Zastosowanie technologii blockchain w firmie ubezpieczeniowej AXA – automatyczna wypłata odszkodowań ubezpieczenia Fizzy

Blockchain znajduje zastosowanie również w branży ubezpieczeniowej.

Automatyczna wypłata odszkodowania bez jakichkolwiek formalności – tak ma działać ubezpieczenie „Fizzy”, od opóźnienia lotu sprzedawane przez grupę AXA. Szczegóły umowy zapisywane są w rozproszonym rejestrze transakcji Ethereum.

Fizzy startuje na ograniczoną skalę, ma być rynkowym testem tzw. ubezpieczeń parametrycznych. W takich produktach wypłata z góry określonej kwoty uzależniona jest od spełnienia się określonego warunku. Nie określa się wielkości straty klienta i nie przeprowadza procesu likwidacji szkody. Kwota świadczenia może jednak być powiązana z parametrem (np. kategorią sztormu, dobową sumą opadów na metr kwadratowy itp.)

Konstrukcja Fizzy opiera się na automatycznym weryfikowaniu danych przewoźników. Dzięki sięgnięciu po publicznie dostępne dane o rozkładach lotów oraz rzeczywistych terminach startów i lądowań, klient nie musi składać żadnych dokumentów. Jeśli opóźnienie przekroczy 2 godziny, na rachunek posiadacza polisy trafiają pieniądze.

Klient, który chce się zabezpieczyć przed kłopotami w podróży, wypełnia prosty formularz zawierający numer biletu. Po zaakceptowaniu symulacji kosztu i wysokości wypłaty, ewentualnej zmianie parametrów, podaje się dane osobowe. Następnym krokiem jest opłacenie składki. Cały proces można przeprowadzić z poziomu smartfona, do 15 dni przed datą wylotu.

Warunki polisy będą zapisane w łańcuchu bloków

Po zakupie, dane polisy (cena, odszkodowanie, oczekiwany czas początku lotu itp.) zapisywane są w publicznym łańcuchu bloków Ethereum. W ten sposób zmiana warunków produktu nie jest możliwa po zawarciu umowy – zapewnia to konstrukcja rozproszonego rejestru transakcji. „Nie prosimy Cię, abyś ufał blockchainowi, robimy to raczej po to, żeby udowodnić, że proces jest godzien zaufania” – czytamy w FAQ przygotowanym przez AXA.

Na początek ochronę można kupić tylko na loty transatlantyckie do USA z lotniska Charlesa de Gaulle’a. W 2018 r., po okresie testów, ubezpieczenie ma być dostępne dla wszystkich powietrznych tras.

Ubezpieczenia parametryczne i technologia blockchain mogą okazać się fundamentem dla nowego rynku prostych, wyspecjalizowanych produktów zapewniających ochronę przed różnego rodzaju ryzykami. Przykładowo, dane pochodzące ze stacji metereologicznych mogą pełnić rolę „wyzwalacza” wypłaty dla ubezpieczających się przed ulewnymi deszczami. Technologia leżąca u podstaw kryptowalut może służyć nie tylko do bezpiecznego uwiecznienia warunków transakcji, ale dzięki użyciu tzw. smart contracts, również do zainicjowania wypłaty w sposób w pełni automatyczny.

autor: Michał Kisiel

źródło: bankier.pl  https://www.bankier.pl/wiadomosc/AXA-wprowadza-ubezpieczenie-oparte-na-blockchainie-ethereum-7544038.html

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!