więc kiedy ja zacznę w końcu zarabiać?

Z pewnością jeśli dałbym tu jakąś konkretną odpowiedź np. 3 lub 6 miesięcy albo rok czasu czy dwa lata to byłbyś zadowolony mając już naświetlone jakieś ramy czasowe. Jednak nie ma precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie, gdyż jest to sprawa nie tylko bardzo indywidualna każdego człowiek ale również ważna jest Twoja determinacja. Większość osób, wbrew pozorom nie szuka wcale konkretnej, solidnej wiedzy a szybkich, tanich rozwiązań na pomnożenie kapitału. To tak nie działa.

Znam wiele osób, które mają ogromną wiedzę, a wciąż nie potrafią zarabiać. Znają różnego rodzaju strategie, systemy inwestycyjne, posługują się nie zliczoną liczba wskaźników, oscylatorów, potrafią się wypowiedzieć na każdy ekonomiczny temat, znają specyfikę najważniejszych giełdowych walorów, korelacje między walorami, wpływ informacji na rynek itd…  Jednak efektów brak. Wiesz dlaczego tak się dzieje?

…struktura rynku, bez tego nie będziesz zarabiał

Żeby zacząć w końcu zarabiać na giełdzie musisz zacząć od podstaw i poznać coś co nazywam strukturą rynku. Rynkiem rządzi prawo popytu i podaży, a duzi gracze którzy determinują ruch cen w górę czy w dół tez mają określone sposoby wkładania i wyciągania z rynku pieniędzy. Ich ruchy są widoczne dla nas poprzez obserwacje ruchu ceny i wolumenu. W wykresie jest zapisane wszystko i dlatego umiejętność rozczytania wykresu i określenia kierunku w którym ustawieni są duzi gracze sprawi że będziesz zarabiał. Tą strukturę rynku jako pierwszy opisał Richard Wyckoff, jeden z największych postaci Wall Street

Dlatego też aby skrócić swój czas podążania, często błądzenia za „magicznymi” systemami czy algorytmami musisz najpierw zrozumieć rynek. Poznać jego strukturę i wiedzieć kto i co determinuje ruch cen oraz nauczyć się bardzo prostych, logicznych sposobów czytania wykresów. Nie jest ważne jak dużo czasu poświecisz na naukę. Jeżeli nie poznasz drugiej strony rynku i praw jakie nim rządzą możesz bardzo długo czekać na efekty.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!