Jak przetrwać pierwszy rok na giełdzie

Jak przetrwać pierwszy rok na giełdzie
Jak przetrwać pierwszy rok na giełdzie

Bądźmy szczerzy:  Większość początkujących traderów ponosi porażkę w pierwszym roku działalności na rynku.

Dlaczego? Ponieważ nie jest to łatwy biznes.  Jeżeli uważasz, że handel na giełdzie to prosty sposób aby zbudować swoje bogactwo, cieszyć się sławą w blasku fleszy i otaczać się luksusem to jesteś w błędzie. W rzeczywistości będziesz należał do nielicznych jeśli w ogóle przetrwasz. Na szczęście istnieją tajniki, które pomogą Ci pozostać w grze. W tym artykule dowiesz się jak przetrwać trudne początki i zwiększyć swoje szanse na zakwalifikowanie się do nielicznej grupy zarabiających traderów.

1. Krok po kroku

Twój cel jako tradera jest tylko jeden- zarabiać. Jest to bardzo właściwy cel ale na początku Twojej drogi może on okazać się zbyt ambitny. Najpierw powinieneś skupić się na tym aby przetrwać ten rok i pozostać w grze by móc się dalej rozwijać w założonym kierunku.

2. Mniej transakcji, więcej edukacji

Na sukces w tradingu składa się wiele elementów, w tym do najważniejszych należą praca nad sobą i ciągłe doskonalenie. Na początku powinieneś bardziej skupić się nie na zawieraniu transakcji ale na swojej edukacji. Widziałeś kiedyś chirurga, który najpierw wykonuje zabieg a dopiero później zgłębia wiedzę dotyczącą anatomii? Trading to również profesja, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Pierwsze tygodnie powinieneś poświęcić na zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi. Większość początkujących traderów traci ponieważ najpierw chcą sprawdzić swoje umiejętności na żywym rynku, a dopiero później odrabiają pracę domową. Jeśli w ogóle ją odrabiają…

3. Szanuj swój kapitał- bez niego nie jesteś traderem

To Twoja krzywa kapitału definiuje jakim jesteś traderem. Handel na giełdzie tak naprawdę sprowadza się do kliku rzeczy: zarządzania ryzykiem, minimalizowania ryzyka ruiny i wykorzystywania nadarzających się okazji. Poświęć co najmniej kilka miesięcy na zrozumienie tych zasad. Następnie na bieżąco kontroluj swoją krzywą kapitału. Jeżeli tylko zobaczysz, że zaczyna podążać w dół od razu reaguj. Warto wtedy przeanalizować co spowodowało serię strat i zmniejszyć wielkość handlowanych pozycji. Jeżeli i to nie pomoże może warto przejść na konto demo aby odzyskać pewność siebie i chłodnym okiem spojrzeć na rynek.

Samych strat nie wyeliminujesz nigdy. Jest to część prowadzenia tego biznesu. Jednak Twoja krzywa kapitału będzie podążać w górę jeżeli tylko suma zyskownych transakcji przewyższy wartość stratnych. Jest to jak najbardziej osiągalne nawet przy niskiej skuteczności.

Wybór odpowiedniego brokera, który nie stoi w konflikcie z interesami klienta i oferuje niskie koszty transakcyjne też wpisuje się w tę zasadę.

4. Brak pozycji też jest pozycją

Zrozumienie tej zasady pomoże Tobie nie tylko ograniczyć stratne transakcje ale z pewnością pozwoli znaleźć te najbardziej zyskowne. Umiejętność chłodnego spojrzenia na rynek i obiektywnej oceny sytuacji jest o wiele bardziej możliwa jeżeli jesteśmy bez pozycji. Pamiętaj, że cierpliwość na giełdzie jest zawsze nagradzana. Najlepsze transakcje same Ciebie znajdą jeśli tylko Ty przestaniesz ich na siłę szukać.

5. Pokaż mi swój dziennik transakcyjny a powiem Ci jakim jesteś traderem

Zawód tradera nie jest łatwy ponieważ jest on zdany wyłącznie na samego siebie. Musi uczyć się na swoich błędach i wyciągać z nich właściwe wnioski. Tylko w ten sposób może uchronić się przed podejmowaniem tych samych niewłaściwych decyzji. Świetnym narzędziem do monitorowania swoich postępów jest prowadzenie dziennika transakcyjnego. Zapisuj w nim nie tylko zyskowne transakcje ale również te stratne. Analizuj zagranie po zamknięciu pozycji kiedy możesz już ocenić obiektywnie rynek. Opisz dokładnie co stało za decyzją o wzięciu transakcji. Pomocne będą też zrzuty ekranu z Twoim komentarzem. Prowadzenie dziennika pozwoli Tobie ćwiczyć dyscyplinę. Co wpiszę do mojego dziennika jeśli wezmę tę transakcję? Kilka razy się zastanowisz zanim weźmiesz kolejną pozycję.

6. Stwórz dobre otocznie

Staraj otaczać się ludźmi, których łączy ta sama pasja. Znajdź środowisko , w którym będziesz czuł się bezpiecznie. Twoja rodzina i najbliższe otoczenie ma ogromny wpływ, ponieważ to z nimi spędzasz większość swojego czasu. Na początku będzie Ci o wiele łatwiej jeżeli wytłumaczysz swoim najbliższym czym się zajmujesz, jak cel przyświeca Tobie i dlaczego to dla Ciebie ważne.

Dobrym rozwiązaniem są też grupy traderów lub kluby inwestórów gdzie poprzez wspólne rozmowy z uczestnikami na różnym poziomie zaawansowania będziesz mógł przyspieszyć swój proces uczenia się, znajdziesz wsparcie i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

7. Będzie Ci łatwiej jeśli znajdziesz mentora

Stara zasada mówi aby odnieś sukces, znajdź ludzi którzy już to zrobili i podążaj za nimi. Znalezienie mentora jednak nie jest łatwe. Dobry mentor, powinien otwarcie mówić o swoich metodach, jeżeli jest ich pewny i zaprezentować swoje transakcje tak abyś mógł łatwo sprawdzić jego wiarygodność.  Zawodowego tradera od amatora nie odróżnia to, ile lat doświadczenia posiadają ale czy zarabia. Wystrzegaj się fałszywych ekspertów. Wiele guru to upadli traderzy, którzy sprzedają swoje rady bo handel na rynku nie przyniósł im oczekiwanych efektów. Pamiętaj: bierz rady tylko od tych, z którymi chciałbyś się zamienić miejscami.

Podsumowanie

Twój pierwszy rok na rynku to moment krytyczny, który zdecyduje o Twoim sukcesie lub niepowodzeniu. Jest to czas na poszukiwanie i przekuwanie eksperymentów na prawdziwe pieniądze. Często w pocie czoła i nie rzadko przy towarzyszących momentach zwątpienia. Ale jest to także czas aby zbudować silny fundament dla potężnych umiejętności i technik, które zostaną z Tobą na całe życie. Jeśli zrobisz to dobrze to na życie na całkiem dobrym poziomie…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Drukuj

Powiązane artykuły

Więcej z tej kategorii

tomasz rozmus

Tomasz Rozmus

Bądź na bieżąco!
Subskrybuje nas ponad 24 tys. osób

Dołącz do nas i buduj z nami swoje doświadczenie

SZKOLENIE PRICE ACTION o wartości 2997 zł
Teraz ZA DARMO!