AUDNZD
W ubiegłym tygodniu bardzo słaby okazał się dolar nowozelandzki. Dlatego też, w nadchodzących sesjach bliżej będę się przyglądał tej walucie.Po książkowym zebraniu akumulacyjnym listopad/grudzień/styczeń cena przebija opór 1,0750 i zmierza w kierunku testu układu dystrybucyjnego – 1,1050. O ile rynek na utrzyma wsparcie na poziomie 1,0850, miejsc to będzie stanowić dobrą podstawę do kolejnego wybicia. W przypadku wyłamania dołem 1,0850 miejsce wejścia na long jest poziom 1,0750 – test góry formacji.
ROPA [CL]
Po trzymiesięcznej konsolidacji i handlu pomiędzy 52usd – 55usd w ostatnim tygodniu byliśmy świadkami mocnego wyłamania dołem. Ruchowi w dół towarzyszył przy tym bardzo silny wolumen co świadczy o sile tego ruchu. Na czwartkowej sesji była próba zatrzymania spadków jednak w piątek kupujący przegrywają ze sprzedającymi zamykając świece na jej dziennym LOW. Jak wynika z wykresu silnym punktem wsparcia (wykres dzienny) są okolice 46usd. Na najbliższych sesjach będę szukał zagrań krótkich. Przy ewentualnym rychu do góry dobrym punktem do zajęcia pozycji krótkiej może być test ceny 50usd.
Biorąc pod uwagę stare wykresy Point and Figure służące do projektowania potencjalnego zasięgu mierzenie z zamknięć na wykresie dziennym wskazuje najbliższy target dla obecnych spadków 45,60usd. Point and Figure Chart nie uwzględnia czasu i bardzo dobrze wskazuje wsparcia i opory bez „szumu” informacyjnego. Strefa 46 – 45,60 to silne wsparcie gdzie w przypadku kontynuacji ruchu w dół uczestnicy rynku powinni realizować zyski z krótkich zagrań.
Cocoa [CC]
Od dłuższego czasu obserwuję wykres kakao, które po mocnych spadkach wyraźnie szuka „podstawy”. Na wykresie tygodniowym od samego początku lutego obserwujemy bardzo duży wzrost aktywności na wolumenie. Dodatkowo cztery ostatnie tygodnie, to nie tylko wzrost wolumenu ale bardzo ciekawe Prica Action, które wskazuję na wybieranie podaży. Każda próba zejścia poniżej 1,930 kończyła się fiaskiem sprzedających.
Znacznie lepiej całą akcje wybierania podaży widać na wykresie h4. Trzeciego marca widzimy największy wolumen na którym cena wybiła dołem sugerując dalsze spadki i bardzo szybko wraca do trading rangu (shakeout). Na sesji 8 marca mamy do czynienia z najmniejszym wolumenem przy dolnej granicy rangu co wskazuje na brak dalszej podaży.
Aby mieć lepszy obraz należy zobaczyć jak wygląda analiza wolumenowa na poszczególnych falach. W tym celu należy wykorzystać nakładkę wolumenu skumulowanego. Widzimy jak wolumen na falach zdecydowanie maleje 290, 81, 34 – utrata momentum spadkowego/wyczerpanie podaży. Po ostatniej fali spadkowej [34] rynek silnie reaguje w górę [70] broniąc poziomu 1,900. Kolejny pokaz siły kupujących to ponowna reakcja na poziomie 1,900 – 7600 kontraktów [76]. Spodziewam się na najbliższych sesjach wzrostu cen na tym walorze.
Udanego tygodnia!
Więcej analiz na kanale youtube – zachęcamy do subskrybcji