W którym miejscu umieszczać zlecenia Stop Loss?

Zlecenia Stop Loss są wykorzystywane do wychodzenia z transakcji, które są stratne (gdy rynek porusza się w stronę przeciwną do transakcji). Zlecenie Stop Loss powinno być stosowane do każdej transakcji, ponieważ w ten sposób zabezpieczamy się przed zbyt dużymi, niekontrolowanymi stratami.

Poprawne umiejscowienie Stop Loss’a

Są różne metody umiejscawiania Stop Loss’a. Jedną z metod jest umieszczenie Stop Lossa na poziomie ceny, co do której oczekujesz, że rynek do niej nie dojdzie. Innymi słowy, umieszczasz Stop Loss’a przy takiej cenie, że jeżeli rynek doszedłby do niej, to wtedy zmieniłoby twoją ocenę co do kierunku, w którym porusza się rynek. Koncepcja jest taka, że jeżeli rynek dotrze do ceny na poziomie, której umieściłeś Stop Loss’a, to chcesz wtedy wyjść z transakcji. To właśnie zapewnia Ci Stop Loss.

Inna metoda umieszczania Stop Loss’a jest oparta na stosunku zysku do ryzyka, które stosujesz w swojej strategii. Jeżeli przyjmujesz, że dana transakcja powinna cechować się stosunkiem zysku do ryzyka wynoszącym 2:1, to decydując się na wejście w taką transakcję musisz odpowiednio ustawić Stop Loss’a, który będzie odpowiadał stosunkowi 2:1. Czyli będzie uwzględniał potencjalny zysk oraz odpowiednie dobrane do niego ryzyko.

Jeszcze inną metodą jest umiejscowienie Stop Loss’a w oparciu o wskaźniki wykorzystywane w strategii.

Niepoprawne umiejscowienie Stop Loss’a

Początkujący traderzy często nieodpowiednio umieszczają Stop Loss’y. Często zdarza się, że Stop Loss’a ustawiają w oparciu o jakiś stały procent lub liczbę pipsów liczonych od ceny, po której otworzona została transakcja, np. stop loss oddalony 5 lub 10 pipsów od ceny wejścia. Tę liczbę pipsów niektórzy obliczają jako pewien procent z ceny wejścia lub wartości transakcji. Bez względu na to w jaki sposób oni to obliczają, to jest pewne, że taki Stop Loss nie odpowiada warunkom jakie panują na rynku, nie ma to żadnego przełożenia jeżeli chodzi o zachowanie się ceny (price action) na rynku. Czyli jest to po prostu nieefektywne.

Ponadto zbyt wąskie ustawianie Stop Loss’ów sprawi, że twoje transakcje często będą zamykane. Musisz wiedzieć, że rynek nie porusza się w liniach prostych na wykresie. Nawet gdy panuje trend i cena porusza się w jednym kierunku, to odbywa się to w formie zygzaków, a nie linii prostej.  Transakcje muszą mieć „trochę miejsca”. Zbyt wąskie stop loss’y spowodują, że transakcja nie będzie miała okazji dotrzeć do zakładanego poziomu ceny, przy którym zrealizowałbyś zysk, ponieważ wcześniej będzie automatycznie zamykana.  Ponieważ często się zdarza, że po otwarciu transakcji rynek oscyluje wokół ceny, po której została ona otwarta. Czasem przez chwile idzie w stronę przeciwną, by wkrótce zawrócić i wznowić wcześniejszy trend.

Zatem umieszczanie stop loss’ów w oparciu o stałą liczbę pipsów lub procentów,  gdy nie jest to oparte o konkretne czynniki panujące na rynku, jest nieefektywne.

W jaki sposób ustalić miejsce ustawienia stop loss’a?

Ustawiając stop loss’a powinieneś się zastanowić jakie czynniki rynkowe przemawiają za jego umiejscowieniem w planowanym przez Ciebie miejscu. Jeżeli nie jesteś w stanie wymienić tych czynników to oznacza, że w takim razie nie jest to dobre miejsce.

Stop loss powinien być przemyślany. Czyli powinien być ustawiony w oparciu o warunki jakie panują na rynku oraz price action. Powinien również uwzględniać właściwy stosunek zysku do ryzyka, który stosujesz w swojej strategii.

Kwestia właściwego umieszczania stop loss’ów jest zawarta w kompleksowym szkoleniu Forex zawierającym zaawansowany kurs Price Action, które jest dostępne na tej stronie.

Zespół Smart Trader

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!